1p
Az elmúlt napokban nyíltan a demokrata jelöltet támogató francia napilapok többsége szerda délelőtt utcára kerülő különszámokban "történelmi győzelemként" üdvözölte Barack Obama amerikai elnökké választását.

"We have a dream" (Van egy álmunk) - olvasható Martin Luther King mondatának parafrázisa a Libération címlapján. A baloldali újság 16 oldalon foglalkozik azokkal a témákkal és elvárásokkal, amelyek az új amerikai elnökre várnak a gazdaság, az egészségügy, az illegális bevándorlók, a klímaváltozás, Afganisztán vagy Irak kérdésében.

Klisék című szerkesztőségi cikkében a lap úgy véli, hogy az elnökválasztás nemcsak az amerikaiaknak volt történelmi, hanem Franciaországnak is, mert az amerikai politikai rendszerről vallott előítéleteken "ütött rést" azzal, hogy egy afroamerikai jelölt mellett egy nő is lehetőséget kapott a jelöltségre, majd a kampányokban megszokott ideológiamentesség helyett az Egyesült Államok jövőjéről két jól megkülönböztethető elképzelésről szóló politikai vitát láthatott a világ: konzervatívok és progresszívek csaptak össze, a választók lelkesedése különlegesnek bizonyult; a demokráciából kapott leckét a világ - írta a baloldali újság.

A délután utcára kerülő Le Monde tíz oldalon elemzi az elnökválasztás napjának eseményeit, majd 12 oldalas, "Mister President" című mellékletében mutatja be "az embert, aki kell" az Egyesült Államoknak és a világnak, felvázolja családja tagjainak és munkatársainak portréit, a kampányban elhangzott legjelentősebb beszédeit pedig francia fordításban közli.

A mértékadó párizsi újság kiemeli: az Egyesült Államok első színes bőrű elnöke alig negyven évvel a faji szegregáció eltörlése után kerül hatalomra, ami mindenekelőtt Barack Obama intelligenciájáról és hidegvéréről tanúskodik, amellyel sikeresen végigcsinálta a kampányt. A lap szerint a demokrata jelölt "történelmi győzelme" nemcsak az amerikai belpolitikát, hanem a külpolitikát is teljesen meg fogja változtatni. Az elmúlt években tudatosan, nyugalommal és professzionálisan előkészített választási győzelme arra ad reményt, hogy Obama képes lesz szembenézni azzal a nagyon nehéz helyzettel, amelyet a gazdasági válság és az iraki háború idézett elő az Egyesült Államok számára - hangsúlyozza a Le Monde.

A címlapján Obama fotójával és rajta a "történelmi" felirattal megjelent Le Figaro szerint a hatalom átadása már meg is kezdődött Washingtonban. A konzervatív lap "Remény" című szerkesztőségi cikkében úgy véli, hogy Obamát nemcsak az amerikaiak, hanem felkiáltással az egész világ új elnökének választotta, mert a szeptember 11-ével és a világgazdasági válsággal rosszul indult XXI. század számára ő jelenti az óriási reményt.

A lap megemlíti azoknak a republikánus politikusoknak a nevét, akik az Obama által kinevezendő "kétpárti" kormányban helyet kaphatnak. Elképzelhető, hogy Robert Gates védelmi miniszter a helyén marad, Arnold Schwarzenegger kaliforniai kormányzó pedig megkaphatja az energiaügyi tárcát - értesült a Le Figaro.

A Les Échos című gazdasági lap 15 számadatban foglalja össze a "szennyest", amelyet George Bush hagy az új elnökre, egyebek közt a kétszeresére nőtt, 716 milliárd dolláros kereskedelmi deficitet és a 4 ezer milliárdról 10 ezer milliárd dollárra emelkedett államadósságot.


Rettenetes örökséget kapott


Történelmi győzelemként ünnepelték a demokrata párti Barack Obama elnökké választását vezető amerikai napilapok. Az újságok címlapjukon öles betűkkel számoltak be arról, hogy Obama nyert.

