.jpg)
Már pusztán a kísérleti alanyok kezén megfigyelt baktériumfajok száma is komoly meglepetést okozott, hát még a tény, hogy a nők kezén jóval változatosabb baktériumvilágot találtunk - ismertette a kutatás eredményét Noah Fierer, a Colorado egyetem ökológiai és evolúciós biológiai tanszékének professzora, a kutatás vezetője.
A tudósok nem tudnak biztos magyarázatot adni arra, miért él több baktérium a női kezeken. Fierer úgy véli, a jelenség a bőr savasságával állhat kapcsolatban. A férfiak bőre ugyanis rendszerint savasabb, mint a nőké. Magyarázat lehet még az izzadság- és zsírmirigyek eltérő működése a két nem esetében, a krémek és kozmetikumok eltérő használata, a bőr vastagsága vagy a hormonháztartás működésének eltérősége is. Knight úgy véli, a nők szervezetében a bőr alatt is több baktérium élhet olyan területeken, ahol egy szimpla kézmosással már nem lehet őket eltávolítani.
Arra a kérdésre, hogy akkor a férfiaknak kell-e aggódniuk a kéz a kézben sétálástól, Knight azt válaszolta: ez csak attól függ, hogy ki az illető hölgy. "A testünkön élő baktériumok jelentős többsége ártalmatlan vagy éppen jótékony hatású. A rosszindulatú baktériumok aránya igen alacsony."
Egy korábbi felmérés szerint az erősebb nem körében tovább emelkedett a kézmosást hanyagolók aránya - részletek >> |
Nem csak a különböző személyeknél megfigyelhető baktériumok között volt rendkívül kevés az azonos; egy embert vizsgálva a bal és jobb tenyeret összehasonlítva a jelenlévő baktériumok mindössze 17 százaléka volt megtalálható mindkét kézen. A domináns és nem domináns kéz közötti különbség oka vélhetően a zsírmirigyek eltérő működésében, a sósság, a nedvesség különbözőségében keresendő.
Fierer szerint az is számít, hogy két kezünkkel többnyire különböző felületekhez érünk hozzá a nap során. Knight professzor ezért szeretné a kísérletet olyan országokban is elvégezni, ahol egyes feladatok elvégzéséhez nem ugyanazt a kezüket használják az emberek, mint Amerikában.
A kutatók hangsúlyozzák a kézmosás jelentőségét, ám azt is hozzáteszik: rendszerint vízzel és szappannal sem lehet megszabadulni az összes baktériumtól. Egyrészt a baktériumok rendkívül gyorsan újjáépítik kolóniáikat a kézmosás után, másrészt maga a kézmosás nem is tünteti el teljesen az apró élőlényeket a felületről - legalábbis a kísérletben résztvevők kézmosási módszere ehhez egyáltalán nem volt elegendő.
Mocskos férfiak: a többség azért a csap alá dugja
Jobb, ha nem fog-ódzkodik: még mindig sok a tévhit
Fenyegető járvány: feléljük a védettséget
Koraszülést okoznak a fertőzések
Gumimacikkal lépre csalhatók a bacilusok
Tbc-t okoznak a hitelek?
AP