1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Századvég közvélemény-kutatása szerint a múlt havi mélyponthoz képest valamelyest javult az MSZP megítélése, de még így is többségben van a kormányt negatívan megítélők tábora.
A Századvég és a Forsense 2008. február 2. és 15. között végzett közvélemény-kutatása szerint a választókorú népesség körében a múlt havi mélyponthoz képest valamelyest javult az MSZP megítélése, azonban a biztos szavazó pártot választók vonatkozásában növekedett a távolság a Fidesz-MPSZ és a nagyobbik kormányzópárt között. A kormány megítélése - hasonlóan az MSZP-hez - némiképp javult, de még így is túlnyomó többségben van a második Gyurcsány-kormányt mélyen negatívan megítélők tábora.

A Századvég és a Forsense legutóbbi közvélemény-kutatása a politikai aktivitás továbbra is meglehetősen alacsony szintjét mutatja. A megkérdezetteknek mindössze 57 százaléka biztos abban, hogy egy most vasárnap esedékes választáson elmenne szavazni (-4 százalékpont az elmúlt hónaphoz képest), és alig emelkedett azok aránya (46%, +2 százalékpont), akik a jelenlegi politikai palettán megtalálják, azt a pártot, amelyre leadnák voksukat.

Fontos adat, és valószínűleg a népszavazási kampány beindulásával van összefüggésben, hogy a pártpreferenciájukat eltitkolók aránya immár megközelíti a kérdezettek negyedét. Az elmúlt két hónap során összesen 7 százalékponttal nőtt ez a csoport, míg a pártválasztásukban bizonytalanoké 8 százalékponttal csökkent (jelenleg 21% az arányuk). Ez a jelenség hasonló az előző két parlamenti választás előtt tapasztaltakhoz, amikor a kampány előrehaladtával párhuzamosan csökkent az állást foglalni képtelenek tábora, és növekedett a titkolózóké.



A múlt havi mélypont után valamelyest emelkedett az MSZP támogatottsága a teljes sokaságon belül, és jelenleg 13 százalékon áll, az elmozdulás azonban statisztikai értelemben nem nevezhető szignifikánsnak (+2 százalékpont). A Fidesz támogatottsága megegyezik a múlt havi 26 százalékos értékkel. Az MDF továbbra is megelőzi az SZDSZ-t (3, illetve 2%), míg az összes többi párt támogatottsága együttesen 2 százalék.

A biztos szavazó pártválasztók esetében míg az MSZP támogatottsága nem változott (26%), addig a Fidesz esetében 3 százalékpontos emelkedés mutatkozott (64%). A részminta méretéből fakadóan azonban ebben az esetben sem nevezhetjük szignifikánsnak a változást. Annyi mindenesetre látható, hogy a biztos szavazók körének csökkenése inkább az amúgy is bizonytalan preferenciájú csoportokat érintette, míg a Fidesz táborát a legkevésbé. A jelenlegi állás szerint sem az MDF, sem az SZDSZ nem éri el az 5 százalékos küszöböt a biztos szavazó pártválasztók körében sem. 


Menjen a kormány - maradjon a kormány 44:33

A kormány megítélése ugyan javult januárhoz képest, de továbbra is jelentős többségben vannak a mélyen negatív véleményt alkotók (60%, -6 százalékpont). Ezzel szemben az ellenzék munkájáról kialakult kép hasonló mértékű romlást mutat: a negatív véleménnyel bírók tábora egy hónap alatt 5 százalékponttal emelkedett, jelenleg 57 százalék.

A kormány és az ellenzék tevékenységének negatív megítélésében árnyalatnyi különbség mégis kimutatható: míg a kormány esetében 30 százalék azok aránya, akik egyértelműen rossz véleményt hangoztatnak (és ugyanekkora az "inkább negatívan" vélekedőké), addig az ellenzék esetében a határozottan rossz megítélés (19%) kisebbségben van az enyhébb negatív véleményt képviselők kategóriájával szemben (37%).

A mindkét oldallal elégedetlenek aránya jelenleg is magas (31 százalék). A kormánnyal elégedetlenek, de az ellenzékkel elégedettek köre 5 százalékponttal csökkent (26%). A kormánnyal elégedett, az ellenzékkel elégedetlen véleményt vallók tábora viszont 2 százalékponttal emelkedett (21%). A Fidesz szavazói továbbra is nagyobb arányban elégedetlenek a saját oldalukhoz tartozó politikusok munkájával (22%), mint az MSZP szimpatizánsai (15%). Itt azonban még egyszer érdemes utalni a két politikai tömb támogatói bázisának jelentős különbségére.

