Az APEH irányítása alatt 15 600 munkatárs dolgozik, az állami bevételek 80%-át ellenőrzik - kezdte bevezetőjét Michalkó Péter, az ADOSZT elnöke. Állítása szerint 2009-ben a revizorok bruttó átlagbére 220 000 forintnak felelt meg, vagyis az előző évhez képest 25%-os csökkenést kellett elszenvednie az állománynak, amit ez elnök véleménye szerint egy ekkora szervezet nem tud elviselni.
A szakszervezet hivatalos lapja szerint az IMF is elismerően nyilatkozott a hatóság munkájáról: "a nemzetközi és hazai pénzügyi-gazdasági válság hatásait az APEH jó munkája is tompította" - olvasható a lapban.
Ennek ellenére is a krízis hatására tavaly növekedtek a hátralékok az adózok körében és a tartozásokból is kevesebbet sikerült behajtani. Az előző adóévhez (2008) képest félmillióval több, közel 2 millió 8 százezer elsőfokú határozott született a hatóságnál, és a hagyományos ügyiratok száma is jócskán növekedett, elérve 33 millió 107 ezres számot.
A szakszervezet lapja közli az APEH elnökének, Szikora Jánosnak tavalyi "évértékelő" beszámolóját is, melyből kiderül, hogy a dolgozói átlagfizetések 2004-től felívelő tendenciáját törte meg a tavalyi válságév, amikor is a keresetek "nagyjából a 2002-2005 közötti szintre álltak be". Érdekes adat, hogy az APEH-vezetők bére átlagosan nagyobb mértékben zuhant tavaly,mint a beosztottaké: összesen 36%-kal.
A 22-es csapdája? A sajtótájékoztatón az eredeti témától kissé elkanyarodva szóba került a túlórák ügye is. Mint az APEH-dolgozók érdekvédelmének elnöke, Michalkó Péter elmondta, hogy a dolgozók a kiemelt időszakokban hivatalból bennmaradnak és dolgoznak, külön túlóra elrendelés nincs. Így fordulhat elő, hogy például bevallási időszakokban a legtöbben hétvégén is, akár az esti órákig is dolgoznak - csakhogy ennek költségét a hivatal nem állja. "Miért nem jelenti fel a szakszervezet az adóhatóságot az APEH-nél?" - szegezték az újságírók a kérdést a szakszervezeti elnöknek. Válaszában Michalkó kiemelte, hogy nem kívánják különböző jogi eszközökkel kikezdeni a hivatal szakmai renoméját, nem lenne szerencsés, ha pont az adóhatóság munkatársai támadnák a hivatalt, mikor a körülmények amúgy is számottevően romlottak a tavalyi évben. |
A pénzügyi ellenőrzésben dolgozók fizetése (tehát a prémiumok, az anyagi ösztönzők kifizetése) nagyban függ attól, hogy az ellenőrzést végző szervezetek (APEH, VPOP) felett álló PM milyen bevételi számokat határoz meg a büdzsé összeállításakor. A szakszervezeti vezető szerint a válság hatása csak a Pénzügyminisztériumban jóváhagyott bevételi tervszámok elfogadása után jelentkezett hatványozottan, bár lehetett rá számítani, hogy a krízis miatt az adóbevételek csökkenni fognak 2009-ben - ezt a szaktárca nem vette figyelembe. Így az APEH-dolgozók, Michalkó Péter állítása szerint, sokkal többet dolgoztak a célszámok teljesítése érdekében, de sokkal kevesebbet kerestek - mivel azok teljesítésére a megváltozott gazdasági környezet miatt elve kevesebb esély volt.
A célszámok elérése érdekében végzett jóval több ellenőrzés és munka ugyan számszerűen nem teljesült a bevételek szintjén, de nagyban hozzájárult az adómorál javulásához - mondta a sajtótájékoztatón Michalkó Péter.
A Pénzügyőrség Független Szakszervezetének elnöke, Holecz Gábor a sajtótájékoztatón elmondta, a dolgozók megélhetése került veszélybe tavaly, az ő esetükben a reálbérek már 2008 óta drasztikusan csökkentek. Mindehhez hozzátette, hogy ugyan munkatársai nem tudták teljesíteni a remélt bevételi számokat, az állomány azonban minden más munkaterületen teljesítette a kitűzött célokat. Utalt rá, hogy a befektetett és elvégzett munkának több fokmérője is van, azt önmagában a célszám elérése vagy el nem érése nem nem képes megmutatni.
