A Stabilitás Pénztárszövetség második negyedéves elemzése szerint a nyugdíjpénztári vagyonok összesített piaci értéke 266,8 Mrd forinttal, azaz 15,3%-al nőtt az előző negyedévhez képest. A Szövetség véleménye szerint a piac a stabilizáció útjára lépett, így reális esély mutatkozik arra, hogy az elmúlt időszak nyugdíjpénztári veszteségei hosszú távon visszapótlódjanak majd.
Ez a folyamat egyértelműen látszik a most publikált, II. negyedévi hozamadatokból is, melyet több évre visszamenőleg is az egyik legsikeresebb negyedévnek tartanak a szakemberek. A Szövetség egészségpénztárainak taglétszámának növekedése – ellentétben az előző évekhez képest – gyakorlatilag megállt, ugyanakkor a tagdíjbevételek 16 %-kal nőttek.
A Szövetség a pénztári szféra legnagyobb képviselőjeként a tagpénztárak adatainak felhasználásával 2009-től negyedévente szektorelemezésekkel tájékoztat a nyugdíj- és egészségpénztári vagyon és taglétszámok alakulásáról, a hazai pénztárak teljesítményéről. A Stabilitás Pénztárszövetség a héten hozta nyilvánosságra a tagpénztárak 2009. II. negyedéves adataira vonatkozó átfogó elemzését.
A Szövetséghez tartozó magánnyugdíjpénztárak befektetési teljesítménye a befektetői környezetben tapasztalható pozitív fordulat hatására meghaladta a 2000 Mrd forintot, és ezzel a 2007. év végén mért eddigi legmagasabb értéket, amikor is a már évek óta tartó egyenletes növekedési ütem megtört. A magánnyugdíjpénztári klasszikus portfolió 9,71%, a kiegyensúlyozott portfolió 11,14%, míg a növekedési portfolió 11,17% átlaghozamot ért el 2009. második negyedévben.
A tavalyi adatokhoz képest a magánnyugdíjpénztárak taglétszáma emelkedett. A növekedés fő indikátora továbbra is a rendszerbe belépő új tagok, pályakezdők nagy száma,. A más pénztárba átlépők száma az előző negyedévi 44 141 főről 53 528 főre emelkedett – az elmúlt negyedévek legmagasabb adata –, így az összes taglétszámhoz viszonyítva a más pénztárba átlépők aránya 1,9%-ra emelkedett. A taglétszámhoz viszonyítva továbbra is elenyésző azon pénztártagok száma, akik a jogszabály adta lehetőségeket kihasználva úgy döntöttek, hogy a vegyes rendszerből visszalépnek a felosztó-kirovó rendszerbe.
Az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében az önkéntes nyugdíjpénztári vagyon összesített piaci értéke 59,0 Mrd forinttal, azaz 10,2%-al nőtt a második negyedévben. Az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszáma csökkent a második negyedévben, összesen 8 656 fővel. Megfigyelhető az a folyamat, hogy a banki, biztosítási háttérrel rendelkező pénztárak folyamatosan növelni tudják taglétszámukat a munkáltatói és a független pénztárak hátrányára.
Az önkéntes nyugdíjpénztári teljesítményekben az „egyportfoliós” modellt alkalmazó pénztárak hozama (9,66 %) a II. negyedévben alulmúlta a választható portfoliós rendszert üzemeltető pénztárak hozamát (11,18 %). A Szövetség egészségpénztárainak a taglétszám az előző negyedévhez képest mindössze 0,4 %-kal növekedett, abszolút számban is csak 2.869 fővel. A fordulatot jól érzékelteti, hogy az I. negyedévi létszám növekmény (32.683 fő) az egy tizedére esett vissza.
Míg a taglétszám alakulásában a II. negyedévben stagnálás mutatkozott, a bevételek a szokásos évközi tendenciáknak megfelelően növekedtek, így a tagdíjbevételek 16 %-kal nőttek az előző negyedévhez képest. Az egészségpénztárak portfóliójának értékében az előző negyedévhez képest 4 %-os növekedés ment végbe, így a vagyon nagysága meghaladja a 44 milliárd forintot.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
Nagyot szakíthat, ha visszalép a tb kasszába
Ekho: keresik a nyugdíjpénztári forintokat
Nyugdíj: év végéig dönthetnek a pénztártagok
Hazaterelik a nyugdíjpénztári vagyonokat
Privátbankár