Ha az elmúlt évszázad árupiaci ármozgásokra visszatekintünk, azt láthatjuk, hogy körülbelül 30 évente jelentős emelkedés tapasztalható ezekben a termékekben. Az emelkedés általában 10 évig tart, s utána az árak stabilizálódnak s szépen lassan visszaesnek. Ezeket a hirtelen áremelkedéseket rendkívüli események váltják ki, melyek jelentős hiányhoz s növekvő kereslethez vezetnek. A két világháború és az azt követő helyreállítási munkálatok olyan mértékű kereslet növekedéshez vezettek az alapanyag iránt, melyet nem tudtak az akkori meglévő készletekből kielégíteni.
Az 1970-es olajválság és a 19. század közepén történő iparosodás hasonló hatást gyakorolt az árupiacokra. Mindegyik esemény egyedi volt s ezért nem is szabad olyan következtetéseket levonnunk, miszerint ezeken a piacokon fundamentális ciklikusságról lenne szó. Ennek ellenére valószínűnek tartjuk, hogy a jövőben hasonló mozgásokat láthatunk majd ezeken a piacokon - bár ezeket remélhetőleg nem hasonló események fogják kiváltani.

A nanduk is a szójára esküsznek
(Fotó: A. Earnshaw, Argentína)
Az új gazdasági szereplők megjelenése a globális piacon, mint például Kína, India vagy más magas népességszámú fejlődő országok, 2001-el újabb hosszabb távú rallit indítottak el az árupiacokon. Az 1980-as évektől 20 éven át tartó alacsony fém és energiaár jelentős beruházási hullámot indított el, mely rövid távon nagyobb mértékű hiányhoz vezetett. A hiány pótlása és a kínálat bővítése új technológiákon, növekvő kutatásokon keresztül a megfelelő kereslet kielégítése érdekében akár 10-15 évig is eltarthat.
A merev fundamentumok ellenére el kell mondani azt is, hogy az ilyen hirtelen fellendülések a spekulatív tőkét is becsábítják a piacra. A hirtelen beáramló tőke szignifikáns túlértékelésekhez vezethet, mely gyors visszaeséssel végződik amikor a spekulánsok profitot realizálnak vagy kivonulnak ezekből a termékekből.
A szójabab a múlt héten 34 éves csúcsra emelkedett, miután a kedden publikált termésadatok nem érték el a várakozásokat s a száraz argentín időjárás miatt a jövőben is kétséges a terméseredmény növekedése. A ralli alapja a termőfelület növelésének a szükségszerűsége. Amennyiben az Egyesült Államokban 2008-ban 9%-kal több búzát vetnek el mint idén és feltételezzük, hogy a kereslet a 2007-es évhez hasonlóan alakul, a szójabab készletek így is rekord alacsony szintekre csökkenhetnek. A vetés növelésére szükség van, ám a magas árak mellett a termelőknek nem lesz sok kifogásuk ez ellen.
Kína az idei szezonban várhatóan 34 millió tonna szóját importál, mely az USA termésének 48%-át teszi ki. Az elmúlt évekkel összehasonlítva ez egy 18,5%-os növekedésnek felel meg tavalyhoz képest, 20%-os növekedésnek 2005-höz képest, míg 340%-os növekedésnek 2001-hez képest. A kereslet tehát növekszik, míg a kínálat szűkös. Ám ezek a fundamentumok terrmészetesen már az árakban is tükröződnek. A feszültséget tovább fokozta a Goldman Sachs múlt héten napvilágot látó elemzése, miszerint a szója 2008-ban a 14,50 dollár/bushel árfolyamot is elérheti, eddig még soha nem látott csúcsokra emelkedve. A trend tehát továbbra is emelkedő, ám a már most is magas árak végett, e terméket elsősorban a magasabb kockázatot vállaló befektetőknek ajánljuk.
A hamilton tőzsdeügynökségnél 1 kontraktus (5000 bushel) szójára a letét 3000 dollár, míg minden dollár elmozdulás 500 dollár változást jelent, így a megfelelő pozíció felvételével jelentős hozam realizálható.
Hont András
Hamilton Tőzsdeügynökség Zrt.
www.hamilton.hu
Sokkoló adatok: nyakunkon az árrobbanás
Valóság vagy blöff? Üres polcokkal riogatnak
Jövőre még drágább lesz az élelmiszer!
Magyar agrárexport: rekordok után az olimpia a cél