Sehol sem kukoricáznak annyit, mint Szabadegyházán
A Hungrana Kft. szabadegyházi üzeme 100 millió eurós, kapacitásbővítő beruházással Európa legnagyobb kukorica-feldolgozó és Magyarország első bioetanol gyára lett, amelyet pénteken Gráf József agrárminiszter avatott fel. A brit-amerikai Eaststarch és az osztrák Agrana csoport 50-50 százalékos tulajdonában levő Hungrana üzemében a két év alatt megvalósult beruházásnak köszönhetően napi 3.000 tonna kukorica feldolgozása vált lehetővé.
A fejlesztések során bővítették a keményítőt, folyékony, izocukrot, alkoholt, takarmányt és bioetanolt előállító gyár teljes feldolgozósorát, megduplázták az izocukorgyártást, modernizálták az infrastruktúrát. A beruházás önerőből valósult meg, ahhoz nem vettek igénybe sem direkt állami támogatást, sem hazai, vagy uniós forrást - mondta el az avató ünnepségen Lengyel Attila, ügyvezető igazgató. A Hungrana Kft. tavalyi árbevétele mintegy 45 milliárd forint volt, az idén várhatóan 70 milliárd forint lesz, aminek mintegy 40 százaléka származhat az etanolgyártásból - mondta el az MTI-nek Lengyel Attila.
Tájékoztatása szerint az évi egymillió tonna feldolgozásra kerülő kukorica 30-35 százalékából bioetanolt gyártanak majd. Az előállított 135 ezer tonna bioetanollal a Hungrana Kft. már most képes lenne kielégíteni az üzemanyagok biomassza eredetű részarányát 2010-ig meghatározó, uniós előírásnak megfelelő teljes magyarországi szükségletet. A cég környezetbarát üzemanyaga már húsz magyarországi töltőállomáson kapható.
Elmondta azt is, hogy a Szabadegyházán előállított bioetanol üzemanyagként való felhasználásával, illetve az annak megfelelő energiatartalommal rendelkező motorbenzin helyettesítésével Magyarország széndioxid kibocsátása évi 150 ezer tonnával csökkenhet. Az új beruházás avató ünnepségén a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter hangsúlyozta: etanol előállításra Magyarország évi kétmillió tonna gabonát használhat fel. Ez reális cél, amely mellett fejlődhet az állatállomány és jut exportra is.
Abban a filozófiai vitában, hogy szabad-e élelmiszerből ipari terméket készíteni, Magyarország igennel voksol, de csakis a lehetőségeket figyelembe véve és a stratégiát okosan felépítve - mondta. A miniszter úgy vélte, hogy az első magyar bioetanol üzem után 3-4 készül még el.
Mint mondta, az etanol gyártás mellett szól a fosszilis energia fogyatkozása és drágulása, az üzemanyagokkal kapcsolatos uniós előírások betartása, továbbá az, hogy általa a gazdák biztos jövedelemhez jutnak, s biztosított a gazdaságok melléktermékeinek a hasznosítása is. Fontos érv az etanol gyártás mellett, hogy a zöld energia, a zöld üzemanyagok előállítása jelentősen csökkenti a légkör szennyezését, a széndioxid kibocsátást.
Ránk hozta a bajt a bioüzemanyag?
Csak a sertéshússal kell majd spórolni
Minden határon áttör a kukorica
Az EU eladta a magyar kukoricát
MTI