Leállította a kormány a rokkantsági felülvizsgálatot, holott a Széll Kálmán Terv eredetileg a következő évben 88 milliárdot tervezett megspórolni a rokkantsági jogosultságok átfésülésével. A kormány célja ugyanis eredetileg az volt, hogy felülvizsgálva az eddigi rendszert, minél több munkavállalót jutasson vissza a munkaerőpiacra.
Kimondva, kimondatlanul az intézkedés célja (az is) lett volna, hogy felderítse, kik azok, akik csak "papíron" munkaképtelenek. A távirati iroda birtokába jutott kormánypárti feljegyzés szerint 220 ezer "rehabilitálhatónak tartott fogyatékos és megváltozott munkaképességű emberből" 195 ezret kellene visszajuttatni a munakerőpaicra. Ezek a célszámok azonban még a kormányig sem jutottak el.
A rokkantellátások átalakításához szükséges jogszabályi háttérmunkával már a nyáron el kellett volna készülnie az illetékes szaktárcának, ez azonban nem történt meg. A hvg.hu arról számol be, hogy a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) megerősítette a portál érdeklődésére: a rokkantsági jogosultságok felülvizsgálatát felfüggesztették. Holott a rendszer átalakításának alapját ez a fülvizsgálat képezné. Ráadásul így elmaradhat az a megtakarítás is, amivel a Széll Kálmán Terv eredetileg számolt, ez 88 milliárdos terhet jelenthet a jövő évi költségvetésnek.
A felülvizsgálatra már csak azért is szükség van, mert azokat, akik valamilyen munka elvégzésére képesek, ezentúl a rendszer ugyanis jobban differenciálná. Az eddigi 3 kategórai helyett 5 lenne. A rehabilitálásra esélyesek 2012-től az újonnan kialakítandó A, B és C kategóriába kerülnének (az alkalmatlanok lennének a D – a régi II. – kategória és az E – a régi I. – kategória.). Az A kategóriába kerülnének azok, akik legalább 60 százalék vagy annál magasabb munkaképességgel, a B kategóriába, akik 50 és 60 százalék közötti, a C kategóriába pedig, akik 30 és 50 százalék közötti munkaképességgel rendelkeznek.
Vándorló ellátások
A 2012-es büdzsé tervezete szerint 1 755 milliárd forintot különítenek el az E-Alap számára, ehhez adódik még hozzá a különadókból (népegészségügyi termékdíj és baleseti adó) 57 milliárd, miközben az alap pénzbeli ellátásainak köre bővül tavalyhoz képest, ide kerültek ugyanis a rokkantsági, a rehabilitációs ellátások is.
A kassza bevételi oldalának közel 30%-át kell kiegészítenie majd a büdzsének, amely az NGM tervei szerint 2013-ban már kiegyenlített lesz, vagyis a bevételekből fedezni tudják majd a kiadásokat, ez pedig hozzájárul a rendszer stabilitásához. Nem lesz ez egyszerű feladat, a nyugdíjkasszát is úgy sikerült "bezárni" ugyanis, hogy abból ezentúl csak a korhatár feletti járadékot fizetik majd, vagyis elvontak onnan tételeket, melyek egy nemzeti szociálpolitikai alapba kerülnek át. Az E-Alapnak is jutott plusz teher, a fent említett rokkantsági és rehabilitációs ellátásokat eddig ugyanis pont a nyugdíjkassza fizette.
Privátbankár