A pártelnök a Hold utcai református templomban tartott tanácskozáson rámutatott: a válság kapcsán most azt magyarázzák, milyen pénzpiaci és kormányzati technikai összetevői vannak annak a hibasorozatnak, amely megrendülés szélére sodorta a világ gazdaságát, de alig hallani arról a tényről, hogy ez valójában egy emberek okozta válság.
"Nagyon egyszerűen kifejezve magamat, loptak, csaltak, hazudtak, hamisítottak, eltitkolták a valós tényeket, mindezt ezért tették, hogy minél több pénzhez juthassanak, vagyis a kapzsiság, a mértéktelenség húzódik meg a mostani pénzügyi válság legmélyebb dimenziójában" - fogalmazott Orbán Viktor.
A Fidesz elnöke a következő bibliai sort idézte: "Mert minden gonosz gyökere a pénz szerelme, mely után sóvárogván némelyek eltévelyedtek a hittől és magukat átalszegezték sok fájdalommal".
Az ellenzéki vezető szerint a pénzügyi válság világosan megmutatta azt is, hogy a liberális világfelfogásnak antropológiailag hibás a kiindulópontja. Ez a világfelfogás ugyanis arra épít, hogy ha az ember minél inkább kiszélesíti az autonómiáját, minél jobban megvalósítja önmagát, akkor a benne lakozó jó kiárad és a világot is jóvá teszi - tette hozzá. Szerinte azonban a válság a Biblia antropológiájára irányítja a figyelmet, amely azt mondja, magától csak a rossz árad ki az emberből, a jó csak akkor, ha valamiféle kegyelemben részesül.
Ezért úgy vélte: soha nem volt olyan kedvező világhelyzet a bibliai antropológia számára, mint a mostani válság, ezért most kellene a kereszténydemokrata politikusoknak rámutatni a válság antropológiai gyökereire.
A pártelnök arról is beszélt, hogy mi a különbség keresztény politikus és a magát a keresztény közösségbe nem soroló politikus harca között. Szerinte a keresztény politikus a rossz döntések, rossz szándékok ellen harcol, de sosem az ember ellen. Soha nem célja emberek megbélyegzése vagy a bosszú, mert tudja, hogy ez nem rá tartozik, az embert rábízza a Mindenható ítéletére - fogalmazott.
Orbán Viktor a Biblia és közélet címmel tartott előadásában arra is kitért, hogy szerinte nem érdemes tagadni, elhallgatni, vagy akár választható opciónak beállítani a tényt, hogy Európa keresztény, ezért értelmetlen olyan európai társadalmat elképzelni, ahol az emberek végső soron nem a tízparancsolat morális mércéjéhez mérik szavaikat és tetteiket.
"Kulturális és morális értelemben az európai ember nem tud kibújni a keresztény bőréből" - jelentette ki a politikus, aki szerint ebből következik, hogy nem érdemes olyan európai alkotmányt összeállítani, amelyből hiányzik Európa keresztény gyökereire való utalás. Idézte Antall József néhai miniszterelnök egy gondolatát is, amely úgy szólt, "Európában az ateista is keresztény". Mint mondta, sokáig nem értette ezt a kitételt, de mára már tudja, hogy ez azt jelenti, hívő és nem hívő egyaránt az "anyatejjel szívja magába" az alapvető keresztény tanokat.
Orbán Viktor beszélt arról is, hogy ő maga egy nonkonformista nemzedékhez tartozik, és számára a Biblia alapvetően a szabadságról szól, de arra is megtanította, hogy a szabadságot nem szabad szembeállítani a szabadság szükségszerű korlátaival. Kell egy mérce, ami kiindulópontként szolgál - mondta, ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy ma Magyarország "mércétlenségtől" szenved. Szerinte ebben a helyzetben az írástudók felelőssége sokkal súlyosabb, mint bármikor korábban, de a liberális antropológia talaján álló írástudók "semmit sem tudnak nekünk mondani, amit használhatnánk a XXI. században".
Ezért kijelentette: nyilvánvalóan új írástudókra van szükség Magyarországon, olyanokra, akik a Bibliában leírt mércét érthetővé teszik, hitelesen képviselik, képesek a szabadságot és annak korlátait egyszerre bemutatni és vonzóvá tenni a fiatal nemzedékek számára.
Orbán Viktor előadását azzal zárta: Magyarországon előbb vagy utóbb lesz politikai változás, azonban mindenekelőtt nem is politikai, hanem lelki fordulatra van szükség, meg kell fordítani a szétesést, a lecsúszást és a kishitűséget. Mint mondta, arra nem tud válaszolni, hogy politikai fordulat nélkül lehet-e lelki fordulat, de az biztos, hogy a politikai fordulat lelki fordulat nélkül semmit sem fog rajtunk segíteni.
Minden, amit a válságról tudni lehet a Privátbankáron - Hitelválság 2008>> |
MSZP: ez a globalizált tőke válsága
A jelenlegi pénzügyi válság a globalizált tőke válsága, ami bebizonyította, hogy az utóbbi alkalmatlan eszköz az emberek életének igazgatására - erről Orosz Sándor, az Országgyűlés Környezetvédelmi bizottságának alelnöke beszélt.
Kifejtette: nem elég a piac és az állam szerepének újragondolása, a probléma gyökere ennél mélyebben van. A válságra adott valódi válasz a fenntarthatóságban áll; nemet kell mondanunk a szénalapú gazdaságra és a gazdasági érdekek által vezérelt társadalmi modellre - hangoztatta a politikus.
Szombaton összeül a nemzeti csúcs - ön milyen eredményre számít? Szavazzon!
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
Van még bank, aki bízik Kelet-Közép Európában
Válságban minden csoda 3 percig tart?Mit tegyünk, ha nem kapunk hitelt?
Zuhanórepülésben a forint: messze még a vége!
Kifacsarják a Molt és az OTP-t
Mi lesz veled, BUX? Teljes tanácstalanság
MTI