A probléma nem pusztán abban áll, hogy a bankrendszert összetörte az őrült kölcsönzési orgia; ennél is nagyobb gond, hogy a világgazdaság hatalmas szektorai erre az őrült kölcsönzésre meg az általa gerjesztett fogyasztásra alapozódnak - mutatott rá James Saft, a Reuters elemzője.
A kipukkadt buborék nem kizárólag ingatlanokban testesült meg: a buborékot általában a fogyasztás pumpálta fel irdatlan méretűre. Ez persze nem azt jelenti, hogy a rendszer megmentését célzó jelenlegi kapkodás értelmetlen volna. Csakhogy nagy különbség van a sokszoros tőkeáttétel fejvesztett csökkentése által okozott kár és aközött, amelyet egy valamivel lassabb, jobban tervezett beavatkozás hagyhat maga után.
A bankválság igen súlyos negatív hatással lesz a reálgazdaságra, a krach költségei növekedni fognak. Ez akkor is így van, ha az ATM masinák ezután is működni fognak, bankbetétjeink biztonságban vannak, és nem az arany, az ételkonzervek és a palackozott ásványvíz bizonyul a 2008-as esztendő legjobb tőkebefektetésének.
A dolog lényege még csak nem is a fizetőképesség. A lényeg az a mód, ahogyan a bankok fizetésképtelenségét okozó adósság eltorzította, felpuffasztotta a világ számos országának nemzetgazdaságát.
Ön szerint ebben a válságos időszakban meddig süllyedhet a budapesti tőzsde indexe? Szavazzon! |
A "szolgáltató gazdaságon" belül ma számos olyan ágazat akad, amely két év múlva nagy valószínűséggel nem fog létezni, vagy csak minimális mértékben. A recesszió hosszú lesz - és valószínűleg borzasztó - írja a Reuters elemzője.
Minden, amit a válságról tudni akar a Privátbankáron Hitelválság 2008 |
James Saft szerint hasonlóan nehéz idők várnak az angolszász világ globális ellátóira. Kínának új piacok után kell néznie számos terméke számára. A nagy alku, amelyek keretében Kína amerikai államkötvényeket vásárolva finanszírozta az Egyesült Államok lakosságának fogyasztását, hatalmas és veszélyes nyomás alá fog kerülni.
Európára és más exportőrökre is nehézségek várnak: nemcsak a bankrendszerükben, amely segített finanszírozni a dőzsölést, de a gépjárműiparban és a szórakoztató elektronikában is. Nem kétséges, hogy a szükséges változások bekövetkezhetnek, és a kreatív gazdaságok visszanyerhetik az egyensúlyukat. Ám mindez roppant fájdalmas lesz.
Kidobnak egy rakás bankárt
Minden idők legdurvább mentőötlete - jönnek a részletek
Letarolja a válság az autóipart
Gyurcsány: Semmi sem érinthetetlen
Napról napra romlanak az esélyeink
MTI