Az euróövezet országainak kormányfőihez címzett levelet a Handelsblatt című német üzleti napilap hozta nyilvánosságra szerdai számában. Az aláírók - köztük Soros György mellett a volt német külügyminiszter, Joschka Fischer, valamint a brit történész és publicista, Timothy Garton Ash - úgy értékelték, hogy az eddig hozott intézkedések nem kielégítőek, túl későiek, és világméretekben a pénzpiacok torzulásaihoz vezetnek. A Handelsblatt szerint a levelet aláírta még Massimo D´ Alema volt olasz és Guy Verhofstadt korábbi belga kormányfő, Javier Solana, az Európai Unió volt biztonságpolitikai főképviselője, a korábbi francia külügyminiszter, Bernard Kouchner, valamint Pedro Solbes is, aki az unió pénzügyi biztosa volt. A német üzleti napilap hangsúlyozza, hogy olyan személyekről van szó, akik jelentős szerepet töltöttek, illetve töltenek be országuk politikai, gazdasági életében.
A Soros által kezdeményezett levél aláírói arra figyelmeztettek, hogy az euróválságot azonnal meg kell oldani. Vélekedésük szerint az európai közös valuta messze van attól, hogy tökéletes legyen. Válaszként azonban a konstrukciós hibákat kell megszüntetni, és nem szabad engedni, hogy a válság aláássa a globális pénzügyi rendszert.
Aggódó európaiakként az aláírók arra szólították fel az euróövezeti térség kormányait, hogy álljanak ki egy jogilag kötelező megállapodás szükségessége mellett. Érvelésük szerint egy ilyen megállapodásnak magában kell foglalnia egy közös pénzintézet létrehozását. A szóban forgó intézetnek olyan eszközökkel kell rendelkeznie, amelyek biztosítják, hogy a tagországok betartsák a költségvetési fegyelmet. A megállapodásnak tartalmaznia kell továbbá a pénzügyi rendszer közös felügyeletének és szabályozásának erősítését, illetve a befektetések biztonságát. Végezetül pedig egy olyan stratégia kidolgozását, amely elősegíti mind a gazdasági konvergenciát, mind pedig a gazdasági növekedést. Az adósságválság ugyanis növekedés nélkül nem oldható meg.
A "százak" szerint az említett megállapodás tető alá hozásáig erősíteni kell az európai pénzügyi stabilitási eszköz, az EFSF és az Európai Központi Bank közötti együttműködést. Ezek az intézmények ily módon képesek lesznek arra, hogy az átmeneti időszakban biztosítsák a bankrendszer stabilitását. A levél az euróövezeti országok parlamentjeit felszólította annak elismerésére, hogy az euró európai megoldást követel. A nemzeti megoldásokra való törekvés ugyanis elkerülhetetlenül összeomláshoz vezet.
MTI