A tárgyalások tényét megerősítette a lapnak a Nemzetgazdasági Minisztérium egy magas beosztású dolgozója is. A megbeszélések a technikai segítségnyújtás keretében zajlanak, tehát nem új hitelnyújtásról van szó, hanem arról, hogy az IMF szakértői megosztják tapasztalataikat az adott területekről. A Fidesz-kormány nem először kért ilyen jellegű segítséget a valutaalaptól, az elmúlt másfél évben szociálpolitikai, munkaerő-piaci ügyekben is fordultak már tanácsért a nemzetközi szervezethez.
A kapcsolat tehát nem szakadt meg véglegesen a kormány és az IMF között, mióta tavaly nyáron – és azóta többször is – kijelentette Orbán Viktor kormányfő, illetve nemzetgazdasági minisztere, Matolcsy György, hogy Magyarország függetlenítette magát a valutaalap forrásaitól, arra a továbbiakban nem támaszkodunk
Magyarország és az IMF
A napokban Magyarországon tartózkodó IMF-szakértők szakmai tanácsokat adnak térítésmentesen, a nemzetközi pénzügyi szervezet forrásnyújtási tevékenységétől teljesen függetlenül - erősítette meg a nemzetgazdasági tárca. A partnerek a kormányzati szintű, valamint egyes önkormányzatokkal, továbbá az önkormányzati szövetségekkel és a téma szakértőivel folytatott megbeszélések során az önkormányzati rendszer átalakításának nemzetközi tapasztalatait tekintik át - közölte az NGM. |
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter 2011 májusában úgy fogalmazott: Magyarország gazdasági szabadságharcot folytat, amelynek első lépése az volt, hogy 2010 folyamán a kormány „kipaterolta” az IMF-et az országból. Szeptemberben pedig a bankadóval, a magánnyugdíj-pénztári rendszer reformjával és a válságadóval kapcsolatban fogalmazott úgy, hogy az IMF rúgdosott minket a víz alatt.
Fellegi Tamás májusi bejelentése szerint a kormány az IMF-hitel lehívott, de fel nem használt részéből fedezte az 1,88 milliárd összértékű Mol-részvénypakett felvásárlását.
Nemrég Járai Zsigmond egykori jegybankelnök és pénzügyminiszter, az MNB felügyelőbizottságának vezetője, a Költségvetési Tanács elnöke úgy nyilatkozott: nem tartja elképzelhetetlennek, hogy előállhat olyan helyzet, amikor Magyarország újra IMF-hitelre szorulhat.
Londoni elemzők korábban azt írták: a magyar költségvetési és monetáris politika egyaránt igyekszik a megfelelő irányba terelni a magyarországi gazdasági folyamatokat, de Magyarországnak szüksége lenne egy elővigyázatossági jellegű készenléti IMF-megállapodásra, amely óvná a gazdaságot a külső piaci kilengések hatásaitól, és mérsékelné a befektetési ajánlású hitelminősítői adósosztályzat elvesztésének kockázatát is.
Privátbankár, Népszabadság