.jpg)
Hozzátette: ha a szilveszter utáni öt napon túl megtartja ezeket a termékeket a vásárló, akkor szabálysértést követ el, és százezer forintig terjedő bírsággal sújtható. Évente általában hatszáz-hétszáz embert büntetnek meg azért, mert nem viszi vissza ezeket a termékeket. Egyre több köztük a gyermekkorú, akiktől szintén el kell kobozni a tűzijátékot, bár ők felelősségre nem vonhatóak.
Azokat a kis tűzijátéktermékeket, amelyeket vissza kell vinni szilveszter után, a vásárló a címkéjükön található II-es és III-as pirotechnikaiosztály-jelzés alapján azonosíthatja be - mondta a főosztályvezető.
Kincses Ildikó kifejtette: bár az Európai Unió nem tiltja a petárdahasználatot, és korábban Magyarországon is megengedő volt a szabályozás, a köznyugalmat a "petárdabalesetek" olyan mértékben zavarták, hogy gyakorlatilag a közvélemény hatására tiltotta be a kormány a petárda használatát és a birtoklását is. Megjegyezte, hogy Magyarországon a petárdát - ellentétben például Kínával - nem a tisztelet jeléül, hanem ijesztgetésnek használják: sínekre teszik, autók, emberek elé dobják.
A tájékoztatón Budai Bernadett kormányszóvivő elmondta: nagykorúak a kis- és közepes tűzijátékokat szerda este 18 órától csütörtök reggel 6 óráig használhatják fel. A kormányszóvivő kitért arra is, hogy három fontos ismertető jele van a legális terméknek: magyar nyelvű felirat van rajtuk, és használati, kezelési útmutató, valamint egészségvédelmi figyelmeztetés is tartozik hozzájuk.
Szilveszteri durrogtatás: jó tudni, hol a határ
Készítse kutyáját a szilveszterre!
Maximum 3 kiló tűzijátékot vehetünk
MTI