1p
Az elmúlt időszak jelentős javulása után felfelé korrigált a csütörtöki londoni kereskedésben a magyar és az euróövezeti adósságtörlesztési kockázat biztosítási ügyleteinek árazása, tükrözve az utóbbi hetek derűlátása után óvatosabbá vált piaci hangulatot
Az elmúlt időszak jelentős javulása után felfelé korrigált a csütörtöki londoni kereskedésben a magyar és az euróövezeti adósságtörlesztési kockázat biztosítási ügyleteinek árazása, tükrözve az utóbbi hetek derűlátása után óvatosabbá vált piaci hangulatot.

Az egyik vezető citybeli adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision csütörtöki kimutatása szerint a magyar államadósság-törlesztési leállás kockázatára köthető határidős piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) díja az aznapi késői londoni kereskedésben 303 bázispont körül mozgott a 290,7 bázispontos előző esti záró után, vagyis újból a 300 bázispontos szint fölé emelkedett - közölte az MTI.

A hét elején még 280 bázispont alatti magyar CDS-díjszabásokat mértek a londoni piacon. A múlt hét második felében süllyedt 300 bázispont alá a magyar törlesztéskockázati biztosítási kontraktusok árazása, november eleje óta először. A javulás elemzői vélemények szerint elsősorban a magyar strukturális reformcsomaggal, valamint az euróövezeti periféria adósságválságának enyhülésével kapcsolatos derűlátó piaci várakozásokat tükrözte.

A csütörtökre kialakult árazás azonban azt jelenti, hogy a magyar szuverén törlesztési leállás kockázatára biztosítási tranzakciókat kínáló piaci szereplők jelenleg ismét valamivel több mint 300 ezer euró éves díjat kérnek középárfolyamon minden 10 millió dollár magyar államadósság után a befektetőktől az irányadó ötéves futamidőre. A magyar CDS-kontraktusok így most hozzávetőleg 25 ezer euróval drágábbak, mint egy hete.

A CDS-tranzakciók árazásai azt jelzik, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek kötelezettségeire az adott törlesztésbiztosítási ügyletek vonatkoznak. Minél magasabb az aktuális CDS-díjszabás, annál nagyobbnak tekintik a piaci szereplők az adott szuverén vagy cégadós törlesztésképtelenné válásának távlati rizikóját.

A piaci hangulat óvatosabbá válását jelzi az is, hogy a legrosszabb pénzügyi állapotban lévő euróövezeti adós, Görögország CDS-árazása szintén érezhetően emelkedik. A görög CDS-ügyletek díjszabása a CMA DataVision adatai szerint csütörtökön 850 bázisponthoz közeli szinteken mozgott a 834 bázispontos előző záró után.

A CMA számítási modellje szerint a jelenlegi görög CDS-árszint arra vall, hogy a londoni adósságpiac ismét valamivel 50 százalék feletti halmozott valószínűséggel árazza Görögország mint szuverén adós törlesztésképtelenné válását ötévi távlatban, vagyis a piaci szereplők megint nagyobb halmozott esélyt látnak arra, hogy Görögország öt éven belül törlesztésképtelenné válik, mint arra, hogy nem. E fejlemény bekövetkeztét nagy londoni házak szakelemzői szinte biztosra veszik.

A Capital Economics, a City egyik vezető befektetési és pénzügyi tanácsadó csoportja csütörtöki elemzésében azt írta, hogy Görögország továbbra is "meglehetősen veszélyes állapotban van", és a görög adósságtörlesztés átstrukturálása "gyakorlatilag elkerülhetetlen". A ház szerint fő kérdés valójában az, hogy az uniós döntéshozók korlátozni tudják-e majd a térség egészét fenyegető dominóhatást, ha Görögország törlesztésképtelenné válik.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport globális befektetési kutatórészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) ugyancsak csütörtökön kiadott elemzése szerint Közép-Kelet-Európa "erőteljesen indította az évet" minden befektetési termékkategóriában, a térségi devizapiacok túlteljesítették a felzárkózó régió egészét, a legjobban teljesítő valuták között volt a forint, a cseh korona és a lengyel zloty. A ház befektetési stratégái szerint azonban a közép-kelet-európai piacok jelenlegi túlteljesítése részben azt tükrözi, hogy a piaci szereplők "valószínűleg túl gyorsan" váltak derűlátóvá az euróövezeti periféria válságának közeli megoldásával kapcsolatban, és ez piaci korrekció kockázatával jár a feltörekvő európai térségben - tudósít a távirati iroda.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG