A Századvég kutatásának eredményeit Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének tiszteletbeli elnöke ismertette. Kiderült, hogy a tulajdonosok 65,9 százaléka szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy a törvény eléri-e célját, vagy nem, 63,5 százalékuk szerint pedig a törvény sérti a vendéglátósok és vendégeik jogait. A megkérdezettek több mint fele számít forgalomcsökkenésre a bevezetést követően, az éjszakai szórakozóhelyek és kocsmák 41 százaléka pedig drasztikus, 40 százalékot meghaladó forgalomcsökkenést prognosztizál. A 208 megkérdezett vállalkozó majdnem kétharmada szerint a hatékonyabb beltéri elkülönítés lenne a legkívánatosabb megoldás.
Mi ugyanúgy az egészséges élet lehetőségeit szeretnénk biztosítani, ahogy azok, akik az új törvényt meg akarják szavazni, csak más úton - mondta Háber és hozzátette: nyilván a kocsmák, kávézók, éjszakai szórakozóhelyek jelentik a legnagyobb gondot, amire azt mondja a kormány, hogy akkor be kell tiltani. Mi viszont azt mondjuk, a légtechnikákban lehet fejlődni és megpróbálunk alternatívát adni a politikusoknak, hogy ne csak rövidtávon gondolkodjanak és ne hozzanak most olyan döntéseket, amiknek katasztrofális gazdasági eredményei lehetnek később - teszi hozzá.
Háber Tamás elmondta: a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tanulmánya szerint a július 1-jei bevezetéssel több mint 50 milliárdos költségvetési hiány lépne fel már 2011-ben, ami 2012-ben a dohányipar befizetéseiből 67, a vendéglátóiparéból 130 milliárdos kiesést eredményezne. Ezen kívül az illegális termékek bővülése, a foglalkoztatás csökkenése is szerepel a prognózisban, ami összességében 260 milliárdos kiesést jelenthet. Ezzel szemben az Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI) szerint maximum 2-4 százalékos visszaeséssel lehet számolni a vendéglátásban.
Az elnök megjegyezte: lehetetlen eldönteni, kinek higgyünk, de ha 260 milliárdos hiányt eredményez ez az intézkedés, az borzalmas következményekkel jár. Van olyan ország, ahol ezt a kiesést tudják ellensúlyozni, de Magyarország sajnos nem ez az ország - mondta.
Háber Tamás egy mondat erejéig kitért az egészségipar szerepére, amivel kapcsolatban elmondta: ma a bizonyítottan hatékony szerek ára egy hónapra meghaladja 30 doboz cigaretta árát, sok milliárdos üzletet generálva az iparágnak.
A déli szomszédnál
A beszélgetésen részt vett a Horvát Kereskedelmi és Iparkamara képviselője, Kresimir Tomic, aki a hazájában bevezetett változtatásokkal kapcsolatban megjegyezte: a horvát vendéglátóegységekből 2009. áprilisában száműzték a dohányzást és 4 héttel a törvény életbe lépése után a kisebb vendéglátóegységekben 30-50 százalékos bevételkiesés volt tapasztalható, illetve több száz dolgozót bocsátottak el.
"Még 2009 szeptemberében enyhítettek a törvényen, a helyeknek 6 hónapjuk volt, hogy felkészüljenek az előírásoknak megfelelő állapotok kialakítására és ma több mint 7000 vendéglátóhelynek van engedélye zárt téri dohányzásra. A törvény szigorításával egyébként a dohányzás mértéke nem csökkent Horvátországban, ma is minden harmadik ember cigarettázik, sőt, a TDR, Horvátország és Dél-Kelet Európa legnagyobb cigarettagyártója 4,4 százalékkal növelte eladásait 2010-ben" - tette hozzá Kresimir Tomic.
És egy kicsit lejjebb
A 3500 kávézót tömörítő Izmir Kávéházi Kamara elnöke és a Törökországi Kávéházak Szövetségének elnökhelyettese, Ismail Hakki Kirdi elmondta: Törökországban, Horvátországhoz hasonlóan 2009-ben lépett életbe a zárt köztereken és közösségi helyeken a dohányzást tiltó szabályozás.
"A WHO felmérése szerint a vendéglátóipari helyek bevétele 5,2 százalékkal, az általuk befizetett ÁFA pedig több mint 20 százalékkal nőtt abban az évben, ellenben a tulajdonosok elégedetlenek a törvénnyel, ami a lakosság kétharmada szerint sérti az alapvető szabadságjogokat" - jegyezte meg a szakember.
Az Izmir Chamber of Coffee Houses statisztikáit elemezve, Hakki Kirdi hozzátette, hogy a tiltás óta 452 izmiri kávézó zárt be és csak 274 új nyitott. A mi szervezetünk nem a dohányzási tilalom ellen, hanem annak a kávézókra való kiterjesztése ellen harcol - fogalmazott.
Privátbankár - Acsai N. Ferenc