.jpg)
El-Badri OPEC főtitkár és legalább a szervezet három tagja, Irán, Líbia és Kuvait képviselői úgy vélik, hogy megfelelő a kínálat és nincs szükség a termelés emelésére.
Megfigyelők szerint azonban ez az álláspont pillanatok alatt megváltozhat, ha a piac további kőolajat követel és folytatódik az energiahordozó árának az emelkedése, ami már jelenleg is hordónként 75 dollár körüli.
A termelésnövelést azonban nem minden tagország utasítja el. Szaúd-Arábia - amely a legnagyobb olajtermelő - bejelentette, hogy megfontolónak tart egy napi 1 millió hordó termelésbővítés kérdésének a felvetését.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) a közelmúltban a termelés növelésére szólította fel az OPEC-et, mert azzal számol, hogy a téli szezonban a globális kereslet felülmúlja a kínálatot |
Az OPEC jelenleg termelési kvótája felett termel, egy nyilvánosságra hozott felmérés szerint az OPEC 10 tagországa - Angola és Irak nélkül - napi 30,3 millió hordó kőolajat bányászott. Ennek az alapján az iráni állami olajtársaság egyik vezetője azt mondta, hogy ez is azt az álláspontot támasztja alá, hogy nincs szükség a termelés emelésére.
Az OPEC tagjai: Algéria, Angola, Indonézia, Irán, Irak, Kuvait, Líbia, Nigéria, Katar, Szaúd-Arábia, Egyesült Arab Emirátusok, és Venezuela |
A kőolaj ára augusztus elején rekord szintre, 78,77 dollárra nőtt és a szakértők szerint, ha az OPEC nem a fogyasztók érdekének megfelelően dönt, hamarosan elérheti a 80 dollárt.
Ma este hozza nyilvánosságra ajánlását a termeléssel kapcsolatban az OPEC úgynevezett Monitoring Bizottsága. Ennek elnöke Irán, amely ellenzi a termelésnövelést, és tagja a hasonló állásponton álló Kuvait, továbbá Nigéria. Az ülésen részt vesz az OPEC főtitkára is.
Jövőre kétmillió hordóval több olaj kell naponta
Orosz olaj: indulhat a hullámvasút
Baljós árnyak, remegő kezek - kísért 1987 réme
Mégiscsak csökkenhet az olajfogyasztás (hanganyag)
Olajpiaci intervenció: az OPEC beszólt saját magának (hanganyag)
MTI