A szakszervezeti vezető szerint nem szabad hagyni, hogy a "pénzügyi ellenőrzésben dolgozók hitehagyott emberekké váljanak". Kiemelte azt is a prémiumok kapcsán, hogy annak elsőre hatalmasnak tűnő, milliárdos összege fejenként nagyjából 40 000 forintot jelenthet (éves szinten): "a kollégák, higgyék el, nem keresnek hatalmas összegeket" - mondta. Mint elmondta, a énzügyőröknél van több olyan beosztás, munkakör is, ahol az ellenőröknek milliárdos ügyekben kell eljárniuk, a fizetési nehézségek pedig - végső esetben - kikezdhetik a dolgozók megvesztegethetőségét is.
Ezzel párhuzamosan a szakszervezeti vezetők kiemelték: az állomány tagjai továbbra is a köz szolgálatát tekintik fő feladatuknak - és az általános, állampolgári negatív megítélés ellenére is tisztességgel kívánják végezni munkájukat.
Michalkó újságírói kérdésre elmondta, hogy a magyar adóhivatal szakmai megítélése nemzetközi viszonylatban is igen pozitív - nem szabad engedni, hogy a munkakörülmények leromlása miatt a revizorok magatartása a korrupció fele forduljon. Holecz Gábor ezzel párhuzamosan fontosnak tartotta kiemelni, hogy a mostani fizetések sem éppen magasak - ha csak ez indokolná, hogy a dolgozók megvesztegethetősége drasztikusan nőne, akkor ma nem működne ilyen magas színvonalon a két szervezet. Az érdekeltségi, ösztönző rendszerek most sem kielégítőek, a dolgozói állomány ennek ellenére is "rendesen végzi a munkáját" - tette hozzá.
Az március 4-ei demonstráció lesz a magyar köztisztviselői kar első önálló ilyen jellegű akciója. Sem a rendszerváltás előtt, sem pedig utána nem volt ilyenre példa - emelte ki a sajtótájékoztatón Michalkó Péter. A demonstrációra nagyjából 4000 embert várnak, mint elmondták "megtöltik majd a PM előtti Nádor teret a tüntetők". |
A beígért szinttől elmaradó tavalyi bérezés (összesen egy nyári, 70 ezer forintos prémiumról és egy karácsonyi, egyhavi pluszpénzről van szó, ami kevesebb, mint amennyi járna a dolgozóknak) aztán mobilizálta a munkatársakat is, így a demonstráció támogatottsága igen magas - most jött el az ideje, hogy utcára vonuljanak.
Michalkó Péter szerint tavaly a törvény szerint 4 és fél havi juttatásra lettek volna jogosultak, amiből végül csak 2 hónapnyi kifizetést kaptak meg (a már említett nyári illetve karácsonyi pénz formájában). Mindkét szakszervezet célja, hogy nagyjából egyhavi illetményüket megkapják pluszban - ez konszenzusos megállapodás, mert úgy gondolják ez összeg "méltányos" és "kifizethető". Ez összesen 5 milliárdos plusz terhet jelentene az államkasszának, ami 22 ezer ember bérezését érinti - ez az állami tisztviselők (önkormányzatiakat nem számolva) egyharmadát jelenti.
Az idei évi célkitűzés pedig, hogy a bevételi célszámokat a PM januári számai szerint korrigálják. A mostani számok például még a vagyonadó jelentős részének kiesésével sem számolnak, az így keletkezett 50 milliárdos lyukat a pénzügyi ellenőrőknek viszont be kéne tömniük - ami nyilvánvalóan plusz terhet ró a dolgozókra. Viszont ha ez nem sikerül - amire a gazdasági helyzetet tekintve van esély -, akkor az adóigazgatásban dolgozók ismét jelentős összegektől esnek el.
A hét kérdése:
Ön mi alapján dönt a választásokon? Szavazzon!
Ezt ígérik: munkahelyek milliói és adócsökkentés
Közel 1 milliárdos adócsalással gyanúsítják a ScienNet-et
E-ügyintézés: vigyázat, frissít az APEH!
Ha nincs mérleg, ugrik az adószám
Költséges képzések: buktatók az elszámolásban
400 milliárddal nőtt az adótartozásunk
Privátbankár.hu - Zsiborás Gergő