A Magyar Nemzeti Bank szeptember végéig 75 milliárd forint nyereséget ért el, s ebben az évben várhatóan 36 milliárdos nyereséggel zár. Jövőre viszont 126 milliárd forint veszteséget vár, amely a költségvetésnek 80 milliárd forint többletkiadást jelenthet - hangzott el a jegybankban egy háttér tájékoztatón.
Közgazdaságtani tétel, hogy egy jegybank eredményét elsősorban nem a gazdálkodása, hanem a monetáris politikai céljai, illetve a nemzetközi pénzpiaci környezete határozza meg, mivel a jegybank feladata elsősorban nem a nyereséges gazdálkodás, hanem a pénzügyi rendszer stabilitásának megőrzése.
A szakértők közölték: a jegybank folyamatosan csökkenti a saját működésének költségeit, így eredménye közvetlenül sem ebben az évben, sem a következő években nem függ össze gazdálkodásával. Emellett rögzítették: a magasabb devizatartalék és MNB-kötvényállomány a forint- illetve a devizahozamok között meglévő kamatkülönbözet mellett szükségszerűen a jegybanki eredmény romlásához vezet.
Természetesen a magasabb devizatartalék az ország sebezhetőségét csökkenti, és az államadósság finanszírozása érdekében kibocsátott devizakötvény felárát csökkenti - tette hozzá Antal Judit, a jegybank vezető szakértője.
Mivel a jegybanki eredmény 2009-ben várhatóan pozitív lesz, növekszik a jegybanki eredménytartalék, így a 2010. évi veszteségnek a 2011-es költségvetési hiányra gyakorolt hatása a jelzett veszteségnél lényegesen kisebb, az előrejelzés szerint közel 80 milliárd forint lehet - mondta az elemző. Ugyanezt a modellszámítást követve a költségvetésnek 2012-ben 111 milliárdos jegybanki veszteséggel kell számolnia.
A szakértői stáb által közzétett számítások azt mutatják, hogy az előbbiekben közölt számok a jelenlegi 7 százalékos alapkamat és 268 forintos euróárfolyam mellett adódnak. Ha az alapkamat egy százalékponttal csökken, és a forint öt százalékkal leértékelődik, akkor jövőre a közölt 126 milliárd forintos veszteség 36 milliárdra mérséklődik. Ha viszont mindkét tényező romlik, és az alapkamat 8 százalékra emelkedik, a forint pedig öt százalékkal felértékelődik, akkor a veszteség 216 milliárd forintra nő.
Természetesen az államháztartás konszolidált számaiban megjelenik az Államadósság Kezelő Központ eredménye is, amelyre éppen ellentétesen hat például az árfolyamváltozás. Ez a magyarázata annak, hogy jövőre például 126 milliárd forint helyett 80 milliárdos jegybanki veszteséggel kell számolnia a költségvetésnek.
Hitelmentség: a forint még mindig drága nekünk
Nyeremény: ezt kapjuk egyelőre az euró helyett
Vigyáznak ránk: nem ügyeskednek majd a pénzünkkel
Eljön a mi időnk: a jövő bankjai értünk dolgoznak?
MTI