Rekordösszegű beruházások Kelet-Európában
A térségbe áramló befektetésekhez jelentős várakozásokat fűztek a külföldi beruházók, és ezek a várakozások általában teljesültek is: a hozamuk 10-12 százalékos volt, azonban a beruházások rendszerint 3-5 év után érik el a nyereséges szintet - állapította meg a szerző, Hunya Gábor.
A legtöbb ország esetében a befektetésből származó hozamot a cégek fele részben repatriálták, a másik felét újrainvesztálták. A repatriált rész Csehország és Magyarország esetében növekvő trendet mutat, 50 százalék fölé emelkedett.
2006-ra a szakértők már kevesebb külföldi közvetlen működőtőke befektetést várnak, mivel Románián kívül a régióban nagyobb privatizálás már nem történik. A befektetések túlnyomó része (26 milliárd euró) a nyolc, újonnan uniós taggá vált közép-európai országra jutott, ami 20 százalékos növekedést jelent 2004-hez képest. Észtország, Litvánia, Szlovákia, Csehország és Magyarország jutott a nyolcak közül a legnagyobb összegekhez, Lettország, Lengyelország, Szlovénia kisebb vonzerőt gyakorolt a WIIW kimutatása szerint.
Románia majdnem utolérte Manhattan-t