"Amerika sok kihívással fog szembenézni a következő néhány évben, és szeretném, ha szorosabb stratégiai viszony lenne országunk és Magyarország között" - olvasható az Obama által aláírt levélben.
"Az országainkat összekötő közös érdekekre és értékekre építve tovább erősíthetjük a demokratikus intézményeket Kelet-Közép-Európában" - írta Obama, akit kedden az Egyesült Államok új elnökévé választottak.
Az 1906-ban alapított AHF, amely az amerikai magyar érdekképviseleti szervezetek egyike, korábban azonos "kérdőívvel" fordult a két elnökjelölthöz, Obamához és a republikánus John McCainhez. Arról tudakozódtak, milyen lépéseket tennének egyebek között a közép-európai demokratikus intézményrendszer erősítésére. A kérdések között szerepelt, hogy támogatják-e a kisebbségi jogokat, közöttük az autonómiához való jogot, és mit tennének azért, hogy csökkenjen Európának Oroszországtól való energiafüggősége? Az AHF arra is kíváncsi volt, hogy a két jelölt vajon egyenlő módon kezeli-e majd a magyar parlament pártjait, tekintettel arra, hogy "az Egyesült Államok időnként előnyben részesítette a szocialistákat más, parlamenti ellenzéki pártokkal szemben". Az is kérdésként merült fel, hogy "külügyi tisztviselőket küld-e majd nagykövetnek Magyarországra politikai kinevezettek helyett?"
Obama válaszában azt írta: "közösen tekintélyt szerezhetünk az emberi és kisebbségi jogoknak a térségben és az egész világon". Levelében több felvetett kérdést nem érintett. Ellenben leszögezte, hogy az amerikai magyar közösség Amerika fontos része, és "Magyarország az Egyesült Államok fontos szövetségese".
Állásfoglalása szerint a magyarok figyelemre méltó hozzájárulásának köszönhetően Amerika jobb hely lett; a magyarok jelentős eredményeket értek el a tudományokban, a kultúrában és egyéb téren. Obama kifejezte reményét, hogy az amerikai és a magyar nép között mélyebb barátság jön létre.
A demokrata politikus méltatta, hogy Magyarország a NATO nagyra értékelt tagja, amely az EU tagjaként és a transzatlanti közösség teljes partnereként "tért vissza Európába". A magyar katonák az amerikaiakkal vállvetve harcoltak Irakban és Afganisztánban; "az amerikai magyarok jogosan lehetnek büszkék" - írta.
Obama végül kifejezte: Joe Biden és ő együttműködésre törekszik az amerikai magyarok közösségével azoknak a fontos kérdéseknek a kezelésében, amelyekkel az Egyesült Államoknak és Magyarországnak szembe kell néznie a következő amerikai elnöki periódusban.
Obama nem a Messiás
Súlyos örökség: Obama moshatja Bush szennyesét
Száznapos programot kapott Obama
Obama "az ember, aki kell a világnak"
A válság megköti Obama kezét
Kik nyerték meg a választást Obamának?
Nincs szükség célfotóra - Obama a győztes
Rákapcsol a tőzsde: szárnyakat ad az új elnök
MTI