1p
Mind a hat országos listát állított párt foglalkozik választási programjában az önkormányzati rendszer reformjával
Mind a hat országos listát állított párt foglalkozik választási programjában az önkormányzati rendszer reformjával: az MSZP, a Fidesz, az MDF, a Jobbik és a Civil Mozgalom (CM) is indokoltnak tartja az önkormányzati képviselőtestületek létszámának csökkentését, a Lehet Más a Politika (LMP) átalakítaná az önkormányzatok finanszírozását.

Az MSZP
- választási programja szerint - a képviselőtestületek létszámának differenciált csökkentését tartja indokoltnak. Kisebb településeknél a polgármesteri tisztség főállásban történő betöltésének korlátozását, az alpolgármesterek számának jogszabályi meghatározását, valamint a képviselőtestületi tagok összeférhetetlenségi szabályainak szigorítását javasolják.
   

Gy. Németh Erzsébet, az Országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottságának szocialista elnöke korábban kifejtette: az MSZP törvényben rögzítené az önkormányzatok részesedési arányát az állami költségvetésből. A párt szerint emellett szükség lenne a finanszírozás megváltoztatására, a polgármesterek közvetlen megválasztására, valamint a budapesti kétszintű önkormányzati rendszer egyszerűsítésére.

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke és több fideszes, KDNP-s politikus is hangoztatta: amint megalakul az új parlament, a Fidesz javaslatot fog tenni az önkormányzati képviselőtestületek létszámának megfelezésére, valamint az Országgyűlés létszámának csökkentésére. A Fidesz szerint a nagyvárosokban, megyékben, és a fővárosban van lehetőség a "politikai osztály felezésére", és a párt szerint szükség lesz a kistérségi, területfejlesztési rendszer újragondolására is.
  
Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere a közelmúltban azt mondta, az önkormányzati hatáskörök és a választási rendszer is átalakításra szorul, a kistérségi önkormányzati társulások jövőjéről is "komolyan el lehet gondolkodni". Szerinte az önkormányzati választásokig csak a helyhatósági választásra vonatkozó törvényt kell "rendbe tenni", és a választott képviselők számát szabályozni, az önkormányzati feladatok rendezésére nincs ilyen szigorú határidő. "A következő lépésben szeretnénk az önkormányzatok által ellátandó feladatokat jelentősen csökkenteni, és az önkormányzatok életét szabályozó joganyagot egyszerűsíteni. (...) A közigazgatási joganyag negyven százalékát hatályon kívül kellene helyezni" - értékelte Kósa Lajos.
   
A hét kérdése:
A Fidesz-KDNP fölényes győzelmét jósolják a közvélemény-kutatók. Ön szerint mennyivel nyer a párt? Szavazzon!
A Fidesz-KDNP választási programjában az olvasható: a rossz gazdasági helyzetben kényszerpályára kerülő önkormányzatoknak nehézséget jelenthet a helyi közfeladatok és közszolgáltatások fenntartása, másrészt nagyon alacsony az önkormányzatok közötti együttműködési képesség.
   
Az MDF az önkormányzatok számát körülbelül hatszázra csökkentené le. A párt szerint is csökkenteni kell az önkormányzati képviselők számát. Az MDF választási programjában rámutat arra: a 3.194 önkormányzat saját hatáskörében önállóan dönt és igazgat, miközben a közszolgáltatásokat nem tudja megfelelő színvonalon biztosítani a polgárok számára. Az MDF szerint az általuk szükségesnek tartott reformok fokozatosan, 2022-ig vezethetők be.
   
Az MDF szorgalmazza a normatív támogatás mellett a helyi adózás szerepének jelentős növekedését. Szerintük erre módot adna a személyi jövedelemadóból származó bevételek minél nagyobb hányadának visszaosztása, illetve tisztán helyi adó lehet a megnövelt alapú és így nagyobb bevételt termelő ingatlanadó. A párt szerint így nem lenne szükség a helyi iparűzési adóra.
   
A Jobbik választási programjában szerepel, hogy a megyei önkormányzatokat egy, az eddiginél jóval kevesebb tagot számláló, a települési önkormányzatok által választott testület vezesse. A párt szerint egyebek közt szükség van a településfinanszírozás gyökeres átalakítására, az önkormányzatok költségvetésének, gazdálkodásának átláthatóbbá tételére, az önkormányzati vagyon elidegenítésének szigorítására, a föld és a közművek törzsvagyonná minősítésére, a régió fogalmának eltörlésére, a zöldmezős beruházások korlátozása.
   
A Jobbik azt támogatja, hogy a jövőben ismét az önkormányzatok szedjék be az iparűzési adót, emellett növelnék a személyi jövedelemadó önkormányzatoknál maradó részét. Választási programjukban szerepel az is: az önkormányzati képviselők és a bizottsági tagok szavazatait név szerint hozzáférhetővé tennék a települések honlapjain, átvilágítanák az önkormányzatok érdekeltségi körébe tartozó gazdasági társaságokat.
   
A Lehet Más a Politika (LMP) szerint át kell alakítani az önkormányzatok finanszírozását, úgy, hogy az önkormányzatok pénzügyi önállósága nőjön. A párt választási programjában szerepel, hogy az önkormányzatok működésének átláthatósága érdekében minimálisra szűkítenék a zárt ülések elrendelésének lehetőségét a helyi képviselőtestületeknél. Az LMP csökkenteni szeretné az iparűzési adó súlyát és mértékét, mint írják, hosszú távon akár ennek az adónemnek a teljes megszüntetésével is.
   
A Civil Mozgalom (CM) is az önkormányzatok és önkormányzati képviselők számának csökkentését hirdeti. Bevezetné az e-közigazgatást. A párt választási programjában kifejti: egyértelműsítené a törvény szabta állami és önkormányzati feladatokat. A "haszontalan", kiüresedett fővárosi és megyei közigazgatási szintet megszüntetnék, helyette helyzetbe hoznák a kistérséget és a régiókat.

Leszámolnának a korrupcióval a pártok
Navracsics: az állam nem hatékony a piacon
Januártól jön az óriási fideszes adócsökkentés

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG