
Bush elnök a tengeri olajfúrások tilalmának feloldását kérte szerdán a kongresszustól. Szerinte a tilalom elavult, és a hazai kitermeléssel együtt az olajfinomító kapacitást is növelni kellene. Mint mondta, az amerikai gazdaság fejlődése a belátható jövőben is az olajra fog épülni, és az energiahordozó importjának egy része "bizonytalan térségekből" származik.
A kongresszus demokrata párti képviselői ellenzik a tengeri fúrásokról 1981-ben elfogadott és azóta évente meghosszabbított tilalom feloldását. Az ezt célzó republikánus javaslatokat környezetvédelmi okokra hivatkozva rendre elutasították.
Schwarzenegger szerint viszont éppen az a gond, hogy Amerika hagyományosan olajfüggő. Mint hangsúlyozta, az országnak abba az irányba kellene haladnia, amerre Kalifornia tart: új technológiák, új energiaforrások felé. A kormányzó véleménye nyilvánvalóan ellentétes a várható republikánus elnökjelölt, John McCain elképzeléseivel, aki energiaprogramja kulcselemének tekinti a tengeri olajfúrási tilalom megszüntetését.
Schwarzenegger több fontos kérdésben nem ért egyet McCainnel, ilyen például az iraki csapatkivonás menetrendje, az egészségügyi reform és a művi vetélés. Mindketten sürgetik viszont a globális felmelegedés elleni fellépést.
Dianne Feinstein kaliforniai demokrata szenátor szerint a part menti olajkitermelés szükségtelen kockázatokkal járna. Emlékeztetett a Santa Barbara melletti 1969-es olajkatasztrófára, amikor a tengerbe ömlő olaj nagy pusztítást vitt végbe a tengeri élővilágban és több mérföldes szakaszon beszennyezte a partvonalat.
McCain azzal igyekszik kezdeményezését vonzóvá tenni, hogy minden államnak bevételt ígér a parti vizekben folyó kitermelés jövedelméből. McCain tervét támogatta Charlie Crist floridai kormányzó, akit a legesélyesebb politikusok között emlegetnek a republikánus alelnökjelöltségre.
2010-ig vegetál az amerikai gazdaság
Áttörik a határt: Amerikába is beteheti a lábát a Gazprom
Bush szerint túl drága a környezetvédelem
Ötdolláros benzintől rettegnek az amerikaiak
MTI