Az elemzés szerint a ház úgy tudja, hogy Simor a kormányfő "személyes pártoltja", jelölése így azt jelzi, hogy Gyurcsány alkupozíciója az "utóbbi idők megingásai ellenére" mind az MSZP-n belül, mind az SZDSZ-szel változatlanul erőteljes.
Jóllehet Simor nem makroközgazdász, szakmai önéletrajza azonban "figyelemreméltó", emellett a jelölt megbecsültségnek örvend, és elég hosszú ideje jelen van a pénzügyi szektorban ahhoz, hogy a "fontos ügyekre" tudjon koncentrálni az MNB élén, áll a Goldman Sachs londoni részlegének hétfői elemzésében. |
A Goldman Sachs szerint Simor András nem pártolja a devizapiaci intervenciót - hacsak az nem abszolút szükséges -, és a ház azt várja, hogy a jelölt nagy hangsúlyt fektet majd a piaci kommunikációra és a kiszámítható pénzügypolitikára.
Az elemzés szerint a ház fenntartja azt az előrejelzését, hogy az MNB még egy kamatemelést végrehajt, jelezve, hogy ellenőrzése alatt tartja az inflációt. A Goldman Sachs arra is számít, hogy Simor András kinevezésével az MNB és a kormány jobb viszonyt ápol majd, mint az előd idején, áll az elemzésben.
Ez utóbbit az MTI által a jelölés pénteki bejelentése után kérdezett más londoni elemzők is valószínűsítették. Dwyfor Evans, a Bank of America (BoA) londoni befektetési csoportjának európai feltörekvő piaci stratégiáért felelős alelnöke az MTI-nek aznap azt mondta: Simor nyilvánvalóan jóval kevésbé fogja kritizálni a kormány gazdaságpolitikáját, mint Járai Zsigmond jelenlegi elnök, így a kormány és az MNB közötti, "gyakran csípős" viszony "valamelyest enyhülhet".
A jelölés napján kérdezett londoni elemzők is kiemelték Simor szakmai kvalitásait. Raffaella Tenconi, a Dresdner Kleinwort befektetési csoport londoni Magyarország-elemzője a bejelentés után az MTI-nek azt mondta: a jelöltnek jó a szakmai háttere, vannak piaci tapasztalatai, és "viszonylag független a politikától".
Tenconi szerint ezek a tulajdonságok "jelenleg nagyon fontosak ... mivel Magyarország szempontjából a legrosszabb egy nem megfelelő képesítésű, vagy egy politikailag elkötelezett jelölt lett volna".
Az elnökváltástól várható pénzügypolitikai iránymódosulásról már eltértek a vélemények. |
Evans is kiemelte, hogy Járai Zsigmonddal "a héják egyik kulcsfigurája" távozik. A Bank of America vezető londoni szakértője hozzátette ugyanakkor: júliusban Adamecz Péter és Auth Henrik is megy, és mivel Simor András jelölhet két új monetáris tanácsi tagot, a jelenleginél "jóval inkább galamb Monetáris Tanácsra van kilátás" 2007 második felétől.
Simor ma sem mozgatta meg a forintot |
Simor Andrást jelölték jegybankelnöknek
Az igazgatóságot is kiütheti Járai távozása
Járai: nőhet a Gyurcsány-kormányhoz közeliek súlya