Összességében jelenleg is relatív többségben vannak a kormányváltást pártolók, azokkal szemben, akik szerint a kormánynak folytatni kellene a munkáját (44 ill. 33%). Ugyanakkor továbbra is kb. minden ötödik megkérdezett (23 %) nem tud, vagy nem akar állást foglalni a kérdésben.



Érdekes, hogy míg a felmérés eredményei azt mutatják, hogy a kormány megítélése talán elmozdult a mélypontról, addig az ezzel kapcsolatos közhangulat épp ellentétes tendenciát mutat: immár 52 százalék azok aránya, akik szerint közvetlen környezetükben a kormányváltást kívánók vannak többen (+8 százalékpont), míg a jelenlegi kormány megtartását kívánók többségét észlelők továbbra is a kérdezettek közel egyötödét teszik ki (19 %).

A két politikai oldal támogatottsága közti különbség csökkenéséről tanúskodik az a kérdés is, ahol öt opció közül választhatják ki a megkérdezettek, hogy az ország jelenlegi gondjaira szerintük mi volna a legjobb megoldás (MSZP- vagy Fidesz-kormány, a jelenlegi vezetővel Gyurcsány Ferenccel, illetve Orbán Viktorral vagy nélkülük, s ötödik opcióként pedig egy, a jelenlegi pártoktól független új politikai erő hatalomra kerülése).

Míg januárban 6 százalékponttal többen támogatták a Fidesz számára kedvezőbb két válasz valamelyikét az MSZP-opciókkal szemben, addig mára eltűnt a különbség, mindkét oldal támogatottsága 22-22 százalék. A változás egyértelműen annak köszönhető, hogy 21-ről 15 százalékra csökkent azok tábora, akik legszívesebben egy Orbán Viktor vezette Fideszt látnának hatalmon. Mindeközben az Orbán nélküli Fidesz-kormány támogatottsága nem változott (7%). A Fidesztől történő elpártolás azonban nem valamely másik párt támogatottságát növeli, hanem a jelenleg nem létező ötödik opcióét, nevezetesen egy, a jelenlegi pártoktól független új politikai erőt.

A magukat Fidesz-szavazónak mondók mindössze fele választja az öt lehetőség közül az Orbán Viktor vezette Fidesz-kormányt, 18 százalék viszont egy Orbán nélküli Fideszt látna szívesebben kormányzati pozícióban, 21 százalék pedig a "harmadik erő" híve. Összehasonlításképp az MSZP szavazóinak kétharmada támogatja a Gyurcsány Ferenc által vezetett MSZP-kormány gondolatát, s a miniszterelnök általános népszerűtlensége ellenére is kisebb a támogatottsága körükben egy másik szocialista politikus által vezetett kormány gondolatának (7%), mint a Fidesz szavazói körében az Orbán nélküli kormányénak. Az is igaz ugyanakkor, hogy az MSZP-sek körében is erősen emelkedett a "harmadik erőt" pártolók aránya (11-ről 21%-ra), amit a teljes mintában ellensúlyoz az MSZP-kormányt támogatók arányának növekedése a pártválasztásukat eltitkolók körében.

Az elmúlt hónapokhoz képest csökkent az eltérés Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc miniszterelnöki alkalmasságát tekintve is. Januárban még 10 százalékponttal többen tartották alkalmasabbnak a posztra a volt miniszterelnököt, míg jelenleg az eltérés csupán 4 százalékpont. A csökkenés kizárólag Orbán Viktor támogatottságának visszaesésére vezethető vissza, a Gyurcsány Ferencet alkalmasabbnak tartók aránya nem változott az elmúlt hónapban (27%).

Mindkét politikus 85 százalék körüli bizalmat élvez saját pártja hívei körében
, ugyanakkor a pártválasztásukban bizonytalanok jelenleg is közel 10 százalékponttal nagyobb arányban tartják alkalmasabbnak Gyurcsány Ferencet, mint Orbán Viktort.

Századvég

Miért tart itt az ország?
Veres: Nem tervezünk ingyen osztogatást
Agresszív kamatemelést jósolnak Londonból
Hosszú távon jól fialna Gyurcsány ajánlata?
A GDP pocsék, de pánikra semmi ok (hanganyag)
Orbán: a hazugságok vezettek válsághoz (hanganyag)
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG