1p
A Fidesz elnöke szerint Magyarország a világ egyik legrosszabbul kormányzott országa, amelyet saját kormánya helyett a nemzetközi pénztőke védett meg az államcsődtől
Orbán Viktor szerint Magyarország a világ egyik legrosszabbul kormányzott országa, amelyet saját kormánya helyett a nemzetközi pénztőke védett meg az államcsődtől, ugyanakkor egy hiteles kormánnyal hat hónap alatt el lehetne érni, hogy jelentősen csökkenjenek az államadósság kamatai, így 500 milliárd forintot lehetne megtakarítani. A Fidesz elnöke erről az InfoRádióban beszélt.

A pártelnök szerint Magyarország a világ egyik legrosszabbul kormányzott országa, amelyet az államcsőd szélére sodort a szocialista, korábban MSZP-SZDSZ kormány. Szégyennek nevezte, hogy Magyarországot a saját kormánya helyett a nemzetközi pénztőke védte meg az államcsődtől.
   
A pártelnök szerint azonban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelével Magyarország még "nincs kinn a vízből", az államcsődöt ugyan elkerültük, de itt maradt a munkanélküliség, a szociális válság és a megélhetési nehézségek. Orbán Viktor szerint a magyar költségvetésnek most ezekre a bajokra kellene választ adnia, de ehelyett a kormány "félrekezeli a betegséget". A Fidesz elnöke szerint fennáll a veszélye, hogy a magyar gazdaság benne maradhat egy "adósrabszolgaságban", vagyis mindig annyi hitelt kap, hogy vissza tudja fizetni az előző kölcsönöket, de "soha sem fog levegőhöz jutni".
   
A politikus megismételte, hogy a Fidesz az európai országokhoz hasonlóan gazdaságélénkítést, "patrióta gazdaságpolitikát" és 10 milliárd eurós növekedési csomagot javasol, 5 milliárdos adócsökkentéssel, valamint a kis- és közepes vállalkozások 5 milliárdos támogatásával, ami az uniós források átszervezését jelentené.

Minden, amit a válságról tudni lehet - Hitelválság 2008
   
Az ötmilliárd eurós adócsökkentés forrására vonatkozó kérdésre Orbán Viktor azt mondta: Magyarország ma évente 500 milliárd forintot fizet azért, mert hiteltelen kormánya van. A Fidesz elnöke azonban úgy véli, ez nem adottság, mert - mint fogalmazott - a kormányokat nem a "jóisten nevezi ki", és a politikai irányvonalat sem a "gondviseléstől kapjuk", hanem a magyar emberek alakítják ki maguknak.
   
Szerinte egy, a magyar emberek és a nemzetközi pénzvilág és politikai világ bizalmát élvező kormánnyal, óvatos becslés és a Fidesz szakértőinek számításai szerint hat hónapnyi idő alatt olyan állapotot lehet elérni, hogy magyar államadósságot a mainál lényegesen alacsonyabb kamatozással lehet finanszírozni, így egy évben 400, de inkább 500 milliárd forintot meg lehetne takarítani. Emellett a korrupciót és bürokráciát kellene visszaszorítani - tette hozzá.

A Fidesz elnöksége határozottan azt követeli a Gyurcsány-kormánytól, hogy haladéktalanul hozza nyilvánosságra a Nemzetközi Valutaalappal  kötendő hitelszerződést - mondta Szijjártó Péter szóvivő a Fidesz elnökségének keddi ülése után.

A kormány a szerződést annak jóváhagyása után hozza nyilvánosságra, de fő feltételei már ismertek - reagált a Pénzügyminisztérium sajtófőnöke. A kormányszóvivői iroda közölte: a megállapodással kapcsolatban a lehető legtöbb információt eddig is közzétették, és várhatóan már csütörtökön nyilvánosságra hozzák az ezzel kapcsolatos hivatalos dokumentumot, a szándéklevelet is.

Orbán Viktor a helyzet optimális megoldását még mindig az előre hozott választásban látja, de mivel az SZDSZ ezt nem támogatja, így ennek nincs parlamenti többsége. Szerinte a szocialistáknak kell megoldaniuk a vezetési válságot, mert az ország nem engedheti meg magának, hogy csak azért, hogy a szocialisták változatlan felállásban kormányozzanak, minden évben kifizessünk több száz milliárd forintot úgy, hogy közben elvesznek a nyugdíjakból, a fizetésekből és általában szociális bizonytalanságba sodorják az országot.
   
Orbán Viktor a magyar ellenzék kezében nem lát "semmilyen eredménnyel kecsegtető lehetőséget", mint mondta, a Fidesz javaslatai mögött nincsen többség, mert sem az MDF, sem az SZDSZ nem támogatja őket. Mint mondta, az ellenzéki pártoknak nem a kormánnyal kell összefogniuk, hogy "lenyelessék az emberekkel a békát", vagyis a megszorításokat, hanem az emberekkel kell összefogniuk, hogy a megváltoztassák a politikai helyzetet.
   
Erkölcstelennek, igazságtalannak és emberileg is elfogadhatatlannak nevezte, hogy miközben a rossz kormányzás hibáit nem javítják ki, elvesznek a nyugdíjakból és a fizetésekből.   

A pénzügyi válság közepén alaposan meg kell gondolni, mit kezdjünk megtakarításainkkal. Ön mit tesz / tenne, ha lenne? Szavazzon!
    
Orbán Viktor az IMF-hitelről szólva azt mondta: jelenleg "zsebszerződés jellegű megállapodásnak tűnik", amely nem tudjuk pontosan, miről szól, mennyi a futamidő, hogyan lehet lehívni, hogyan kell visszafizetni, mekkora a kamat és miben számolják a kamatozást.
   
Szerinte nem szerencsés, hogy úgy kell tárgyalni a költségvetést, hogy senki sem látta az annak alapjául szolgáló nemzetközi szerződést. Arról is beszélt, hogy hallani olyan híreket, amelyek szerint a hitel egy része nem a költségvetéshez megy, hanem a Magyarországon működő külföldi tulajdonossal rendelkező bankok számára biztosít forrást.

Orbán nem megy el a csúcsra
Két évig lesz válság - ha nem durran több buborék
Gazdasági csúcsot akar Gyurcsány
A "nyomorúság" Gyurcsánynak kedvez
Demján: mindenkinek fájni fog
Költségvetés titkos IMF-szerződéssel?
Gyurcsány felelősebb, Orbán "kívánatosabb"

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG