Prága kiadja az Aranykéz utcai robbantás egyik kulcsfiguráját
Amennyiben kiadják a cseh hatóságok Jozef Rohácot Magyarországnak, a Budapesti Rendőr-főkapitányság a férfi európai elfogatóparancsban is szereplő bűncselekmény, S. (Seres) Zoltán vállalkozó elleni emberölési kísérlet miatt hallgatja ki őt gyanúsítottként - mondta a BRFK helyettes szóvivője, akit az MTI azt követően keresett meg, hogy a prágai városi bíróság csütörtökön nem jogerősen azt mondta ki: kiadható a férfi Magyarországnak.
Illés Hilda emlékeztetett: a Budapesti Rendőr-főkapitányság szerint a szlovák férfi megalapozottan gyanúsítható azzal, hogy 3,5 kilogramm plasztik robbanóanyag felhasználásával távirányítású szerkezetet készített, és közreműködött abban, hogy azt 1997. június 3-án rögzítsék egy parkoló Bentley alvázára a főváros XVIII. kerületében, a Tulipán utcában. A robbanószerkezet elhelyezésének célja a közleménye szerint S. (Seres) Zoltán vállalkozó meggyilkolása volt, de a felerősítésre szolgáló mágnes gyengének bizonyult, a szerkezet a gépkocsi indulásakor leesett, így nem következett be a robbanás. (Serest két évvel később Tahitótfaluban autójában géppisztollyal agyonlőtték. Az elkövető személye nem ismert.)
Jozef Rohác szlovák állampolgárt október 27-én, Prágában igazoltatták cseh rendőrök, ekkor derült ki, hogy ellene a Budapesti Rendőr-főkapitányság európai elfogatóparancsot adott ki.
A BRFK október végén közölte, hogy az Interpol magyar irodája megkezdte a Prágában elfogott, a magyarországi robbantásokkal kapcsolatba hozott Jozef Rohác kiadatásával és Magyarországra szállításával kapcsolatos szervezési, előkészítési munkálatokat.
A rendőrség akkor azt közölte: a szlovák férfi neve felmerült több, az 1990-es évek végén Magyarországon elkövetett robbantásos bűncselekménnyel összefüggésben, ezek vizsgálatát a rendőrség megkezdte.
Gyanúsított vagy sem?
Rohác neve korábban felmerült az Aranykéz utcai merénylet kapcsán is, ám emiatt nem adtak ki ellene elfogatóparancsot. 1998. július 2-án Budapest belvárosában, az Aranykéz utca 2. számú ház előtt parkoló Polski Fiat 126-os gépkocsi alatt nagy erejű pokolgép robbant. Négy ember meghalt, huszonöten megsérültek, köztük külföldi állampolgárok is. A merénylet célpontja és egyik áldozata a Boros Tamás vállalkozó volt. Borost a rendőrség koronatanúként tartotta számon az olajmaffiaügyben. Ez volt Magyarországon az első eset, hogy vétlen emberek is áldozatul estek alvilági leszámolásnak.
A BRFK még 2000-ben tartott sajtótájékoztatóján az hangzott el, hogy a rendőrség a szlovák állampolgárságú Jozef Rohácot és bandájának tagjait gyanúsítja több robbantásos bűncselekménnyel, így az Aranykéz utcai merénylettel és a Seres Zoltán ellen elkövetett - akkor sikertelen - merénylettel.
A rendőrség cenzúrázná a szurkolók transzparenseit
2006 októbere: letöltendőt kapott a rebiszes rendőr!
Százmilliókat csalt el a letartóztatott SZDSZ-es képviselő
MTI