1p
Az MNB akár már novemberben is hozzákezdhetne a kamatcsökkentéshez, a forintgyengülés miatt azonban "nagyon valószínűtlen" a korai kezdés.
Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint az MNB a jelenlegi inflációs és növekedési környezetben akár már novemberben is hozzákezdhetne a pénzügypolitikai enyhítéshez, a forintgyengülés és a magyar piacon követelt kockázati felárak emelkedése miatt azonban "nagyon valószínűtlen" a korai kezdés.

A Barclays Capital londoni befektetési csoport elemzése szerint a vártnál sokkal jobb múlt havi inflációs adatok után, a mostani makroklíma a további dezinfláció irányába hat: a gyengülő gazdasági növekedés még tovább szélesedő kibocsátási rést eredményezhet - legalábbis rövid távon, feltételezve, hogy a növekedési potenciál nem változik -, és ez növelheti az ellenállást a vállalati szektorban a további béremelésekkel szemben.

Másrészt az év eleje óta végrehajtott, összesen 1,00 százalékpontos jegybanki kamatemelés, és az inflációnak az elmúlt néhány hónapban megindult lassulása a reál-alapkamatot az év eleji, zéróhoz közeli szintről 2,5 százalékpontnál nagyobb mértékben növelte. Mindez arra mutat, hogy az MNB már a jövő hónapban kamatot csökkenthetne, a forintárfolyam megingása és a kockázati prémiumok emelkedése miatt azonban ez a forgatókönyv "igen kevéssé valószínű", áll a Barclays Capital elemzésében.

A ház szerint az újonnan kialakult globális környezetben valószínűtlen az is, hogy a forint tartósan visszaerősödik a nyári szintekre, ami azt jelenti, hogy a forintárfolyam a lassabb gazdasági növekedés és az enyhülő nyersanyag-árnyomás egyébként kedvező inflációs hatásai ellen dolgozik.

A Barclays Capital szerint a nyár óta végbement forintgyengülés hatása még mindig nem haladja meg az olajárak zuhanásáét - a nyersolaj hordója most mindössze a 40 százaléka az MNB által 2009-re jósolt átlagnak -, a ház londoni elemzői azonban azzal számolnak, hogy az olaj jövőre fokozatosan ismét drágulni kezd, és átlagára 114 dollár körül lesz.

Simor András MNB-elnök a múlt hónapban Londonban - miután befektetőkkel és elemzőkkel találkozott - azt mondta: a jelenleg érvényes, augusztusban kiadott inflációs előrejelzés 137 dolláros hordónkénti olajárat vett figyelembe, az azóta bekövetkezett "hatalmas zuhanásnak" azonban - ha minden más tényező változatlan marad - "valószínűleg következményei lesznek" a novemberben esedékes új előrejelzésben.

                                      Szombaton összeül a nemzeti csúcs - ön milyen eredményre számít? Szavazzon!

A Barclays Capital szerdai elemzése szerint a ház egyelőre érvényben hagyja az idei év végére adott, 5,0 százalékos tizenkét havi inflációról szóló prognózisát, azzal, hogy növekedett az esélye az ennél alacsonyabb ütemnek. A cég alapeseti forgatókönyvében áprilistól kezdődő kamatcsökkentési ciklus szerepel, 7,0 százalékos jövő év végi MNB-kamatszinttel, de a befektetési csoport londoni elemzői megjegyezték: szintén növekszik az esélye az ennél korábbi kezdésnek.

A ház ugyanakkor azzal is számol, hogy az MNB óvatos lesz, és a kormányzati intézkedések mellett figyelni fogja például a devizaalapú hitelezés területéről érkező, (a forintárfolyam szempontjából) potenciálisan kedvezőtlen híreket.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének szintén szerdán kiadott elemzése szerint a forintgyengülés ellenére is jó esély van arra, hogy az éves összevetésű  magyarországi infláció 2008 végére 5 százalék alá csökken, és az MNB 3 százalékos célkitűzése is elérhetőnek látszik 2009 végéig. A cég londoni elemzői is arra számítanak ugyanakkor, hogy a devizaalapú hitelezés lassulásából eredő árfolyamkockázatok miatt az MNB egyelőre valószínűleg óvatos marad.

A recesszió növekvő kockázata és a mind kedvezőbb inflációs kilátások azonban a ház szerint már a jövő év elején valószínűsítik a jegybanki kamatcsökkentést. A JP Morgan közölte: az általa eddig jósolt második negyedévről az első negyedévre hozta előre az első kamatcsökkentés időpontjára adott prognózisát.

                                             Minden, amit a válságról tudni lehet a Privátbankáron - Hitelválság 2008>>

Az 5,7 százalékos szeptemberi éves inflációs adat jóval kedvezőbb volt a citybeli konszenzusnál, amely előzetesen 6,1 százalékos ütemet valószínűsített a múlt hónapra. Az MTI által az adatismertetés előtt kérdezett, illetve prognózisaikban szemlézett nagy londoni befektetési házak és gazdaságelemző intézetek közül mindazonáltal volt olyan, amelyik megjósolta a 6 százalék alatti szeptemberi éves adatot: a citybeli elemzők 5,6-6,3 százalék közötti előrejelzéseket adtak a múlt havi, teljes kosárra számolt éves inflációra.


Lámfalussy: nagyobb szerepet a jegybankoknak!

Lámfalussy Sándor, az euró "atyja", az Európai Monetáris Intézet egykori vezetője szerint a pénzügyi szektor átfogó ellenőrzésében, felügyeletében a mostaninál nagyobb szerepet kellene kapniuk a jegybankoknak, a jegybankároknak a jövőben. A magyar származású, nemzetközi tekintélyű pénzügyi szakember ezt a véleményét a Biztosítás Felügyeletek Nemzetközi Szövetségének (IAIS) budapesti konferenciáján mondta.

Lámfalussy Sándor szerint most már az a feladat, hogy "előretekintsünk, és lépéseket tegyünk annak érdekében, hogyan előzhetők meg majd a jelzálogpiacihoz hasonló világméretű válságok".

Úgy vélte, az Európai Központi Banknak a pénzügyi termékek ellenőrzésében együtt kellene működnie azzal a 45-50 nagy európai pénzintézeti csoporttal, amelyek egész Európára kiterjedően nyújtanak határon átnyúló pénzügyi szolgáltatásokat.

Mit tegyünk, ha nem kapunk hitelt?
Zuhanórepülésben a forint: messze még a vége!
Kifacsarják a Molt és az OTP-t
Mi lesz veled, BUX? Teljes tanácstalanság
Levegőért kapkodhat a forint
Magyarországot a veszélyzónába sorolták

Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG