.jpg)
Magyarországnak összefogásra van szüksége, ami nem azonos a politikusok összefogásával - jelentette ki. "A népszavazással az ország egy történelmi lehetőség kapujában áll", szövetség jöhet létre a középosztály és a leszakadó réteg között - hangsúlyozta a Fidesz elnöke.
Orbán Viktor felidézte, hogy a Fidesz közel egy évvel ezelőtt, 2006. október 23-án beszélt először a nyilvánosság előtt népszavazási kezdeményezésükről. Hozzátette: akkor a kezdeményezésnek három okát adták, a kormány illegitim voltát, az ország megbénulását, és azt, hogy megélhetési, szociális válság van Magyarországon.
Hétfőn az Alkotmánybíróság helybenhagyta az Országos Választási Bizottság (OVB) azon határozatait, amelyek hitelesítették az aláírásgyűjtő ívek mintapéldányait a Fidesz és a KDNP által a képzési hozzájárulás, a vizitdíj és a kórházi napidíj ügyében elindított népszavazási kezdeményezések esetében.
A Fidesz elnöke az Ab döntéséről azt mondta: ez nem a Fidesz sikere, hanem az "új többség" sikere, azoknak az embereknek a sikere, akik nem törődnek bele, hogy Magyarországnak illegitim kormánya van. Kiemelte azonban: a két párt nem akar senkit semmiről meggyőzni; a Fidesz és a KDNP esélyt kínál az ország polgárainak, hogy túllépjenek a mai helyzeten.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy minden korábbinál nagyobb számú aláírást szeretnének összegyűjteni a népszavazási kampány első szakaszában.
Újságírói kérdésre a pártelnök elmondta: a Fidesz szerint az Ab által helybenhagyott három kérdés mindent szimbolizál, ami "ma a magyar közélet terítékén található", ezért, mint közölte, a Fidesz által benyújtott további népszavazási kérdésekkel a párt egyelőre nem foglalkozik.
"Ez a népszavazás az emberek népszavazása, a többi a politikusoké, akik a népszavazás eszközével akarják megoldani azokat a gondokat, amiket nem tudnak megoldani a parlamentben" - jelentette ki.
Orbán Viktor elmondta azt is, hogy a népszavazás időpontját a köztársasági elnök tűzi ki akkor, ha előálltak a feltételek. Ha a politikusok most belemennének a találgatásokba, az "alkotmányos neveletlenség" lenne - tette hozzá. A Fidesz elnöke újra elmondta: Magyarországon kormányváltás akkor következik be, ha az emberek így döntenek.
Kiemelte azt is: azért Tarlós István a népszavazás politikai vezetője, mert a Fidesz elnöke szerint ő testesíti meg a "legszélesebb összefogást". A Fidesz elnöke arra kérte az embereket: ne azt nézzék, hogy melyik párttal szimpatizálnak, hanem azt, hogy a szociális válság elmélyülését megakadályozzák.
Semjén Zsolt, a KDNP elnöke azt hangsúlyozta: a szociális válságra válasz a szociális népszavazás. Hozzátette: a Gyurcsány-kormány a társadalmi szerződést felrúgta, amikor "választási ígéreteivel szögesen ellentétes gyakorlatot valósított meg". Az emberek a népszavazással mondhatják ki, hogy nincs társadalmi szerződés a jelenlegi kormány és a magyar nép között - emelte ki.
Az Ab által hétfőn jóváhagyott három népszavazási kérdés a következő: "Egyetért-e Ön azzal, hogy az államilag támogatott felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak ne kelljen képzési hozzájárulást fizetniük? Egyetért-e Ön azzal, hogy a háziorvosi ellátásért, fogászati ellátásért és a járóbeteg-szakellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen vizitdíjat fizetni? Egyetért-e Ön azzal, hogy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen kórházi napidíjat fizetni?"
A vizitdíj és a kórházi napidíj a népszavazást követő év január 1-jétől szűnhet meg, a népszavazás eredményétől függően.
Nyakó István, az MSZP szóvivője azt mondta, populista a népszavazás, mert keresztbe kíván feküdni minden olyan reform előtt, amely Magyarország jelenét és jövőjét szolgálja. A szóvivő szerint az az Orbán Viktor beszél szociális népszavazásról, aki 19 ezer forintot vett ki a nyugdíjasok zsebéből, kormányzása idején egyetlenegy fillérrel sem emelte a családi pótlékot, és a gazdag családokat támogatta az adókedvezményekkel.
Az idő a reformokat igazolja - vélekedett a szóvivő. Most már nehéz azt mondani az embereknek, hogy csak patikában lehet gyógyszert vásárolni, mert kényelmesebb, ha patikán kívül is hozzájuthatnak egyes készítményekhez - mondta Nyakó István.
Gyurcsány: Most senki sem menekülhet!
Lehet népszavazás a tandíjról, a vizitdíjról és a kórházi napidíjról!
Ha te így, én is így: a Fidesz is az OVB-hez ment
Gyurcsány-csavar: nem zsarolás, ösztönzés
MTI