Az elmúlt hónapokban a világgazdaság állapota a rosszból még rosszabbra fordult. A növekedési kilátások még borúsabbá válásával a kormányzatok, valamint a jegybankok kétségbeesetten próbálják ismét kimenteni a rendszert. Mindazonáltal a Saxo Bank hónapok óta először optimista, ugyanis a válság 2.0 a fejlett nyugati világ adósságdémonai és a rossz gyakorlat közti valós összecsapáshoz vezethet. Ezáltal pedig megnyílhat az út a piacok felszabadulása, illetve a tőke legmagasabb várható határhaszon alapján történő befektetése előtt.
A kilátások kapcsán Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdásza elmondta, hogy megbuktak a fejlett világ politikai döntéshozóinak azon erőfeszítései, hogy a gazdaságot a 2008-as pénzügyi válságot követően mentő- és ösztönző csomagokkal, illetve pénznyomtatással aládúcolva fenntartható növekedési pályára állítsák. Véleménye szerint a politikusok és jegybankárok semmit sem tanultak múltbéli hibáikból, sőt mi több, látszólag arra készülnek, hogy korábbi próbálkozásaikra rátéve egy lapáttal „maximális intervenciót” hajtsanak végre, amely véleménye szerint a válság 2.0-ba torkollik majd.
A közgazdász azonban hozzátette, hogy ennek kedvező hozadéka is lehet, hogy a válság 2.0 az adósságválsággal és a rossz gyakorlattal való igazi összecsapáshoz vezethet, amely végül felválthatja az eddigi, színlelésen és halogatáson alapuló válságkezelést. Steen Jakobsen szerint éppen most kellene – jobban, mint valaha – átgondolni a válság szó valódi jelentését: a krízis ugyanis fordulópont, nem pedig a „végítélet és mélabú” kiterjesztett időszaka. Mindazonáltal a befektetők jobban teszik, ha becsatolják biztonsági öveiket, az előttünk álló út ugyanis igencsak rázósnak ígérkezik.
Növekvő szakadék a fejlettek és a fejlődők között
A gazdasági kilátásokkal kapcsolatban az elemzés szerint bár idén a világgazdaság papíron erőteljes, 3,8 százalékos növekedést mutathat, a részleteket vizsgálva hatalmas szakadék tátong majd a fejlett és a feltörekvő országok teljesítménye között. Míg a fejlődő gazdaságok, élükön a nehézsúlyú versenyzőkkel (Egyesült Államok és eurózóna) az adósságleépítés fékező hatásaival küszködnek, a fejlődők az erős belső kereslet által gerjesztett inflációs nyomás kordában tartása érdekében már kamatemelési ciklusba kezdtek. Az elemzés szerint a feltörekvő országok belső kereslete a továbbiakban is erős maradhat, ellensúlyozva a fejlett gazdaságok gyengülő importéhségét.
A Saxo Bank monetáris poltitikát érintő számításai szerint a Fed “átfordítás-hadművelete” csupán egy lépés a “végtelenített QE” (likviditásbővítő intézkedéssorozat) előtt, amelynek következő szakasza, a QE3 a jövő év első negyedévében lehet esedékes. A Saxo elemzői szerint az Európai Központi Bank még az év vége előtt ismét bevezeti a végtelen, rögzített kamatozású hosszú távú likviditást a bankok számára. A piacot friss pénzzel elárasztva aztán lejjebb nyomhatja az effektív kamatlábat az irányadó 1,5 százalékos rátánál, ráadásul ez utóbbit az EKB tovább is vághatja. Az elemzők 2011-re és 2012-re továbbra is az irányadó kamatláb szinten tartására számítanak Japánban, valamint itt is elképzelhetőek további likviditásbővítő lépések. Hasonlóképpen karácsony előtt esedékes QE2-re számítanak a bank szakemberei Nagy-Britanniában, ahol akár 2013-ig változatlanul maradhat az alapkamat.
A Saxo Bank a devizapiaci kilátásokat illetően arra számít, hogy a dollár és az egyéb devizák közti hozamkülönbözet további szűkülésével folytatódhat a tavaly év végén és 2011 elején kiépült carry trade-pozíciók leépülése. Az euró rövid távon „megkönnyebbülés rally” elé nézhet, feltéve hogy az EU-nak sikerül átverekednie a piac által rákényszerített szolidaritási intézkedéseket. A norvég korona látszólag biztosabb menedék a svéd koronánál, ám valószínűtlen, hogy utánozni tudja majd a svájci frank korábbi teljesítményét. Az ausztrál, illetve az új-zélandi dollár továbbra is szélsőségesen felülárazottnak tűnik, így várhatóan mindkettő oldalazásba kezd majd.
Óvakodjunk az euró shortolásától
A jelenlegi fokozott volatilitás dacára a Saxo Bank óvva int az euróra nyitott short opciók felvételétől, inkább az azonnali euró/dollár keresztárfolyam lejjebb kúszásából profitáló long opciókban lát fantáziát. A put opciók eladása esetén a bank konzervatívabb stratégiát javasol, például inkább euró/svájci frank put szpredek eladását, mint sima opciókét. Ezzel a svájci jegybank által védett 1,20-as szintből eredő esetleges kockázatok is kezelhetővé válhatnak.
Az elemzés alapján Kína globális versenyképességének lemorzsolódása elé nézhet, amelyben komoly szerepet játszhat az elszálló infláció bérekre gyakorolt erős nyomása. A kínai deviza és annak fokozatos felértékelése is megteheti hatását, így a kínai versenyképesség kopása hozzájárulhat a globális átsúlyozás folyamatához. A kínai hatóságok azonban nem látnak okot a pánikra. Amennyiben sikerül végrehajtaniuk a legutóbbi ötéves tervet, akkor ez a folyamat, illetve a külkereskedelmi mérlegükre gyakorolt hatása nem jelent majd komoly gondot.
A Saxo Bank elemzői a csábító árazási szintek és fundamentális tényezők dacára nem javasolják a befektetőknek, hogy most költsék minden szabad tőkéjüket részvényvásárlásra. Érdemes lehet szárazon tartani a puskaport arra az esetre, ha valamilyen váratlan esemény hatására tovább esnének az árfolyamok. Ez ugyan idegtépően hangozhat a befektetők többsége számára, ám ez bizonyulhat a legkifizetődőbb stratégiának a kockázatos eszközosztálynak való kitettség fokozatos bővítésére. Amennyiben a következőkben gazdasági fronton pozitív meglepetések következnének be, a pénzügyi, a nyersanyag- és az ipari szektor szereplőinek részvényei közül kerülhetnek ki a legnagyobb nyertesek.
A Saxo Bank prognózisai szerint az árupiacokat a továbbiakban is a világgazdaság lassulásának várható hatásai feletti félelmek hajthatják. A konjunkturális termékek, így az energiahordozók és ipari fémek ennek következtében teljesítettek alul az elmúlt időszakban, míg a nemesfémek esetében a menedékeszköz-jelleg, a gabonáknál és egyéb terményeknél pedig az időjárási viszontagságok álltak az emelkedés hátterében. A Saxo Bank szerint a dollár szeptemberben tapasztalt erőre kapása a negyedik negyedévben is kitarthat. Ez pedig az amerikai devizában denominált árupiaci termékek árfolyamát is visszafoghatja, minek következtében a vezető árupiaci indexek aránylag lapos teljesítményt mutathatnak majd 2011 egészére nézve.
Privátbankár