A 2009. évi telephely-fejlesztési pályázati kiírások sikeresek voltak, amelyet a több mint kétszeres túljelentkezés és a csaknem 900 beadott pályázat támaszt alá. A hét regionális operatív program keretében meghirdetett kereteket mintegy 30%-kal meghaladó pályázati igényt fogadott el az irányító hatóság, az elnyert támogatások összege 23,1 milliárd forintot ért el.
A 2010. évi pályázati kiírások tervezete szerint a keretösszeg a tavalyival megegyező nagyságrendű, várhatóan 17,74 milliárd forintnyi megszerezhető forrást jelent a hazai kis- és középvállalkozások számára.
Demján: "örök cselédsors vár a magyarokra" |
„Az árbevételre vonatkozóan nem kell vállalásokat tenni, a pályázatok keretében alapvetően a munkahelyek megtartását kell vállalni. Ugyanakkor előnyt élveznek az új munkahelyek teremtését vállaló társaságok" – emelte ki Szakáll Gábor a Start Tőkegarancia Zrt. üzletág igazgatója.
A 2009. évi kiírásokhoz képest kedvezőtlen változás az elérhető előleg arányának 40 százalékról 25 százalékra csökkentése, továbbá a tavalyi évnél több iparág - köztük az építőipar -, kizárása a támogatható körből. Emellett megszűnik az a lehetőség, hogy a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben megvalósuló beruházások esetében középvállalkozások esetében 10 százalékkal, mikro- és kisvállalkozások esetében pedig 20 százalékponttal növekedhet a támogatási intenzitás a meghirdetetthez képest, amellyel korábban egyes régiókban akár 70%-os támogatási intenzitás is elérhető volt.
A pályázati kiírások társadalmi egyeztetése során többen javasolták a kizárt vállalkozások körének szűkítését, a pénzügyi jellegű feltételek enyhítését, a támogatási intenzitás emelését és a támogatási előleg korábbi összegének visszaállítását.
„Természetesen a jelentős összegű újabb elérhető forrás jó hír a pályázatok iránt érdeklődő vállalkozásoknak, azonban véleményem szerint a feltételek szigorítása nehezen indokolható a jelenlegi gazdasági helyzetben, a potenciális kedvezményezettek forrásszerzési lehetőségei még nem érték el a válság előtti szintet, ahhoz a gazdasági környezetben további javulásnak kellene beállnia" – véli Szakáll Gábor.
"Véleményem szerint az előleg arányát megfelelő biztosíték mellett akár 100 százalékra is fel lehetne emelni, ez jelentősen megkönnyíthetné a kedvezményezettek helyzetét. A vállalkozások közül ugyanis továbbra is sokan szembesülnek nehézségekkel a szükséges finanszírozás megszerzésekor, amely a támogatás előfinanszírozása nélkül jelentősen kisebb terhet jelenthetne” – tette hozzá Szakáll Gábor.
A hét kérdése:
Ön mi alapján dönt a választásokon? Szavazzon!
Kkv-fejlesztés: három pályázatból kettő nyer
A vállalkozók átlátható adórendszert szeretnének
Kkv-hitelek: 300 milliárd egy hét alatt
Több pénzt kapnak a határon túli magyar kisvállalkozók
Felvásárolják a kisvállalkozókat
Támogatási pénzek: a kkv-k fele bizakodó
Privátbankár