A Királyi Külügyi Intézet - székháza után közkeletű nevén a Chatham House - igazgatója, Robin Niblett szerdai kommentárjában úgy fogalmazott: Obama első dolga az lesz, hogy biztonságot nyújtson az amerikaiaknak, és nem az, hogy a külvilág kedvében járjon.
A tekintélyes londoni külpolitikai és stratégiai kutatóműhely vezetője szerint az elmúlt hónapokban elmélyült gazdasági válság megnehezíti, hogy Obama új nemzetközi kezdeményezéseket tegyen például Afganisztánban, Iránban, a közel-keleti békefolyamat és az éghajlatváltozás ügyében, és általában mindazon kérdésekben, amelyek az európaiak "kívánságlistáján" szerepelnek.
Niblett szerint inkább az valószínű, hogy az Obama-kormányzat fogja várni az európai szövetségesek javaslatait ezekben a kérdésekben. Barack Obama első elnöki időszakának külpolitikai sikeressége nemcsak az új amerikai kormány kreativitástól függ majd, de nagymértékben attól is, hogy az európai fővárosok mivel tudnak előállni - vélekedett a Chatham House igazgatója.
A Királyi Külügyi Intézet közel-keleti kutatási programjának vezetője, Clare Spencer azt jósolta, hogy az Obama-kormánynak sem Irak, sem Irán, sem az izraeli-palesztin konfliktus kérdésében nem lesz széles mozgástere az első hónapokban.
A szakértő szerint az amerikai erők kivonása Irakból attól függ, milyen formát ölt majd a SOFA-megállapodás (status of forces agreement), amely az amerikai jelenlét ENSZ-mandátumának december 31-i lejárta utáni helyzetet szabályozná.
Spencer szerint nincs garancia arra, hogy a leköszönő Bush-kormányzat december 31-ig egyezségre jut e szerződésről az iraki kormánnyal, és ez 2009 januárjától legitimációs válságot okozhat.
A széttöredezett palesztin vezetés, valamint egy kezdeményező izraeli kormány hiánya a 2009. február-márciusi választásokig azt jelenti, hogy az új amerikai kormánynak legalább 2009 közepéig nem lesz érdemi helyi tárgyalópartnere. Emiatt a válságot addig inkább csak eseti intézkedésekkel, semmint a hiteles békefolyamat irányában tett új kezdeményezésekkel lehet kezelni - jósolta a Chatham House térségi kutatásvezetője.
Bush: segíteni fogok Obamának
George Bush amerikai elnök teljes együttműködést ígért szerdán Barack Obamának, aki előző nap nyerte meg az elnökválasztást. "A megválasztott elnök teljes együttműködést kap adminisztrációmtól a fehér házi hatalomátadásban" - jelentette ki Bush a washingtoni elnöki rezidencia rózsakertjében.
"Függetlenül a leadott szavazatoktól, minden amerikai büszke lehet a tegnapi történelmi választásra" - mondta, hozzátéve, hogy a nagy részvételi arány az amerikai demokrácia vitalitását mutatja.
"Ez a pillanat különösen felemelő annak az amerikai nemzedéknek, amelyik szemtanúja volt a polgári jogokért folytatott küzdelemnek, és négy évtizeddel később beteljesedett az álmuk" - mondta hozzátéve, sokan nem hitték, hogy megélik ennek a napnak az eljövetelét.
Bush - aki már kedden éjjel gratulált Obamának, közvetlenül azután, hogy a CNN hírtelevízió kihirdette a demokrata jelölt győzelmét - a vesztes John McCainnek azt üzente: az amerikai nép mindig hálás lesz neki azért a szolgálatért, amelyet egész életében a nemzetnek tett.
Az elnök leszögezte: a kampány véget ért, és az Egyesült Államok egységes nemzetként lép előre. Washingtonban változások lesznek, de az amerikai kormány továbbra is ellátja legfontosabb feladatát, az amerikai nép védelmét. "A világ biztos lehet abban, hogy ezt a kötelességét a következő főparancsnok is rendületlenül el fogja látni" - jelentette ki.
Obama 76 nap múlva veszi át az elnöki hatalmat. Bush közölte, hogy mostantól fogva mandátumának végéig, 2009. január 20-ig minden döntéséről értesíti Obamát. Egyúttal meghívta a megválasztott elnököt és családját "minél korábbi" látogatásra a Fehér Házba.
A Bush-kormány szerdán közölte, hogy Obama az Egyesült Államok felderítő szervezeteinek vezetőitől csütörtöktől fogva szigorúan bizalmas tájékoztatásokat fog kapni. Olyan információkhoz fog hozzáférni, amelyeket korábban szenátorként sem kaphatott meg. Naponta 45 perces jelentést tesznek majd neki, a legelső alkalommal, csütörtökön várhatóan hosszabb ideig fog tartani a tájékoztatás. A felderítési jelentéseket döntően a Központi Hírszerzési Ügynökség (CIA) állítja össze.
Abbász bízik Obamában
Barack Obama komolyan veszi a közel-keleti béke megteremtését - mondta Mahmúd Abbász palesztin elnök Budapesten. Barack Obama komolyan viszonyul a közel-keleti helyzethez és valóban szeretné megoldani a kérdést - hangsúlyozta Mahmúd Abbász azt követően, hogy tárgyalt Göncz Kinga külügyminiszterrel.
Az MTI azon kérdésére, hogy vajon a kedden megválasztott elnök jobban érti-e a közel-keleti kérdést, mint a jelenlegi elnök, a palesztin vezető azt mondta: egyik elnök sem saját tapasztalataira, hanem tanácsadóira támaszkodik.
Súlyos örökség: Obama moshatja Bush szennyesét
Száznapos programot kapott Obama
Obama "az ember, aki kell a világnak"
A válság megköti Obama kezét
Kik nyerték meg a választást Obamának?
Nincs szükség célfotóra - Obama a győztes
Rákapcsol a tőzsde: szárnyakat ad az új elnök
MTI