"Leomlanak a faji korlátok, biztos győzelem" - hirdette a The New York Times. "Obama történelmi győzelmet aratott" - olvasható a The Wall Street Journalben. "Obama történelmet ír" - hirdette a The Washington Post. "Obama elnök, Amerika megválasztotta első fekete vezetőjét" - írta szalagcímében a The Washington Times.

A liberális The New York Times kiemelte: Obama rendkívüli összpontosítással és higgadt magabiztossággal küzdötte le az egyik politikai akadályt a másik után; először legyőzte Hillary Clintont, aki annyira vágyott az elnökségre, hogy teljesen megzavarodott, majd John McCaint, aki feladta saját elveit dühre és félelemre építő kampányában. Obama győzelme biztos és elsöprő volt, a remény és hozzáértés jelszavával nyert, de rettenetes örökség, két háború vár rá. Sok sürgős kérdést kell majd kezelnie, ehhez minden amerikai támogatására szüksége lesz.

A konzervatív The Wall Street Journal "szívből jövő gratulációját" fejezte ki Barack Obama elnöknek. Az amerikai választók olyan elsöprő győzelemhez juttatták őt, amilyet 1976, sőt, néhány vonatkozásban 1964 óta nem láttak. Az újság szerint a választók ezzel megfeddték a republikánusokat a gazdasági kudarcért. "Meglátjuk, hogy a Demokrata Párt tanult-e bármit is azóta, hogy legutóbb minden hatalom a kezében összpontosult Washingtonban" - írta a lap.

A The Washington Post szerkesztőségi cikkében arról írt, hogy új hajnal köszönt Amerikára, amely régóta küzd a faji megosztottság leküzdéséért. Az újság nem győzi hangsúlyozni: a nemzedéki váltást, a választási térkép átalakulását és a faji kérdésben elért haladást illetően is hatalmas jelentőségű ez a választás. Az ország egykori rabszolgatartó és megkülönböztetéssel terhelt múltjára utalva megjegyezte: "hogyne lennének megindultak az amerikaiak, amikor afro-amerikai elnökük (lesz)". "Obama győzelme óriási jelentőségű: lehetőség nyílik arra, hogy az ország új, jobb irányba haladjon tovább". Obama nem tudja eltüntetni Bush örökségét, de esélye lesz arra, hogy javítson Amerika nemzetközi tekintélyén.

A The Washington Times úgy fogalmazott, hogy Obama áttörte a fekete amerikaiak körüli korlátot. Mint a lap írta, 20 év óta ő lesz az első elnök, akit nem Clintonnak vagy Bushnak hívnak.


Száz éve nem szavaztak ennyien

Az amerikai elnökválasztáson az előzetes adatok szerint 136 millióan szavaztak, ez 64,1 százalékos részvételi arányt jelent, ami 100 éves rekord - közölte szerdán a CNN hírtelevízió.

Ilyen mértékű részvételre az amerikai választások történetében 1908 óta nem volt példa; akkor a republikánus párti William Taft győzte le a demokrata párti William Bryant, előbbi 7,6 millió, utóbbi 6,4 millió szavazatot kapott. Abban az évben a választásra jogosult népesség 66 százaléka szavazott.
 
John F. Kennedy demokrata párti jelölt megválasztásakor 1960-ban 63,1 százalékos volt a részvételi arány. 2004-ben, amikor a hivatalban lévő republikánus George W. Bush másodszor is jelöltette magát az elnöki tisztségre, a választópolgárok 55,3 százaléka adta le voksát.

A keddi amerikai elnökválasztáson Barack Obama, a demokrata párt jelöltje fölényes győzelmet aratott republikánus ellenfelével, John McCainnel szemben. A szerda délelőttig összesített adatok szerint Obama a voksok 52 százalékát, McCain 46 százalékát kapta; a demokrata jelöltre 62,9 millióan, a republikánus politikusra 55,6 millióan voksoltak, előbbi 338, utóbbi 162 elektori voksot szerzett. A szoros eredmény miatt még nem hirdettek győztest Indiana, Missouri és Észak-Karolina államban.

A válság megköti Obama kezét
Kik nyerték meg a választást Obamának?
Nincs szükség célfotóra - Obama a győztes
Rákapcsol a tőzsde: szárnyakat ad az új elnök  

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG