1p
A Fidesz földcsuszamlásszerű győzelmével a magyar választók égetően szükséges reformokra teremtettek lehetőséget, ám a derűlátást mérsékli a Jobbik "szégyenletesen erős" eredménye - áll a Financial Times kommentárjában
A jobbközép Fidesz földcsuszamlásszerű győzelemhez juttatásával a magyar választók égetően szükséges reformokra teremtettek lehetőséget, ám a derűlátást mérsékli a Jobbik "szégyenletesen erős" eredménye - áll a Financial Times keddi szerkesztőségi kommentárjában.

A londoni gazdasági-politikai napilap "Magyar démonok" címmel megjelent szerkesztőségi írása szerint a Jobbik szavazataránya riasztó szintű támogatottság egy olyan párt esetében, amely nyíltan Európa "legvisszataszítóbb, ádáz nacionalista hagyományait" testesíti meg, és amely a zsidókat és a romákat teszi felelőssé más magyarok bajaiért.
   
A Financial Times megjegyzi ugyanakkor, hogy még a Jobbik rekorderedménye sem annyira erős, mint ahogy azt egyes felmérések jósolták, és elmarad a párt saját reményeitől is. Mindemellett nem különbözik nagyon más európai országok szélsőjobboldali erőinek választói támogatottságától sem - írta a brit lap, megemlítve mások mellett a francia Jean-Marie Le Pen nevével fémjelzett mozgalmat.
   
A kommentár szerint a következő miniszterelnöknek, Orbán Viktornak most hozzá kell kezdenie azon problémák kezeléséhez, amelyek a szélsőjobbot vonzóvá teszik egyes választók számára. E problémák között van a szegénységben tengődő, oly gyakran bűncselekmények áldozatául eső romák integrálásának évszázados kudarca.
   
A Financial Times szerint a stratégia részét kell alkotnia az önkormányzati reformnak, mivel túl sok az olyan apró település, amely képtelen az alapvető közfeladatok - a rendfenntartás, az egészségügyi ellátás vagy az oktatás - ellátására is. Ennek megoldása nagy kihívás, ám egyben nagy lehetőség is Orbán Viktor számára. Vidéki támogatói nem vennék jó néven, ha településüket nagyobb adminisztratív egységekbe olvasztanák, azonban az ezzel járó jobb hatékonyság éppen e választóknak kedvezne - írta a brit napilap.
   
A legfrissebb szavazás a Privátbankáron:
Ön négypárti parlamentre számított?
A szerkesztőségi kommentár szerint Orbán Viktornak ezt a harcot meg kell vívnia. A kétharmados többség elérhető a második fordulóban, és ez lehetőséget teremtene számára a szükséges alkotmányos változtatásokhoz. A Fidesz és a Jobbik együttműködésének kérdését azonban fel sem szabad vetni - írta a Financial Times.
   
A szerkesztőségi cikk szerint a másik kihívás a gazdaság. Magyarország nem hibáztathatja a globális válságot: a bajokat a leköszönő szocialisták költségvetési felelőtlensége okozta. Megkésett visszatérésük a megfelelő útra és a figyelemreméltó deficitcsökkentés lehetővé tette múltbeli gazdasági teljesítményük helyrehozatalának elkezdését. A megfelelő további lépés a Fidesz reformjainak támogatása lenne - elejét véve ezzel annak, hogy az új kormány bármiféle ürügy alapján a szélsőjobbal flörtöljön - áll a Financial Times kommentárjában.


Orbán a baloldal összeomlásának köszönheti győzelmét

A "népszerű és populista Orbán Viktor által vezetett konzervatív Fidesz" elsöprő győzelmét jól fogadták a gazdasági körök, s a legtöbb szakértő üdvözölte az egyértelmű biztos eredményt - írta kedden a Les Échos.

Magyarországon továbbra is nyitott a legfontosabb kérdés: hogyan fogja Orbán Viktor kezelni az ország legfontosabb problémáit. Egyelőre mindent megtesz azért, hogy minél később kelljen erre válaszolnia - írta a Sme című liberális szlovák napilap. A választás második fordulójáig biztosan tartani fogja magát az eddigi taktikához, hogy minél kevesebb a konkrétum, annál kevesebb választót lehet elveszteni.
A francia gazdasági lap Böszörményi Nagy Gergely, a Nézőpont Intézet vezető elemzőjére hivatkozva úgy vélte, hogy "most először egy pártnak lesz elég mozgástere ahhoz, hogy végrehajtsa az ország számára szükséges strukturális reformokat, nevezetesen az egészségügyben és a bürokrácia csökkentésében".

A müncheni keltezésű írás szerint Orbán ígéretei, amelyek a 2006-os 9,3 százalékról tavaly 4 százalékra csökkent költségvetési hiány megnövekedésének kockázatával járnak, egyáltalán nem nyugtalanítják a szakértőket. A Fidesz ugyanis óvatos volt, amikor azt mondta, hogy az adócsökkentés csak a mandátuma második felében fog életbe lépni, és a tíz év alatt egymillió munkahely munkahelyteremtéséről szóló ígéret pedig Böszörményi Nagy Gergely szerint megvalósítható, hiszen a Magyarországéhoz hasonló lakosú Csehországban éppen egymillióval több foglalkoztatott van.
   
A lap szerint ugyanakkor a konzervatívoknak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hiteléért vállalt kötelezettségek miatt nem lesz nagy mozgástere: a Fidesz-kormány kénytelen lesz elfogadni az IMF stabilizációs programját, amely beindítja majd a tőkeáramlást és segít helyreállítani az ország gazdaságát - vélte a Goldman Sachs két elemzője, Magdalena Polan és Jonathan Pinder.

Orbán Viktor kisöpri a magyar baloldalt című írásában a Libération a Fidesz győzelmét Gyurcsány Ferenc kormányzásának elemzése felől közelítette meg. Az eredmények részletes ismertetése után a baloldali lap megemlítette, hogy az egykori ellenzéki diák, a Fideszt 25 évesen megalapító Orbán Viktor képes volt a kis diákmozgalmat a francia jobbközép kormánypárthoz, a Népi Mozgalom Uniójához (UMP) hasonló nagy konzervatív párttá alakítani. Győzelme azonban a lap szerint nem annyira a programjának, hanem sokkal inkább "az érett gyümölcsként lehulló baloldal összeomlásának" köszönhető, amely 1990 óta a legrosszabb eredményét könyvelhette el, s éppen hogy megmentette a látszatot azzal, hogy benyúlással megelőzte a Jobbikot - hangsúlyozta a Libération.

Az Evenimentul Zilei című román napilap azt írja, hogy "a Fidesz visszatért Magyarország élére a Jobbikkal a nyomában". A lap szerint az Orbán Viktor vezette új magyar kormánynak eleget kell tennie a választók elvárásainak, de közben a parlamentbe bekerült szélsőségesek nyomása alatt fog dolgozni.
A baloldali vereségnek a lap szerint több oka is van.
A szocialisták azt hitték, hogy Gyurcsány Ferenc személyében egy olyan fiatal és harcias vezetőre találtak, mint amilyen Orbán. A 2006-os baloldali győzelem után a szerző megítélése szerint a kormányfő Gyurcsány azonban inkább teoretikusnak és nem cselekvő politikusnak bizonyult. Egy magyar elemzőre hivatkozva a lap úgy véli, hogy "az üzletember azt hitte, hogy lehet úgy irányítani egy országot, mint egy vállalkozást".
   
Ezenkívül a lap szerint Gyurcsány politikailag nem élte túl a "politikai cunamit okozó" őszödi beszédet: nem mondott le, de elvesztette hitelességét. A magyar politikai életben a vitát a durva szóhasználat váltotta fel, s mivel a jobboldali ellenzék folyamatosan hazaárulónak és hazugnak minősítette, Gyurcsány nem tudta betartani az ígéreteit az életszínvonal emeléséről és a szétesett egészségügy átszervezéséről - szögezte le a lap.
   
Gyurcsány egy évvel ezelőtti lemondása és a "hatékony" Bajnai Gordon kinevezése a miniszterelnöki posztra túl későinek bizonyult ahhoz, hogy megmentse a szocialistákat a katasztrófától, s a kegyelemdöfés nem az SZDSZ szétesése volt az európai parlamenti választások után, hanem a szocialista politikusokat érintő korrupciós ügyek miatt megindult vizsgálatok. A "korrupt kaviárbaloldalban" csalódott szavazók tartózkodtak a választásokon vagy pedig átpártoltak a szélsőjobboldalhoz, néhányan pedig az új zöld és korrupcióellenes pártra, az LMP-re szavaztak, amely 7,43 százalékot ért el, és több városban is megelőzte a Jobbikot - írta a Libération.
   
A magyar szocialisták önmagukat győzték le, nem a Fidesz győzte meg a választókat arról, hogy mindenáron a jelöltjeire kell szavazni, ez utóbbi párt jelöltjei jobbára veszedelmes ellenfél nélkül, kényelmesen kocoghattak be a célba - ezt a gondolatot fogalmazza meg a bukaresti Új Magyar Szó (ÚMSZ) és az erdélyi Krónika.
A La Croix a Jobbik megerősödésének okaival foglalkozott. A szélsőjobboldali áttörés a katolikus újság szerint mindenekelőtt a gazdasági válsággal és a megszorító csomaggal magyarázható, amelyet a párt ügyesen kihasznált, és azokat a gazdasági választásokat kérdőjelezte meg, amelyek Magyarországot korábban a közép-európai térség egyik legnyitottabb országává tették. A GDP 50 százalékát külföldi cégek termelik meg, s ebből a Jobbik azt a következtetést vonta le, hogy "itt mindent eladtak a külföldieknek, s a multinacionális cégek erőfölénybe kerültek a magyar vállalkozókkal szemben, akik nem tudják tartani a versenyt" - mondta a lapnak Gyöngyösi Márton, a Jobbik vezetőségi tagja.
   
A Jobbik a nemzeti érdeket védő gazdaságpolitikát akar, az Európai Unióból való kilépést szorgalmazza, valamint a legkisebb botrányt és bűnesetet is a romák ellen használja fel, s a nyílt zsidózás elkerülésére az izraelieket bírálja, például azzal vádolva az izraeli ingatlan-befektetőket, hogy felvásárolják a budapesti belvárosi épületeket - hangsúlyozta a La Croix.
  
A Jobbik a lap szerint az egyetlen protestpárt szerepét tölti be, mivel a szélsőbaloldal a kommunista múlt miatt hiteltelen. Emellett a szélsőjobboldal a Nagy Magyarország nosztalgiát is folyamatosan kihasználja: nyíltan nem szólít fel a határok megváltoztatására, de a határon túli magyarokkal való kapcsolatok megerősítését sürgeti, s ez a győztes Fidesz választóinak körében is visszhangra talál - hívta fel a figyelmet a lap.

Államreformmal és adócsökkentéssel kezd Orbán
Máris elkezdődött a gyanúsítgatás
Örül-e a világ Orbán Viktor visszatérésének?
Az MDF az abszolút vesztes
A nyolc körzet, ahol eldőlhet a kétharmad
Hány MSZP-s jelölt lép vissza a Fideszesek javára?

Megvan, mivel kezdi a kormányzást a Fidesz?
Kétharmados Fideszben bíznak a piacok

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG