Ösztöndíjat kapnak a hiányszakmákban tanulók
Az aláírás alkalmából tartott sajtótájékoztatón Szűcs Erika hangsúlyozta: a munkaerőpiaci kereslet vezérelte szakképzésre kell áttérni, és ebben fontos szerepet játszanak a gazdaság szereplői.
Parragh László elmondta: a kamara a szakképzési feladatokat együtt végzi a munkaadói érdekképviseletekkel, a már meglévő 16, illetve a most hozzájuk kerülő 11 szakma gondozása 96 szakképesítést jelent.
Szűcs Erika elmondta, hogy a gyakorlatorientált szakképzésben a gazdaság szereplői fontos szerepet töltenek be. Az elmúlt tíz esztendőben a tanulószerződéssel képzettek száma meghétszereződött, 2008 májusában már 42 ezer fölé emelkedett az így tanulók száma.
A miniszter bejelentette, hogy a tárca a hiányszakmákban tanulók számára ösztöndíjrendszert dolgoz ki, amelyet a kormány várhatóan augusztus végén tárgyal.
Kérdésre válaszolva a miniszter elmondta, hogy szándékaik 2009 szeptembertől indítanák a hiányszakmákban tanulók számára az ösztöndíjrendszert, amelynek keretében tanulmányi eredménytől függően havonta 10-20 ezer forint közötti többlettámogatást kaphatnának a már most is elérhető juttatás mellé az érintettek.
A miniszter úgy vélekedett, hogy a szakképzési és a rendszeres szociális segélyezés összefügg, az önkormányzatok a jövőben szakképzésben való részvételt is ajánlhatnak a szociális segélyben részesülő munkanélküli fiataloknak.
Parragh László elmondta: a szaktudás életesélyt ad a fiataloknak. A hiányszakmákban a szakképzés nemcsak magyar, hanem európai probléma is.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a kamara bevonásával olyan szakképzés indul, amely révén az induló kecskeméti Mercedes-gyár számára kívánják a szakképzett munkaerőt biztosítani.
Kérdésre válaszolva Szűcs Erika elmondta: január elsejétől a szociális és a munkaügyi adatbázist összevonnák a különböző visszaélések kiszűrésére. A Start Régió Kártya indulásával majd lehetőséget kapnak a leghátrányosabb helyzetű térségekben rendszeres munkanélkülit foglalkoztató vállalkozások a járulékok elengedésére három éven át. A viszonylag hosszabb időre szóló kedvezmény lehetővé teszi, hogy tartós kapcsolat alakuljon ki a munkaadó és a munkavállaló között.
A miniszter kérdésre válaszolva elmondta: várhatóan rendszeres szociális segélyezetti státuszt az kaphat majd, aki ugyan munkaképes korú, de nem képes munkavégzésre. A szociális segélyben részesülő munkanélküliek esetében a munkára való folyamatos rendelkezésre állás lesz a segély feltétele.
Végre lesz munkaerő térképünk is
Még több energetikai szakember kell
Jövőre is 56 ezren mehetnek egyetemre
Nem becsüljük a szakmunkát
MTI