Mint ismeretes, 2010. január elsejétől a nyugdíjkorhatár 62 évről fokozatosan 65 évre nő. Az 1952-ben születettek 62 és fél éves korukban töltik be a nyugdíjkorhatárt, ez az ezt követő születési évekkel fél évente emelkedik. Az 1957-ben vagy ez után születettek már 65 éves korukban vonulhatnak nyugdíjba. A teljes öregségi nyugdíjhoz továbbra is 20 év szolgálati idő szükséges.
A szavazás állása a cikk készültekor - szóljon hozzá a vitához >>
Heti kérdésünknél a felkínált négy válaszlehetőség közül valójában három olyan volt, ami a klasszikus értelemben vett nyugdíjba vonulást jelentette. A több mint 6500 beérkezett voks közül a 70 év közeli életkort kevesebb mint 500 alkalommal választották az olvasók, ez a szavazatok 6,5 százalékát jelenti.
A most fokozatosan érvénybe lépő 65 éves (illetve e körüli) korhatár sem örvendett nagy népszerűségnek szavazásunkon: a voksolók mindössze bő egytizede tekinti ezt optimális nyugdíjbavonulási életkornak.
A 60-62 év közötti nyugdíjkorhatárt a szavazók 60 százaléka jelölte meg - de úgy is fogalmazhatnánk, hogy a választható legalacsonyabb életkort jelölték meg ennyien; talán ha (az irreális elképzelésnek számító) 40 évet évet írunk, akkor az az opció nyerte volna a szavazást - a hozzászólások egy része legalábbis erről tanúskodik.
Nyugdíjas évek
Egy tanulmány szerint Magyarországon 2021-ben már több mint 3 millió idős emberről kell majd gondoskodni, és ez megfelelő létszámú, gazdasági teljesítőképességű aktív népesség nélkül megoldhatatlan feladat. |
A hozzászólások között többen a korkedvezményes nyugdíj jogosságát vitatták, míg mások védték - szó szerint - a mundér becsületét. Korkedvezményben ugyanis a szervezet fokozott igénybevételével járó, vagy egészségre különösen ártalmas munkát végzők mellett a fegyveres szerveknél szolgálók részesülhetnek.
Másrészről viszont több nyugdíjas korú hozzászólónk is jelezte: ha lenne rá lehetősége, szívesen dolgozna még a nyugdíj mellett is - az állások azonban inkább a fiataloknak kellenek. Úgy tűnik, hogy a dolgozók szemszögéből a nyugdíjas lét az álom, nyugdíjasként azonban mégis sokan választanák a munkába járást.
Gondolkodó alkalmazottak helyett robotok kellenek
40 alatt már lenyomja a Jobbik az MSZP-t
Hathavi fizetéssel távozhatnak a honatyák
A románok baja is meggyűlik a nyugdíjakkal
Tíz százalékos hozam várható a nyugdíjpénztárakban
Mesterházy egyheti nyugdíjprémiumot vizionál
Privátbankár