A republikánusok azonban ezután egy minimum 40 milliárd dolláros megszorítást akartak. A kormánypárt végül belement a büdzsé több mint 37 milliárdos megkurtításába, és ezzel az Egyesült Államoknak sikerült elkerülnie, hogy 15 évvel a demokrata Bill Clinton és a republikánus többségű kongresszus hasonló szembeállása után ismét leálljanak az amerikai kormányzat nem létfontosságúnak ítélt intézményei. Az alku nélkül mintegy 800 ezer ember maradt volna ideiglenesen fizetés nélkül, köztük az Irakban vagy Afganisztánban harcoló katonák is.
Barack Obama "a történelem legnagyobb éves kiadáscsökkentésének" nevezte a megállapodást. Az elnök csütörtökön még arról beszélt, hogy a két korábbi, rövid távú áthidaló megoldás után megvétózna egy harmadikat. A pénteki narratíva már arról szólt, hogy a néhány napos finanszírozási megállapodás elfogadható, ha elérhető közelségbe kerül egy hat hónapra, vagyis a következő pénzügyi év kezdetéig szóló keretmegállapodás.
John Bohner, a képviselőház republikánus elnöke a megállapodás után kijelentette, hogy pártja a következő évtizedben összesen 500 milliárd dollárt kíván lefaragni az amerikai szövetségi költségvetésből. Harry Reid, a szenátus demokrata párti többségének vezetője szintén történelmi jelentőségűnek nevezte a megállapodást.
MTI