A cikkíró a bevezetőben idézte Bajnai Gordon miniszterelnököt, aki a kormány korrupcióellenes javaslatait a közelmúltban a parlament elé terjesztve kijelentette, hogy a korrupció aláássa a demokráciát és az állampolgárok bizalmát és akadályozza Magyarország fejlődését.
A kormányfőt idézve Reinhard Olt ismertette a csomagterv megszületésének körülményeit, és utalt arra, hogy annak középpontjában - amerikai mintára - az az irányelv áll, amely szerint a korrupcióról, illetve a korrupció gyanújáról jelentő informátorokat védeni és jutalmazni kell.
Kedvezmények helyett inkább káosz Nincs mese, Magyarország adóparadicsom? |
Minden segítséget megkapunk, ha feljelentünk |
Korrupciónak látszó fatuskó? Cáfolja a várgesztesi önkormányzat azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint a település a tíz fatuskóból álló "kerékpáros pihenőre" költötte az európai uniós támogatást. A település az MTI Önkormányzati Sajtószolgálatának honlapján kedden közölte: a pénzt a falu központjának rendbetételére fordították. Menoni Gabriella független polgármester közölte: a projekt a leromlott állapotú faluközpont rendbe hozását, parkosítását szolgálta, illetve meg kívánták teremteni egy kerékpáros pihenőhely kialakításának a lehetőségét. Pénteken több sajtótermékben is megjelent, hogy egy beruházás során tíz fatuskót telepítettek a várgesztesi községháza közelébe 3,2 millió forintért, amelyből 2,6 millió forint volt az uniós támogatás. Az önkormányzat közleménye szerint a megtévesztő híresztelés alapját egy helyi lakos bejelentése okozta, aki a tíz fatuskóról egy fényképet juttatott el az egyik internetes portálnak, amely annak ellenére, hogy a polgármestertől kért és kapott információt, a fotót szenzációkeltésre alkalmas szöveg kíséretében közölte. |
Nem csoda, hogy az ügy Orbán Viktor számára "talált pénzt" jelent. Ha a soron következő, 2010 tavaszán tartandó parlamenti választásokon ismét hatalomra kerül - ami mai szemszögből meglehetősen valószínűnek tűnik -, a Fidesz szándéka szerint "sok szocialistát nyakon csípnek".
Az ellenzéki párt által hangoztatott vádak "a haszonszerzéstől és a korrupciótól" kezdve "a közpénzek mértéktelen elherdálásáig" terjednek. A cikkíró emlékeztetett arra, hogy Orbán ebből a célból egy "jogi kérdésekkel foglalkozó igazgatót" hívott a stábjába, mégpedig egykori igazságügyi miniszterét, Balsai Istvánt. Balsai a Népszabadságnak adott nyilatkozatában nem zárta ki azt sem, hogy a jövőben akár egykori kormányfőket is felelősségre vonhatnak. Ezzel - mint a tudósító írta - félreérthetetlenül Gyurcsányra utalt, aki a Fidesz számára az ellenségkép megtestesülését jelenti.
Emlékeztetett arra, hogy a politikai ellenfél jogi felelősségre vonását célzó Fidesz-törekvés nem újdonság Magyarországon. Orbán 2002-ben történt "leváltása" után az akkori miniszterelnök, Medgyessy Péter vezette szocialista kormány ebből a célból külön államtitkárt nevezett ki Keller László személyében azzal a feladattal, hogy tárja fel "a Fidesz-kormány üzelmeit". Keller fáradozásai azonban helytálló bizonyítékok hiányában eredménytelenek maradtak - állapította meg a cikkíró, aki ezt követően ismertette a Transparency International nemzetközi korrupcióellenes szervezet által 2008-ban nyilvánosságra hozott jelentést, amely részletes képet vázolt a magyarországi korrupcióról.
Újraindulhat a Kulcsár-per, elölről az egész
Közbeszerzés: egy ajánlat nem elég
Korrupció: durván megbüntetik, akit elkapnak
Törvény születik Hunvald letartóztatása miatt
MSZP: pénzszivattyút működtet a Fidesz
Hiányzik a fehérítés az adócsomagból
Az üzleti korrupció lassítja a válság leküzdését
MTI, Privátbankár