1p
Magyarországon tárgyal a Valutaalap küldöttsége a kormánnyal. Nem hitelt kérünk: az önkormányzati rendszer átalakításához kér segítséget az ország
Magyarországon tárgyal a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége a kormánnyal, a tervek szerint jövő hétfőn véglegesítik a megbeszélések eredményét - írta pénteki számában a Népszabadság. A kormány fordult az IMF-hez, a szervezet segítségét az önkormányzati rendszer átalakításához vették igénybe.

A tárgyalások tényét megerősítette a lapnak a Nemzetgazdasági Minisztérium egy magas beosztású dolgozója is. A megbeszélések a technikai segítségnyújtás keretében zajlanak, tehát nem új hitelnyújtásról van szó, hanem arról, hogy az IMF szakértői megosztják tapasztalataikat az adott területekről. A Fidesz-kormány nem először kért ilyen jellegű segítséget a valutaalaptól, az elmúlt másfél évben szociálpolitikai, munkaerő-piaci ügyekben is fordultak már tanácsért a nemzetközi szervezethez.

A kapcsolat tehát nem szakadt meg véglegesen a kormány és az IMF között, mióta tavaly nyáron – és azóta többször is – kijelentette Orbán Viktor kormányfő, illetve nemzetgazdasági minisztere, Matolcsy György, hogy Magyarország függetlenítette magát a valutaalap forrásaitól, arra a továbbiakban nem támaszkodunk

Magyarország és az IMF

A napokban Magyarországon tartózkodó IMF-szakértők szakmai tanácsokat adnak térítésmentesen, a nemzetközi pénzügyi szervezet forrásnyújtási tevékenységétől teljesen függetlenül - erősítette meg a nemzetgazdasági tárca.

A partnerek a kormányzati szintű, valamint egyes önkormányzatokkal, továbbá az önkormányzati szövetségekkel és a téma szakértőivel folytatott megbeszélések során az önkormányzati rendszer átalakításának nemzetközi tapasztalatait tekintik át - közölte az NGM.

2008 őszén hagyta jóvá az IMF igazgatósága Magyarország számára az EU-val és a Világbankkal közösen összeállított, 26,2 milliárd dollár értékű készenléti hitelt tartalmazó programot. A Világbank által biztosított hitelkerethez végül nem nyúlt hozzá az ország, az IMF-től és az EU-tól lehívott hitelek törlesztése 2011. negyedik negyedévében megkezdődött.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter 2011 májusában úgy fogalmazott: Magyarország gazdasági szabadságharcot folytat, amelynek első lépése az volt, hogy 2010 folyamán a kormány „kipaterolta” az IMF-et az országból. Szeptemberben pedig a bankadóval, a magánnyugdíj-pénztári rendszer reformjával és a válságadóval kapcsolatban fogalmazott úgy, hogy az IMF rúgdosott minket a víz alatt.

Fellegi Tamás májusi bejelentése szerint a kormány az IMF-hitel lehívott, de fel nem használt részéből fedezte az 1,88 milliárd összértékű Mol-részvénypakett felvásárlását.

Nemrég Járai Zsigmond egykori jegybankelnök és pénzügyminiszter, az MNB felügyelőbizottságának vezetője, a Költségvetési Tanács elnöke úgy nyilatkozott: nem tartja elképzelhetetlennek, hogy előállhat olyan helyzet, amikor Magyarország újra IMF-hitelre szorulhat.

Londoni elemzők korábban azt írták: a magyar költségvetési és monetáris politika egyaránt igyekszik a megfelelő irányba terelni a magyarországi gazdasági folyamatokat, de Magyarországnak szüksége lenne egy elővigyázatossági jellegű készenléti IMF-megállapodásra, amely óvná a gazdaságot a külső piaci kilengések hatásaitól, és mérsékelné a befektetési ajánlású hitelminősítői adósosztályzat elvesztésének kockázatát is.

Privátbankár, Népszabadság

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG