.jpg)
Melyik személyi kölcsönt válasszam?
A térségben a balti országok járnak az élen: náluk a lakossági és a vállalati hitelek 60-75 százalékát jegyzik euróban, dollárban vagy svájci frankban. Romániában, Magyarországon, Bulgáriában 50 százalék körül van az ilyen kölcsönök aránya a teljes hitelezésen belül - hangzott el a tanácskozáson.
A bankárok szerint a kockázatok megfelelő fedezetkezeléssel ellensúlyozhatók, és hosszú távon mindenképp a hitelezés növekedésére kell számítani, hiszen a kelet-európai hitelezés aránya a GDP-hez képest még mindig messze elmarad a fejlett országokétól.
Privátbankár Hitelcentrum
Az OTP vezérigazgató-helyettese, Urbán László elismeri, hogy "ha külső megrázkódtatás miatt a valuta hosszabb távra durván leértékelődik, 20 százalékkal vagy akár még jobban, akkor ennek lehet káros hatása a kölcsön-portfóliókra". - De gondoljunk a központi bank pénzügypolitikai tanácsára. Vajon hagyná, hogy ilyesmi bekövetkezzen? Én nem hiszem, hogy hagyná - idézte Urbánt a Reuters. |
Az osztrák RZB kelet-európai intézete, a Raiffeisen International - a nagyságra harmadik csoport a térségben - 42 milliárd eurónyi közé- és kelet-európai kintlevőségének majdnem a fele alacsony kamatú valutában, jobbára svájci frankban jegyzett, főleg Lengyelországban és Magyarországon. Az OTP Bank hiteleinek több mint egyharmada devizahitel, főleg euróban és svájci frankban - mondták az értekezleten.
Melyik jelzáloghitelt válasszam?
Elemzők szerint azonban a kockázat nagyobb, mintsem a bankok és a hitelfelvevők vélik. Úgy gondolják, hogy a térség számos országára jellemző, a GDP-hez képest 20 százalék körüli folyómérleghiány mellett teljesen bizonytalan a helyi valuták árfolyama hosszabb távon, mindig lehet tartani erős ingadozástól.
Ismét megtudtuk: pénzügyileg síkok vagyunk
Rizikós lízing: rengeteg a visszavett autó
Könnyes szemű bankárok: csak százmilliók a fa alá
Akciók a pénzünkért: senki többet, másodszor
Szusszanva jobban jajgat a magyar
MTI