
Több mint 50 éve történt az első szervátültetés - a tudósok azóta keresik a módját, hogyan lehetne úgy becsapni az emberi testet, hogy az idegen szervet sajátjaként kezelje. Az immunrendszert gyengítő kilökődésgátló gyógyszerek használata a "80-as években vált elterjedtté. Ezekkel az a gond, hogy növelik a rákos megbetegedés és a veseelégtelenség kialakulásának kockázatát, valamint számos kellemetlen mellékhatásuk is van: többek között túlzott szőrnövekedéssel, puffadással, remegéssel járhat a szedése.
Az új módszer alkalmazásának első lépéseként gyógyszerek segítségével leggyengítik a fogadó szervezet immunrendszerét. Ezután csontvelőt vesznek a szervet adó féltől, melyet a fogadó testébe fecskendeznek. A csontvelőben található őssejtek megkezdik az új immunrendszer felépítését.
Ez idő alatt a kísérletben résztvevő, korábban veseátültetésen átesett páciensek tovább szedték a kilökődést gátló gyógyszereket, de néhány hónap után ezt a fajta kezelést felfüggesztették. A vizsgált öt páciens közül négynél az őssejteknek köszönhetően kialakult egyfajta hibrid-immunrendszer, amelynek köszönhetően a kilökődést gátló gyógyszer szedése nélkül is 2-5 éven belül egészséges vesefunkciókat figyeltek meg. Az a páciens, akinél az újfajta kezelés hatástalan volt, újabb vesét kapott, és azóta is szednie kell a gyógyszereket.
A tudósok elmondása szerint a következő cél, hogy a módszer hatékonyságát tovább tudják növelni, ezáltal még több páciens életét tehessék könnyebbé. Az eddigi kísérletekben csak olyan alanyok vettek részt, akik szülőktől, testvérektől kaptak szervet, azaz magasfokú genetikai egyezés állt fenn.
A kutatók szerint a probléma megoldása hatalmas előrelépés lenne, a legfőbb gondot azonban ily módon nem tudják megoldani: túl kevés az átültethető szerv, túl kevesen jelentkeznek donornak.
Fizetnek a kórháznak, ha nagy a gond
Szörnyű: 26 ezer kisgyerek hal meg naponta
Már tudjuk, kitől kaptuk a szifiliszt
14 évet is kaphat, aki nagyon egészségesen él
Orrpszichológia: magyarázat a túlzott illatfelhőre
Könyörtelen szívbaj: tünet nélkül is támadhat
Ön is bevette? Íme hat gyakori tévhit
LiveScience