1p
A Morgan Stanley szerint az is elég, ha a kormány csak a Széll Kálmán Terv 60%-át hajtja végre, bár az elemzők szerint Magyarország fordulóponthoz ért
A múlt hónapban meghirdetett konszolidációs csomag Magyarország "legjobb esélye" a strukturális gondok megoldására - vélekedtek hétfői helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege által rendszeresen összeállított átfogó felzárkózó térségi prognózisok legújabb, hétfői kiadása szerint a magyar kormány által beterjesztett költségvetési intézkedések jó eséllyel fenntartható pályára állítják a hazai össztermékhez (GDP) mért államadósság-rátát, és ezzel elkerülhető lesz a magyar adósosztályzatok további leminősítése.

Végrehajtási kockázatok vannak ugyan, de a Morgan Stanley londoni elemzői a hétfői helyzetértékelésben megerősítik azt a már korábban is hangoztatott véleményüket,  hogy a reformcsomag akár nem teljes körű végrehajtás esetén is jelentős eredményeket hoz az adósság-fenntarthatóság javításában.

A ház szerint - feltételezve, hogy a magyar gazdaságban érvényesülő negatív kibocsátási rés kissé szűkül - a konszolidációs csomag 60 százalékának végrehajtása is már stabilizálná a GDP-arányos adósságrátát, "még konzervatív növekedési előrejelzések mellett is".

A Morgan Stanley elemzői összességében megállapítják, hogy Magyarország "fordulóponthoz" érkezett, és hosszú ideje most kínálkozik a legjobb esély a fenntarthatóbb makrokörnyezet kialakítására és a hosszú távú szerkezeti gyengeségek kezelésére.

Látszólag elszállt a hiány - vagy mégsem? 

A Morgan Stanley felidézi, hogy a magyar kormány a minap 500 millió dollárnyit rábocsátott eredetileg 750 millió dolláros, 30 éves lejáratú dollárkötvényére, és a kiegészítő kibocsátás 270 bázispontos kockázati felára az összehasonlítható futamidejű amerikai kincstárjegy hozama felett még 60 bázisponttal el is maradt az eredeti, 750 millió dolláros kötvény felárától. Az összesen 4,25 milliárd dolláros kibocsátás az egész évi kibocsátási terv 75 százalékát fedezte.

"Nem minden tűnik azonban rózsásnak": az eddigi havi költségvetési adatok "nem néznek ki  jól", az első negyedévi deficit eléri az egész éves cél 108 százalékát, és az első félévben valószínűleg tovább emelkedik, mielőtt a szektoradók beszedéséből és a nyugdíjalapok vagyonának átirányításából eredő egyszeri bevételek be nem folynak.

E hiányosságokkal együtt is azonban biztató, hogy Magyarország piaci hozzáférése ennyire jó az idén, és az is, hogy a finanszírozási igények zömét már sikerült  fedezni - áll a Morgan Stanley hétfői londoni elemzésében.

A Commerzbank szintén hétfőn Londonban kiadott elemzése kiemeli, hogy bár "Magyarország adósságproblémái nem tűntek el", és a tavalyi hiányadatot is emelni kellett, a befektetők mégis erőteljesen túljegyezték a minapi dollárkötvényt, amelyet "váratlanul alacsony hozammal" sikerült kibocsátani.

Túl optimista a derűlátás? 

A Commerzbank londoni felzárkózó piaci elemzői szerint olyan tényezők, mint a jegybanki kamatszigorítás és a kötvényből eredő egyszeri bevételek - amelyek egy hét alatt 6,4 százalékkal emelték a magyar devizatartalékokat -, magyarázhatják a forint erősödését, ám az egyéb befektetési kategóriák - mint például a kamatemelésre általában rosszul reagáló részvénypiac - mozgása szélesebb alapú hangulatjavulásra vall. A ház kiemeli, hogy a BUX árfolyammutató az idén csaknem 15 százalékot emelkedett, miközben a forint 5,2 százalékkal erősödött az euróval szemben.

A Commerzbank szerint a magyar gazdasággal kapcsolatos jelenlegi derűlátás fő vezérlője a magyar makrogazdasági teljesítmény ciklikus konvergenciája. Az államháztartási helyzet a legjobbak közé tartozik térségben, és a költségvetési terv alapján olyan mértékű közadósság-csökkenés várható, hogy a magyar kormányfő - lengyel mintára - a GDP-arányos közadósság-ráta felső határának 50-55 százalékos alkotmányos rögzítését fontolgatja.

A Commerzbank londoni elemzői szerint azonban mindezekkel együtt is kételyek ébredhetnek a befektetőkben. Ennek lehetséges okai közé sorolja a ház, hogy várhatóan jelentősen csökken a külkereskedelmi többlet, ahogy a magyar gazdaságban érvényesülő negatív kibocsátási rés elkezd érzékelhetően szűkülni. Emellett az adósságtörlesztési menterend - jóllehet jelenleg nem túl kemény - 2012-től ismét erőteljesebbé válik, különösen az IMF/EU-csomag törlesztésének kezdetével.

A Commerzbank szerint mindezek alapján arra a kérdésre, hogy túlzott-e a magyar gazdasággal kapcsolatos piaci derűlátás, "a mi következtetésünk az, hogy igen ... de azt mi sem várjuk, hogy a hangulat visszasüllyedjen a tavalyi szintekre".

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG