.jpg)
Túl a politikai sérelmeken, Orbán Viktornak más szempontból is érdekében állhat a Figyelő szerint Simor elmozdítása, akinek mandátuma csak 2013-ban jár le. Ezen időpont előtt jószerével csak lemondással lehetne őt lecserélni, márpedig ez kemény diónak ígérkezik.
A hetilap forrásai szerint az, amiként az off-shore történetet Simor kezelte, arra utal, hogy egyáltalán nem áll szándékában a távozás. A jegybanki-felügyeleti rendcsinálást sürgető ellenzéki nyilatkozatokat követően rendre elhangzik a sajtóban az a megállapítás, hogy a jelenlegi intézményi keretek között erre nincs lehetőség. Arról azonban kevesebb szó esik, hogy ezeket a bizonyos kereteket meg is lehet változtatni.
Erre van is precedens: Szász Károlyt, a PSZÁF egyik korábbi vezetőjét Gyurcsány Ferenc úgy távolította el székéből, hogy átalakította a szervezetet. A Figyelő több forrásból is úgy értesült, hogy a Fidesz hasonló forgatókönyvben gondolkodik. Átalakítanák a jegybanktörvényt, s a PSZÁF-ot, vagy legalábbis annak bizonyos részeit integrálnák az MNB-be. E logika szerint, ha van új törvény és van új szervezeti felállás, akkor az intézményi keretek változása miatt „feleslegessé” válhat a régi elnök, s jöhet helyette az új.
Megtorpanhat a kamatcsökkentés, teljesülhet az inflációs cél |
Ugyanakkor Surányit öntörvényű, nehezen befolyásolható embernek tartják a hetilap forrásai, akik szerint nem valószínű, hogy Orbán olyan személyt választana, akinek az elképzelései adott esetben eltérnének az általa megkövetelt irányvonaltól. Simor András esetleges elmozdításának egyik útja az MNB és a PSZÁF valamilyen szintű összevonása lehet.
A hét kérdése:
Önnek mi lenne az első lépése kormányfőként? Szavazzon!
Bőven lesz még bedőlő lakáshitel
Olcsóbb a lízing, mint a lakáshitel
Csányi: meg kell tartani a jelenlegi irányt
Az EU és a Valutaalap megmentette a magyar bankokat
Lovász Márton
Privátbankár