A Ziarul Financiar című pénzügyi-üzleti napilap cikke arra helyezi a hangsúlyt, hogy az új magyar jobboldali kormány lemond a Bajnai Gordon technokrata kormánya által hozott takarékossági intézkedésekről, és le akarja rakni a térség legversenyképesebb gazdaságának az alapjait. A lap úgy fogalmaz: a Fidesz erőfeszítéseket tesz majd a gazdasági növekedés újbóli megindítása érdekében, vállalva akár annak a kockázatát is, hogy túllépi a Nemzetközi Valutalappal kötött költségvetési hiánycél mértékét.
PM: jobb lett a vártnál a negyedéves hiány |
Az Adevarul csaknem két teljes újságoldalt szentel a Jobbik politikájának. E párt erősödésének hátterében a lap a gazdasági válságot látja, amely szerinte "elgyötörte" a szocialistákat, ez utóbbiaknak ugyanakkor nem sikerült megoldaniuk a társadalom érzékeny problémáit, így a romáknak a magyar társadalomba való beilleszkedését sem.
Az Adevarul ugyanakkor a Jobbik nacionalizmusát abban látja, hogy a magyarok "határokon átívelő kulturális és gazdasági egyesítését" hirdeti. A lap megállapítja: a nyugati sajtó már meg is húzta a vészharangot a Jobbik antiszemita és romaellenes álláspontja miatt.
Az erdélyi Krónika vezércikkében azt fejtegeti, miként viszonyulhat második kormányzása idején a Fidesz a Romániai Magyar Demokrata Szövetséghez (RMDSZ), milyen változás várható a két alakulat "egyáltalán nem felhőtlen kapcsolatában". A szerző utal Mircea Geoanának, a román szociáldemokraták bukott államfőjelöltjének eszmefuttatására, amely szerint a Fidesz "kart karba öltve" Traian Basescu román államfővel az RMDSZ gyengítésén fog munkálkodni, miközben az e szövetséggel szembenálló Magyar Polgári Párt (MPP) "feltuningolására" törekszik.
"A Fidesznek akkor sem áll érdekében aláásni az RMDSZ pozícióit, ha erdélyi magyar ellenfeleik támogatása miatt Markóék évekkel ezelőtt kígyót-békát kiáltottak Orbánékra" - állapítja meg a kommentátor. Emlékeztet arra is: az RMDSZ és a Tőkés László vezette Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) tavalyi, Szász Jenő MPP-elnök által erősen kárhoztatott összefogása nem a Cotroceni-palotában, hanem a Fidesz központi székházában kapott zöld jelzést. Többek között ennek tudható be az is, hogy a megannyi nézeteltérés ellenére a mai napig nem bomlott fel az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum (EMEF), és hogy Orbán Viktor a választások első fordulóját megelőzően éppen a Tőkés László vezette EMNT-vel kötött stratégiai partnerséget. Miközben Szász Jenőt lefoglalják a belső ellenfeleinek eltávolításával járó teendők, az RMDSZ mára teljesen új vonalon, egyik háromszéki érdekcsoportja révén igyekszik becserkészni a fél lábbal már a hatalmon lévő Fideszt, de főleg annak szövetségesét, a KDNP-t - véli a Krónika vezércikkírója.
NZZ: a magyar posztkommunizmus véget ért
Volt szlovák nagykövet: nincs baj a kettős állampolgársággal
A Fidesz őszre megfelezheti a képviselők számát
Második forduló: mely szavazatok vesznek el?
A választások újraírják a pártstruktúrát
Slota kirohant Magyarország ellen
MTI