Rettegnek a német adócsalók, mert a német adóhatóságok eredetileg novemberre előirányzott országos razziája váratlanul már a múlt hét végén megkezdődött. A bochumi államügyészség hétfőn ismertté vált közleménye szerint a nyomozók egyenlőre három tartományban, Észak-Rajna-Vesztfáliában, Baden-Württembergben és Bajorországban kezdtek vizsgálatokat, amelyek középpontjában egy meg nem nevezett német milliárdos család tulajdonában lévő konszernhez tartozó, számos irodával rendelkező befektetési tanácsadó cég áll.
Milliomos informátorok
Mindez azután történt, hogy a múlt héten nyilvánosságra került: az észak-rajna-vesztfáliai tartományi kormány - Berlinnel egyeztetve - megvásárolt egy olyan CD-t, amely egy luxemburgi bank 3000 német - állítólagos adócsalást elkövető - ügyfelének adatait tartalmazta.
Meg nem erősített értesülések szerint a hatóságok 4 millió eurót fizettek az ismeretlen informátornak, ami rekordnak számít a hasonló CD-k korábbi megvásárlásának történetében. Az eddigi rekordot az a 2,5 millió euró jelentette, amelyet az illetékesek 2010 elején fizettek ki annak az informátornak, aki a svájci Credit Suisse bank 1500, ugyancsak adócsalással gyanúsított német ügyfelének adataival kereskedett. Az azt követő nyomozás még tart, az államkasszába azonban így is több százmillió euró folyt be az úgynevezett önfeljelentések, illetve az utólagos adóbefizetések következtében. A hatóságok ugyanis lehetővé tették, hogy a büntetőjogi felelősségre vonást mindazok megússzák, akik feladják magukat és befizetik az adóhátralékot, még mielőtt hivatalosan is bebizonyosodik bűnös "feledékenységük".
Nagyhalakra vadásznak
Az illetékesek most is ebben bíznak, a luxemburgi székhelyű brit HSBC német ügyfelei között állítólag "nagyhalak" szerepelnek. Ezért - mint kiszivárgott - a német adóhatóságok az önfeljelentések remélt hulláma nyomán mintegy 800-900 millió eurós rendkívüli bevételre számítanak.
Mint ahogy az adócsalások, immár az állítólagos csalókat nem csekély összegért leleplezni kívánó CD-k, illetve DVD-k sem számítanak meglepetésnek Németországban. A politika, illetve a sajtó immár semmi rendkívülit nem talál abban, hogy az eladó valójában bűnöző, hiszen lopott adatokkal kereskedik, a lakosság pedig kifejezetten támogatja az adócsalók elleni hadjáratot. A cél szentesíti az eszközt elv ezen a téren immár teljes mértékben elfogadottá vált Németországban.
MTI