1p
Bár a gazdasági világválság óta tapasztalt legsúlyosabb recesszióból való globális kilábalás tart már egy ideje, sok országban még mindig magas és tartós a munkanélküliség
Bár a gazdasági világválság óta tapasztalt legsúlyosabb recesszióból való globális kilábalás tart már egy ideje, azt túlnyomórészt a makrogazdasági politikai ösztönzők támogatják és sok országban mindeddig még a magas és tartós munkanélküliségre sem hatott csökkentőleg - olvasható az OECD: Economic Policy Reforms 2011 - Goning for growth, azaz a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet Gazdaságpolitikai Reformok 2011-ben - Út a növekedéshez című kiadványában.

Tekintve, hogy a pénzügyi ösztönzőket fokozatosan meg kell vonni a fenntarthatatlan államadósság-dinamika kezelése érdekében, és a monetáris politikától csak kevés támogatás várható a továbbiakban, az OECD-országok kormányaira jelenleg váró legnagyobb kihívás az, hogy a politika által vezérelt fellendülést önfenntartó növekedésbe fordítsák át - írja a kiadvány.

A strukturális reformfolyamat felgyorsítása - mely a globális recesszió alatt a pénzügyi szabályozási terület kivételével lelassult - jelentős előrelépést jelenthetne e tekintetben. A válságból való kilábalás összefüggésében azoknak a reformoknak kell prioritást adni, amelyek a leginkább előmozdítják a rövid távú növekedést, továbbá segítenek a munkanélkülieknek és a munkaerő-állományon kívülieknek kapcsolatban maradni a munkaerőpiaccal - állapítja meg az OECD.

A strukturális reformok nyújtják a legjobb lehetőséget a növekedés serkentéséhez és a munkahelyteremtéshez - erősítette meg az OECD: Út a növekedéshez című konferencián a szervezet részéről Angel Gurría főtitkár csütörtökön, Budapesten.

A kiadványsorozat 2005-ös indulása óta a jelentés most először kitér az OECD-övezeten kívüli legjelentősebb, úgynevezett BRIICS országokra (Brazília, Kína, India, Indonézia, Oroszország és Dél-Afrika) is.

Magyarország más utat választott

A kiadvány tartalmának ismertetése közben elhangzott: a fiskális és monetáris politika fellendülést támogató eszközei mára nagyrészt kimerültek, így ismét a strukturális reformokra kell helyezni a hagsúlyt - emelte ki az OECD főtitkár.

Az intézkedések a növekedést serkentő és munkahelyteremtő hatáson túl javítják az államháztartás helyzetét is, mivel növelik az adóbevételeket, visszafogják az állami kiadásokat és így mérséklik az adósságterhet - tette hozzá.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter ennek kapcsán kérdésre válaszolva elmondta: Magyarország is az OECD által meghatározott célok eléréséért küzd. A különadókra is utalva megjegyezte: hazánk azonban némileg más útját választotta a reformoknak. Kiemelte azt is, hogy hazánkban jelenleg az első számú közellenség az államadósság - ennek csökkentése érdekében tesz minden lépést a kormány.

A kulcs: a munkanélküliség csökkentése

Az intézkedések közül az első helyen a termékpiacok liberalizációja áll, amely rövid távon is eredményekkel járhat - fogalmazta meg Gurría. A piaci lépés korlátainak mérséklése a kiskereskedelemben és a professzionális szolgáltatások esetében is gyors bevétel-növekedéssel és munkahelyteremtéssel járna, de a vállalkozások adminisztratív terheinek mérséklése és a működőtőke-befektetések korlátainak leépítése is rövid időn belül éreztetné hatását - tette hozzá.

A válság foglalkoztatottságra gyakorolt drámai hatása aláhúzza a különösen a fiatalok helyzetének javítását célzó aktív munkaerőpiaci politikára fordított kiadások fenntartásának, illetve fejlesztésének fontosságát. Ehhez szükséges az ellátórendszerek munkavégzést ösztönző átalakítása, a munkát terhelő adók csökkentése, illetve a határozott és határozatlan idejű szerződéssel alkalmazottak megkülönböztetése révén kialakult munkaerőpiaci dualizmus felszámolása.

A nyugdíjintézkedések (a minimális korhatár és a munkában töltött évek számának emelése) nyomán növekedne a munkavállalók száma és erősödne a fogyasztás, amely végső soron a költségvetés pozícióit is javítaná.

Elkerülhetetlenek a reformok?

A BRIICS országokkal kapcsolatban elhangzott az is: ezek az országok a világgazdaság nélkülözhetetlen oszlopai, és a G20-on keresztül a döntéshozatalban is növekszik a szerepük. Valamennyiük érdeke, hogy olyan strukturális reformokat hajtsanak végre, melyek segíthetnek a közös kihívások, mint például a globális egyensúlytalanságok vagy a klímaváltozás kezelésében is - hangsúlyozta a főtitkár.

Ezekben az országokban - a Dél-afrikai Köztársaság kivételével - viszonylag magas a foglalkoztatottság, de széles körben elterjedtek ennek a formális gazdaságon kívüli vállfajai is, amely részben magyarázatot ad az OECD-országoktól elmaradó termelékenységre. A kiadvány megállapításai szerint a szociális ellátórendszerek, valamint az oktatás erősítése segíthet e probléma kezelésében - igaz, ezek önmagukban is kívánatos lépések.

A termelékenység jelenlegi szintjének emeléséhez az OECD ajánlásai között szerepel, hogy a BRIICS országok enyhítsenek a termékpiacok szigorú szabályozásán, építsék le a kereskedelmet és a tőkebeáramlást akadályozó tényezőket, erősítsék a szellemi tulajdon védelmét és a szerződési fegyelmet, valamint fejlesszék pénzügyi piacukat.

Privátbankár - Szilágyi Balázs

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG