Oszkó: euróban jók vagyunk, de maradjunk a forintnál
A sikeres eurókötvény-kibocsátás ellenére az államadósság kezelésében inkább a forintalapú forrásokra támaszkodna a közeljövőben a kormány
A sikeres eurókötvény-kibocsátás ellenére az államadósság kezelésében inkább a forintalapú forrásokra támaszkodna a közeljövőben a kormány - mondta a csütörtöki Népszabadságnak adott interjújában Oszkó Péter pénzügyminiszter.
A kötvénykibocsátás azért is lehetett sikeres, mert az aukciót megelőző, a befektetői terepet "tesztelő" nyugat-európai roadshow állomásain többször szóba került, hogy egy kötvénykibocsátásra nyitottak lennének-e a befektetők - hívta fel a figyelmet a pénzügyi tárca vezetője. "Vagyis a magyar gazdaság iránti figyelem felkeltésén túl segítettek a döntés meghozatalában a kibocsátási szándékra adott visszajelzések. A kötvényeket lejegyző intézmények száma meghaladja a százat, mi harminc-negyven céggel kerültünk kapcsolatba a roadshow alatt. Ebből próbáltunk kikövetkeztetni, hogy a széles befektetői kör hogyan fogadná a kötvénykibocsátást" - mondta.
"Képesek voltunk bebizonyítani, hogy ha akarunk, ki tudunk menni a piacra" - hangsúlyozta, de hozzátette: nem tervezik újabb devizaalapú aukció bejelentését, mert rövid távon - mind mondta - nincs szüksége az államháztartásnak devizaalapú finanszírozási forrásokra.
Inkább a forintalapú források arányát érdemes növelni - mutatott rá a miniszter, aki a lap egyik kérdésére válaszolva arra is kitért, hogy az egyik nemzetközi hitelminősítő ház a jövő évi választások politikai kockázatai miatt tartja talonban a döntést Magyarország adósságminősítésének javításáról.
Erre reagálva Oszkó Péter elmondta, hogy ebben a tekintetben is megnyugtatták a befektetőket, de azt is jelezte, hogy ilyen jellegű válaszokat nemcsak a magyar kormány adott: a kötvénykibocsátás hetén egy londoni befektetőház a saját, Magyarországon szerzett tapasztalatai alapján állította, hogy szakértői szinten azért konszenzus van a gazdaságpolitikáról.
Politikai természetű viták természetesen vannak, de ezek csak a választási készülődés jegyében zajlanak - mondta a miniszter.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár