1p
Az OECD főtitkára szerint a Széll Kálmán Terv jó irányba mutat, ugyanakkor a szervezet hazánkról szóló jelentése keményen kritizálta a kormány eddigi bevételnövelő lépéseit
A magyar kormány reformjai összhangban vannak az OECD ajánlásaival a strukturális reformok terén - mondta Angel Gurría, a szervezet főtitkára a kormany.hu-nak adott villáminterjújában. A főtitkár diplomatikusan annyit mondott a kormányzat hivatalos portáljának, hogy a Széll Kálmán Terv jó irányba mutat - a keményebb kritikákról már tegnap szó esett, az OECD Magyarországról szóló jelentésének bemutatásán.

- A tegnap bemutatott "Gazdaságpolitikai Reformok 2011-ben - Út a növekedéshez "című dokumentum rávilágít azon strukturális reformokra amelyek szükségesek a hosszútávú növekedés eléréséhez. Miért ilyen típusú átalakításokat javasol az OECD?

- Korábban is voltak strukturális reformok, a mostani válság utáni helyzetben azonban egyértelművé vált, hogy ez az egyetlen lehetőségünk. Az eddigi fiskális és monetáris politikák már kifutottak forrásaikból, az államok által felhalmozott adósság is túl nagyra nőtt. Ilyen körülmények között mást nem tehetünk, mint a strukturális átalakítások felé fordulnunk. (...) Az oktatási és egészségügyi rendszerek fejlesztése, beruházások és a verseny ösztönzése, valamint a munkaerőpiacok flexibilitásának növelése mind szükségesek a válság utáni fenntartható növekedés megalapozásához.
Ezek tehát alapvető irányelvek, bár van velük egy kis baj: időigényesek. A politikusok pedig általában türelmetlenek, rövid idő alatt szeretnének látványos eredményeket elérni. Most azonban be kell látniuk, hogy kifutottunk az anyagi erőforrásokból.



Kritika a jelentésbe csomagolva
Az OECD tegnap kiadott jelentése szerint az adócsökkentéseket a magyar kormánynak inkább a kiadások lefaragásából kellett volna finanszíroznia, nem pedig a különadókból illetve a nyugdíjrendszer átalakításából - a kritika arra vonatkozott - párhuzamban a főtitkár által elmondottakkal -, hogy ezek a lépések nem szolgálják a fenntartható fejlődést. Gurría a tegnapi napon sem akart belemenni személyesen a "keményebb" kritika megfogalmazásába, az OECD jelentése ettől függetlenül igen határozottan fogalmazza meg a szervezet fenntartásait.
- Matolcsy miniszter úr tegnapi nyilatkozata szerint a globális problémákra helyi megoldásokat is kell keresni. 2011 lesz az első év, amikor Magyarország teljesíti az államháztartási hiányra vonatkozó maastrichti kritériumokat. A pénzügyi reformok mellett a kormány bejelentett egy strukturális reformprogramot, a Széll Kálmán tervet és egy közigazgatási reformtervet is. Mi a véleménye, ez a megfelelő út a válságból való kilábalásra? Egyetért a kormány törekvéseivel?

- Mi nagyban támogatjuk a Széll Kálmán tervet. Úgy gondoljuk, a program a helyes megközelítése a fiskális kiadások kezelésének és a munkaerő piac flexibilissé tételének.
A magyar reformtervnek fontos célja továbbá, hogy megkönnyítse a vállalkozások helyzetét, valamint csökkentse a vállalkozásokat és a munkajövedelmeket terhelő adókat. Ezeket a lépéseket jó kezdeményezésnek tartom. A lényeg, hogy sokkal kevesebbe kerüljön új munkahelyeket teremteni. Az oktatás tekintve elmondható, hogy a kormány törekszik egy olyan oktatási rendszer kialakítására, amely sokkal hatékonyabb és jobban kiszolgálja a piaci igényeket.
Azt gondolom, hogy a kormány által elindított változások jó úton haladnak, mivel ezen reformok nagyon konzisztensek az OECD „Út a növekedéshez” című kiadványában szereplő javaslattokkal. A tervek nagyon jók, kíváncsian várjuk a megvalósításukat.

- Ön szerint melyek a legfontosabb feladatok az ország számára a strukturális reformokat illetően?

- Legfontosabb a fenntartható növekedés, új munkahelyek teremtése főként a fiatalok számára, valamint a verseny ösztönzése. Csökkenteni kell az adósságállományt, továbbá évről évre csökkenteni kell a deficitet. De hangsúlyozom, hogy a legfontosabb a fenntartható növekedés, mert az segít visszaszorítani a deficitet. Ez az, ami a mi ajánlásainkban is szerepel.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG