1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Orbán Viktor szerint, ha a választások után egy egységes, nem koalíciós kormány jönne létre, a magyar gazdaság óriási lehetőséghez jutna
Orbán Viktor szerint, ha a választások után egy egységes, nem koalíciós kormány jönne létre, a magyar gazdaság óriási lehetőséghez jutna.

Orbán Viktor szerint a nemzeti ügyek politikájának lényege, hogy a magyar gazdaságot úgy kell talpra állítani, hogy az magyar lábakon álljon. A Fidesz elnöke csütörtökön azt javasolta az iparkamarának - ha pártja nyeri a választást -, vegyen részt a kormányprogram gazdaságpolitikai fejezetének megalkotásában.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) csütörtöki fórumán Orbán Viktor közölte: a testületnek szóló javaslata szerint egy olyan megállapodást kötnének, amilyen még nem volt Magyarországon. "Ne a választásra kössük, kössük a választások utánra", de a megegyezésre vonatkozó szándékot már most ki lehet nyilvánítani - jegyezte meg. Céljaikat ennek alapján közös nyilatkozatban rögzítették, amelyet Orbán Viktor és Parragh László kamaraelnök írt alá.
   
Orbán a következő kormány gazdasági feladatai között említette, hogy pontosan fel kell tárni az igazságot az ország gazdasági helyzetéről; egyszerűbb és teljesíthetőbb feltételeket kell biztosítani a vállalkozások számára; hatékony programot kell indítani az építőipar talpra állítása érdekében; helyre kell állítani a fizetési, pénzügyi fegyelmet; meg kell újítani a külföldi gazdasági kapcsolatokat; és elkötelezetten védeni kell a magyar gazdaság erőforrásait: a termőföldet, a vízkészletet, a kiváló magyar árukat, a magyar termelőket és fogyasztókat.
   
A termőföldvásárlással kapcsolatban megjegyezte: "Magyarországon pont annyi termőföldet lehet majd külföldinek vásárolni", mint ahogyan a magyarok tudnának Ausztriában vagy Franciaországban.
   
A rendezvény mintegy kétszáz vendége előtt - köztük például Simor András jelenlegi, Surányi György és Járai Zsigmond volt jegybankelnök - Orbán kifejtette: ha a választások után egy egységes, nem koalíciós kormány jönne létre, a magyar gazdaság óriási lehetőséghez jutna. Hogy ezt el lehet-e érni, az a választások első fordulójában kiderül - tette hozzá.
   
Mint fogalmazott: ma egyetlen célra érdemes a politikai erőket összpontosítani, arra, hogy Magyarországon - húsz év után először - jöjjön létre egy nem koalíciós kormány, amelynek működését, hatékonyságát nem nehezíti a minden koalícióval együtt járó belső egyeztetési rendszer. A kétharmados parlamenti többségről szóló spekulációk idő előttiek - hangsúlyozta Orbán Viktor.
   
A politikus hangsúlyozta: hisz a magyar gazdaságban, ismeri a magyar embereket, vállalkozókat, legendás rátermettségüket. Kiemelte, a magyar gazdaságnak, nemzetnek vannak komoly tartalékai: például az ország elhelyezkedése, amely tranzitgazdaság felépítésére ad lehetőséget, a jó minőségű termőföld, a vízkészlet, a találmányok.

Mesterházy Attila MSZP-s miniszterelnök-jelölt szakpolitikai vitákat kezdeményező felhívására utalva azt mondta: "nem, nem szakpolitikai vitákra van szükségünk", új irányt kell szabni a gazdaság számára, új politikai gondolkodásra van szükség, le kell számolni például a piac mindenhatóságának illúziójával. A gazdaság talpra állításához nem elméletek kellenek, hanem "harminc markos legény" - fűzte hozzá.

Orbán Viktor hangsúlyozta: olyan kormányra van szükség, amely erős és tartható költségvetéssel biztosítja a stabilitást, és helyreállítja az ország iránti bizalmat.

Politika és gazdaság kapcsolatrendszeréről szólva azt mondta, a politikának és gazdaságnak össze kell fognia, és együtt kell működnie annak érdekében, hogy a spekuláció helyett termelésre alapozzák a jövőt Magyarországon.

Az együttműködés középpontjába a munkát kell helyezni - jelentette ki, megjegyezve, hogy ha a gazdaság és a politika is erre törekszik, akkor létre lehet hozni tíz év alatt egymillió munkahelyet, és egyszerre lehet gazdaságösztönző és fegyelmezett költségvetési politikát folytatni.

A pártelnök beszédében hosszan szólt a spekuláció - piaci és politikai - káros hatásairól. Szembe kell nézni azzal, hogy a spekuláció "burjánzása" folytán egy olyan pénzkapitalizmus alakult ki, amelyben "a más pénzének kockáztatása jelenti a normát" - mondta, hangsúlyozva, hogy a termelést, vagyis a munkát nem váltja ki a spekuláció. "A gazdaság nem működhet úgy, mint egy kaszinó, ahol hatalmas összegeket lehet nyerni órák alatt, de semmifajta értékteremtés, termelés nem történik" - vélekedett a Fidesz elnöke.

Álláspontja szerint miközben a világgazdaság a spekuláció okozta megrázkódtatásoktól szenved, a magyar nemzetgazdaság életét a politikai spekuláció is keseríti, amely veszélyesebb a piacinál is. Kifejtette: a magyar kormányzati politikában a spekuláció megnyilvánult a számok, adatok tudatos meghamisításában, elhallgatásában, késleltetésében; a privatizációs ügyletekben, amelyeknek bevételeit a kormány sohasem a magyar gazdaság élénkítésére fordította; a nyakló nélkül felvett külföldi hitelekben; a körbetartozásokban; a korrupcióban. "A kormány a gazdaságpolitikájával lényegében nem az országot, hanem saját magát finanszírozta - ez tipikusan politikai spekuláció" - vélekedett Orbán Viktor, aki szerint a spekuláció folyományaként a magyar gazdaság teljesen leállt, az emberek pedig nem hiszen a magyar gazdaságnak.

A Fidesz elnöke előtt Parragh László beszédében egyebek mellett arról beszélt, hogy Magyarország az elmúlt években a felzárkózás helyett leszakadt az Európai Unió átlagától.

Durvul a kampány: visszalépett egy MDF-jelölt 
Bajnai: a következő kormány bevezetheti az eurót
Mesterházy vitára hívta Orbánt
Orbán 20 évre tervez

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG