José Sócrates miniszterelnök előző este jelentette be egy tévébeszédben, hogy Portugália úgy döntött, segítségért fordul az EU-hoz. A szóvivő bizonyosnak nevezte, hogy a kérésnek az uniós mechanizmusokat igénybe véve eleget tesznek, ugyanakkor a támogatás lehetséges összegével kapcsolatban nem kívánt találgatásokba bocsátkozni.
Sajtóértesülések szerint 60-80 milliárd eurós összegről lehet szó. Egy másik EU-forrás úgy vélekedett csütörtökön, hogy az uniós támogatás gyorsan végigérhet a jóváhagyási folyamaton, és a megállapodás már a június elejére tervezett portugáliai választás előtt megszülethet.
Altafaj Tardio azt is hangsúlyozta, hogy a támogatás feltételes lesz. Ezen minden bizonnyal azt értette, hogy Portugáliának megfelelő konszolidációs programmal kell rendelkeznie, hogy hozzájusson.
Az uniós szabályok szerint a támogatás nagyobb részét az euróövezeti országok kétoldalú formában nyújtják a nehéz helyzetbe került zónatagoknak.
Korábban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is jelezte, hogy hivatalos megkeresés esetén kész segíteni Lisszabonnak.
Több forrás nyilatkozott arról is, hogy további euróövezeti országoktól nem várható, hogy uniós segítséget kell igénybe venniük.
Spanyolország hozamcsökkenés mellett értékesített csütörtökön három éves lejáratú állampapírokat. A 2014-ben lejáró, 4,13 milliárd euró értékben piacra dobott kötvény átlaghozama 3,57 százalékra mérséklődött az előző, márciusi kibocsátáskor elért 3,59 százalékról, a túljegyzés közel kétszeres volt. |
Az Európai Bizottság már szerda este megerősítette: Sócrates értesítette José Manuel Durao Barroso elnököt Lisszabon ama szándékáról, hogy kérni fogja az unió pénzügyi támogatást szolgáló mechanizmusának beindítását. Barroso arról biztosította partnerét, hogy a kérést a lehető leggyorsabban és a vonatkozó szabályoknak megfelelően fogják megvizsgálni.
MTI, Privátbankár