Politikai nyomásgyakorlással vádolják Miskolcot
A polgármester vasárnap azt mondta: tűrhetetlennek tartják, hogy a Magyar Villamos Művek (MVM) a kormányt és a demokráciát egyaránt megcsúfolja, ezért amennyiben hétfő déli 12 óráig az MVM vezetésétől nem kapnak egyértelmű választ arra, hogy a Miskolci Hőszolgáltató Kft. mikor köthet adásvételi szerződést a miskolci erőműre, aláírásgyűjtésbe kezdenek és parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezik, ha az MVM folytatja a megkezdett eljárást a magánbefektetővel a miskolci erőmű eladásáról.
Káli Sándor (MSZP), a borsodi megyeszékhely polgármestere hétfőn kora délután azt nyilatkozta: értesülései szerint a nap folyamán nem írja alá az adásvételi szerződést a Magyar Villamos Művek az Elmib Zrt-vel. "Várunk" - tette hozzá a polgármester, aki azt is elmondta: Miskolc érdekeit védi, a városnak pedig az az érdeke, hogy az erőmű saját tulajdonába kerüljön.
A Magyar Villamos Művek cáfolta, hogy hétfőn bármilyen jogi lépésre sor kerülne a Miskolci Fűtőmű Kft. többségi részesedésének eladásával kapcsolatban. Tringer Ágoston, az MVM szóvivője elmondta: az állami tulajdonú villamosipari cég értetlenül áll Miskolc Önkormányzatának taktikája előtt, amely a hatályos jogszabályok és a szerződések követése helyett médiakampánnyal kívánja az érdekeit érvényesíteni.
A szóvivő emlékeztetett: az MVM, a vevő Elmib Zrt. egyetértésével rugalmasan járt el, amikor meghosszabbította a Mihő Kft. elővásárlási jogának érvényesítésére szóló határidőt. Az MVM Zrt. igazgatósága március közepén kénytelen volt megállapítani, hogy a zárási feltételek teljesítésére nyitva álló határnap, azaz 2008. március 14-e eredménytelenül eltelt, mert a Mihő Kft. nem teljesítette az elővásárlási jog gyakorlásának feltételeit, azaz a szerződéses feltételeket.
Az Elmib csoport, a Mifű vevője hétfőn közleményben tiltakozott az ellen, hogy Miskolc polgármestere politikai nyomásgyakorlással igyekszik megakadályozni egy szakmai befektető törvényes tulajdonszerzését a Miskolci Fűtőerőmű Kft.-ben. "Az Elmib csoport a demokrácia megcsúfolásának azt tartaná, ha mint jogszerű vevőt politikai okokból zárnák ki az ügyletből" - olvasható a közleményben.
Az MVM igazgatósága a múlt év végén hagyta jóvá a Mifű Kft. a szavazatok 75 százalékával járó 99,6 százaléknyi üzletrészének, eladását az Elmib Zrt.-nek. A kisebbségi tulajdonos az önkormányzati tulajdonú Miskolc Holding birtokában lévő Miskolci Hőszolgáltató (Mihő) Kft. elővásárlási jogával kívánt élni, de a vásárlás feltételeinek teljesítésénél nem tartotta be a már meghosszabbított határidőt sem.
Az Elmib a jogszerűségét hangoztatva a közleményben hangsúlyozza: azt követően vált teljes jogú vevővé, hogy a Mihő Kft. nem élt a jogszabályok adta lehetőségével, és nem teljesítette a Mifű megvásárlásának feltételeit. Az Elmib csoport aláírt szerződéssel rendelkezik az üzletrész megvásárlására - áll a közleményben.
Az Elmib csoport ismételten hangsúlyozza, hogy továbbra is kész együttműködni Miskolc Önkormányzatával a kedvezőbb árú lakossági távhőszolgáltatás elérése érdekében, és fenntartja, hogy számításai szerint megfelelő irányú befektetésekkel a miskolci távfűtési költségeket akár 20 százalékkal is csökkenteni lehetne. A lakossági távhőszolgáltatás árát ugyanakkor nem a Miskolci Erőmű, vagy annak tulajdonosa, hanem Miskolc Önkormányzata határozza meg saját hatáskörében.
Újraéledtek Miskolc reményei
A kormány Miskolc pártján áll
Miskolc perrel fenyegeti az MVM-et
Ki érti a villanyszámlát? Az Elmű a lista végén
Májusban fejezik le az MVM-et
MTI