1p
Míg 2007-ben összesen 20 milliárd forint pályázati forráshoz juthattak a hazai kkv-k, addig 2008-ban az összeg már 30 milliárd fölé emelkedett.
Míg 2007-ben 20 milliárd forint pályázati forráshoz juthattak a hazai kkv-k beruházásaik és technológiai fejlesztéseik finanszírozására, addig 2008-ban az összeg 30 milliárd forint fölé emelkedett. Bár a nyertesek száma mindkét évben elmaradt a GVOP nyertesek számától, az elnyert támogatások összege meghaladja a 2004-2006 között elnyert támogatások éves átlagát.

A 2004-2006 között működő Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP) keretében a kifejezetten a kis- és középvállalkozások fejlesztését célzó támogatások összege elérte a 41,7 milliárd forintot - olvasható a Start Tőkegarancia Zrt. szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében. Emellett az GVOP támogatásokból is sok kis- és középvállalkozás részesült, így az általuk évente elnyert támogatások összege meghaladta a 20 milliárd forintot, ebből évente két-háromezer kkv részesült támogatásban - állapítják meg.

A közlemény szerint a sikeres GVOP pályázatokhoz képest az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) keretében a kis- és középvállalkozások fejlesztésére kiírt forrás mértéke a felfokozott várakozások miatt bizonyos mértékű csalódást keltett. Ehhez hozzájárult az is, hogy a 2007 során nagy érdeklődéssel várt eredményeket csak 2007. második felétől, illetve a nagyobb összegű támogatások esetében csak október végén hirdették ki.

A GVOP-s tapasztalatokhoz képest kevesebb pályázat nyert, ugyanakkor a 2008. évi növekedésnek köszönhetően a kis- és középvállalkozások által elnyert technológiai fejlesztést célzó forrás a 2004 és 2006 közötti átlagnál magasabb összeget ért el - áll a közleményben. Összességében az ÚMFT vállalkozások technológiai fejlesztését célzó kiírásaiban a nyertesek 95%-a volt kkv, akik a szétosztott támogatások összegének csaknem háromnegyedét nyerték el 2007-ben és 2008-ban - emelte ki Szakáll Gábor, a Start Tőkegarancia Zrt. üzletágigazgatója.

A 2007. év elején megjelentetett pályázati kiírások közül a kizárólag hazai kis- és középvállalkozások által igénybe vehető támogatások keretösszege 18,3 milliárd forint volt. A hazai kis- és középvállalkozások láthatóan nem használták ki a rendelkezésre álló keretet, összesen ugyanis csak 13,3 milliárd forint került szétosztásra. 
Még a kkv-k forráshoz jutásának könnyítését célzó intézkedések - mint például: a 2007-ben debütált automatikus elbírálású pályázati rendszer, a biztosítékmentesség határának 10 millió forintra emelése, és az ötről három évre csökkentett fenntartási időszak - sem gyarapították megfelelően a pályázók körét. A korábbi évekhez képest visszafogott érdeklődés oka egyrészt a korábbinál sokkal szigorúbb (pl. árbevétel növekedési követelmények) és komplexebb (pl. esélyegyenlőségi és fenntarthatósági szempontok) pályázati feltételek, másrészt a korábban elnyert GVOP támogatások elszámolásával kapcsolatos problémák, a kifizetések elhúzódása lehetett - állapítja meg a cég. Ezzel szemben a hazánkban működő multinacionális cégek és a hazai nagyvállalatok érdeklődése nagy volt a támogatások iránt.

Megállapítható tehát, hogy a 2007. évben a hazai kis- és középvállalkozások közül a korábbi évekhez és a várakozásokhoz képest jelentősen kevesebben szereztek forrást, a korábbi 2-3000 nyertes vállalkozás helyett csak mintegy 1300 KKV jutott támogatáshoz. Ugyanakkor a kkv-k által megszerzett források összege 20 milliárd forint körül alakult, ami megfelelt a GVOP keretében megszerzett források szintjének, továbbá az is tény, hogy az előző években elnyert GVOP támogatásokkal kapcsolatos kifizetések jelentős része is erre az időszakra esett, a támogatások kifizetésében korábban tapasztalt hosszú csúszások érdemben csökkentek, ezért a 2004 és 2006 között támogatást elnyert vállalkozások pénzügyi helyzete újabb források megszerzése nélkül is javulhatott - hívjék fel rá a figyelmet.

A közlemény szerint a kis- és középvállalkozások szempontjából 2008-ban jelentős változások történtek. Egyrészt a kiírások keretösszegeiben jelentős átcsoportosítás történt a kizárólag hazai kkv-k által igénybe vehető támogatások javára. Másrészt a kiírások feltételrendszere is kedvezően módosult, a támogatási intenzitás emelkedése mellett jelentősen növekedett a maximálisan igénybe vehető támogatási összeg. A korábbi szigorú pályázati feltételeken szintén jelentősen enyhítettek, így például csökkent a minimális árbevétel növekedési követelmény, amelyet nem három, hanem csak két éven keresztül kell teljesíteni.

A kifejezetten KKV-k számára 2008. évben elérhető beruházási és technológiafejlesztési támogatások keretösszege 2007-hez képest több mint kétszeresére emelkedett, és 38,7 milliárd forintot ért el. A keretösszegek változása mellett az érdeklődés is jelentősen megnőtt a hazai kis- és középvállalkozások részéről: a megítélt támogatás összeg eléri a 30,7 milliárd forintot. Ezzel szemben a multinacionális cégek és nagyvállalatok által is igénybe vehető pályázati kiírásokban elnyert támogatási összeg közel a felére, a 2007. évi 23,9 milliárd forintról 12,3 milliárd forintra csökkent.


Könnyítik a feltételeket

A kormány továbbfejleszti a már korábban bejelentett, hatásában 800 milliárd forintos kis- és középvállalkozás (kkv) támogatási csomagot - mondta Burány Sándor, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) államtitkára az Új Magyarország Fejlesztési Terv végrehajtását felügyelő eseti parlamenti bizottság ülésén.

Elmondta, hogy a tervek szerint tovább könnyítik a vállalkozásokkal szemben megfogalmazott növekedési és árbevételi feltételeket, a támogatási intenzitást 50 százalék, vagy afölötti mértékre emelnék. Megjegyezte, hogy 50 százalék feletti támogatás esetén a kkv-knak is közbeszerzési eljárást kellene lefolytatniuk.

Az államtitkár elmondta, hogy az eddig bejelentett támogatási csomag elsősorban uniós források felhasználásából adódó mikrohitelezés, állami garancia, kezességvállalás, kockázati tőkeprogram, technológiai fejlesztés, továbbá refinanszírozási hitel, amely 265 milliárd forint pénzügyi eszköz, de ennek hatása adja ki a 800 milliárd forintot. A csomagnak továbbfejlesztésével a cél a hitelhez jutás könnyítése, a kamatterhek mérséklése, aminek  várható hatása 1000 milliárd forint lehet.

Példaként említette, hogy kamatplafont kívánnak megszabni az uniós forrásokhoz kapcsolódó hitelek esetében, amely a jegybanki alapkamathoz közelebb állna a piaci kamattal szemben.

Pelczné Gáll Ildikó (Fidesz), a bizottság elnöke szerint nem látszik, hogy milyen háttérszámítások vannak a támogatási csomag mögött. Úgy értékelte, hogy a 2007-2008. évi Jeremie-programban bejelentett források felhasználása is elmarad a várakozásoktól, illetve a kormány eddigi kkv-támogatási csomagja nem jelent azonnali többletforrást a gazdaságnak, a kockázati tőkeprogram is csak jövőre indul.

Tardos János a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) képviseletében úgy vélekedett, hogy félrevezető volt a vállalkozástámogatási csomag kommunikációja, mert a vállalkozások nem hatásában, hanem konkrét összegben értették a 800 milliárd forint támogatást. Fontosnak nevezte, hogy a kockázati tőkeprogram minél előbb beinduljon, mert az a közepes cégeknek is segítséget jelentene.

Szatmáry Kristóf fideszes képviselő szerint fontos lenne a gazdaság, a vállalkozások támogatásához az operatív programok közötti átcsoportosítás is, amelyről információja szerint Brüsszelben már egyeztet a magyar kormány.

KKV: kedvezményes hitelekkel a válság ellen
Ráncfelvarrás után: megújult a mikrohitel
Eltűnt több száz nyertes pályázó
Törvénycsomaggal segítenék a kkv-szektort
Rejtély, honnan van pénze a cégeknek

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG