.jpg)
Gyurcsány Ferenc szerint a pénzügyi válságban a két legfontosabb feladat: rövid távon elhárítani a fenyegető veszélyt, majd megmutatni az utat. Ehhez azonban nemzeti összefogást kell teremteni. Az összefogásra pedig nincs is jobb lehetőség, mint a szombatra összehívott nemzeti csúcsértekezlet. A tanácskozás délelőtt 10 órakor kezdődik, és legkésőbb délután 5 óráig tart. A levezető elnökök a Magyar Tudományos Akadémia jelenlegi és korábbi elnökei lesznek: Pálinkás József kezdi az elnöklést, őt Vizi E. Szilveszter és Glatz Ferenc követi.
A nemzeti csúcsra összesen 63 embert hívtak meg. Meghívót kaptak az önkormányzati szövetségek, az Országos Érdekegyeztető Tanácsban lévő hat szakszervezet és kilenc munkáltatói szövetség, Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke, Demszky Gábor főpolgármester.
Az össznemzeti összefogást némileg csorbítja, hogy eddig négyen - Sólyom László jelenlegi, Göncz Árpád és Mádl Ferenc volt államfő, valamint Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke - jelezték, hogy nem vesznek részt a miniszterelnök által kezdeményezett szombati nemzeti csúcson.
Mádl Ferenc nem látja tisztázottnak a találkozó alkotmányos helyét és annak felelősségi körét - indokolták a volt köztársasági elnök döntését a titkárságon. Az Alkotmánybíróság elnöke azért nem vesz részt a nemzeti csúcson, mert véleménye szerint az általa irányított testület nem avatkozhat be a végrehajtó hatalomra tartozó politikai kérdések eldöntésébe. Sólyom László köztársasági elnök pedig úgy nyilatkozott: a tanácskozás "nem szolgálja a felelősségi viszonyok tisztázását, technikailag nem látom célravezetőnek, én ezen a tanácskozáson nem kívánok részt venni, az állam nem így működik."
Az öt parlamenti párt vezetője elmegy, ahogyan három volt miniszterelnök, a tudományos akadémia jelenlegi és két volt elnöke, továbbá a Magyar Nemzeti Bank jelenlegi, és három korábbi elnöke is.
A Fidesz értelmetlen PR-ötletnek tartja a miniszterelnök által kezdeményezett nemzeti csúcsot; úgy vélik, mindössze "Vízgereblyézés fog történni, és ez akkor is értelmetlen, ha nagyon sok ember, okos emberek, hosszú ideig gereblyézik a vizet". A legnagyobb ellenzéki párt azért részt vesz az értekezleten. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke is elfogadta Gyurcsány meghívását, ugyanakkor azt mondta, hogy a kormány tervezett intézkedései ellen kell összefogni.
Válság ide, válság oda, a csúcstalálkozó kimenetele ilyen előzmények után legalábbis erősen kétséges. Hacsak nem saját fizetésükről kell szavazni, az eltérő pártállású országgyűlési képviselők Magyarországon ritkán fognak össze egy ügy érdekében. Megkérdeztük olvasóinkat, milyen eredményt várnak a szombati találkozótól.
A cikk elkészültéig több mint 7 ezer szavazat érkezett, melyeknek egyharmada legalábbis valamiféle eredményt valószínűsít a szombati találkozón. 1156 szavazó szerint értékelhető eredménnyel állnak fel az asztaltól a résztvevők: ez lehet akár valamiféle konkrét intézkedési terv, vagy javaslat teljes egyetértés mellett történő elfogadása is. Valamivel (harminccal) kevesebben gondolják azt, hogy bár a csúcs nem lesz teljes kudarc, ám a végén csak amolyan "nesze semmi, fogd meg jól" módon sikerül dűlőre jutni, például egy semmitmondó szándéknyilatkozat formájában.
A voksolók kétharmada véli úgy, hogy a magyar valóság ezúttal is felülkerekedik bármiféle ésszerű kompromisszum-keresésen. Szavazóink közül alig ötszázan gondolják azt, hogy az eredménytelenség oka a feladatok mennyisége és nehézsége lesz; 6,8 százalék szerint a résztvevők túl nagy fába vágják a fejszéjüket, amikor részben 18 éve halmozódó problémákra keresik a megoldásokat.
Az elsöprő többség (61 százalék, több mint 4300 voksoló) azonban még az értelmes párbeszédet sem tudja elképzelni a szombati csúcstalálkozó résztvevőinek vonatkozásában: ennyien szavaztak úgy, hogy nemcsak hogy a találkozó zárul eredménytelenül, hanem még a résztvevők közötti árok is csak mélyülni fog.
Szombaton eldől, jogos volt-e az önök pesszimizmusa; addig még van egy kis ideje az illetékeseknek, hogy egy kissé magukba szálljanak az eredmények láttán.
Maratoni menet lehet a nemzeti csúcs
Gyurcsány szívességet kér Orbántól
ÁSZ: alapos átdolgozásra szorul a konvergenciaprogram
Jegelik az Új Tulajdonosi Programot
Orbán: a válságövezet Gyurcsány asztalánál kezdődik
Mádl Ferenc is nemet mondott Gyurcsánynak
Gyurcsány hazafiságot vár
Gyurcsányék sok ballaszttól szabadulhatnak meg
Nem vonultak ki: a válság székekhez szögezte a Fideszt is
Privátbankár