Tekintve, hogy a pénzügyi ösztönzőket fokozatosan meg kell vonni a fenntarthatatlan államadósság-dinamika kezelése érdekében, és a monetáris politikától csak kevés támogatás várható a továbbiakban, az OECD-országok kormányaira jelenleg váró legnagyobb kihívás az, hogy a politika által vezérelt fellendülést önfenntartó növekedésbe fordítsák át - írja a kiadvány.
A strukturális reformfolyamat felgyorsítása - mely a globális recesszió alatt a pénzügyi szabályozási terület kivételével lelassult - jelentős előrelépést jelenthetne e tekintetben. A válságból való kilábalás összefüggésében azoknak a reformoknak kell prioritást adni, amelyek a leginkább előmozdítják a rövid távú növekedést, továbbá segítenek a munkanélkülieknek és a munkaerő-állományon kívülieknek kapcsolatban maradni a munkaerőpiaccal - állapítja meg az OECD.
A strukturális reformok nyújtják a legjobb lehetőséget a növekedés serkentéséhez és a munkahelyteremtéshez - erősítette meg az OECD: Út a növekedéshez című konferencián a szervezet részéről Angel Gurría főtitkár csütörtökön, Budapesten.
A kiadványsorozat 2005-ös indulása óta a jelentés most először kitér az OECD-övezeten kívüli legjelentősebb, úgynevezett BRIICS országokra (Brazília, Kína, India, Indonézia, Oroszország és Dél-Afrika) is.
Magyarország más utat választott
A kiadvány tartalmának ismertetése közben elhangzott: a fiskális és monetáris politika fellendülést támogató eszközei mára nagyrészt kimerültek, így ismét a strukturális reformokra kell helyezni a hagsúlyt - emelte ki az OECD főtitkár.
Az intézkedések a növekedést serkentő és munkahelyteremtő hatáson túl javítják az államháztartás helyzetét is, mivel növelik az adóbevételeket, visszafogják az állami kiadásokat és így mérséklik az adósságterhet - tette hozzá.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter ennek kapcsán kérdésre válaszolva elmondta: Magyarország is az OECD által meghatározott célok eléréséért küzd. A különadókra is utalva megjegyezte: hazánk azonban némileg más útját választotta a reformoknak. Kiemelte azt is, hogy hazánkban jelenleg az első számú közellenség az államadósság - ennek csökkentése érdekében tesz minden lépést a kormány.
A kulcs: a munkanélküliség csökkentése
Az intézkedések közül az első helyen a termékpiacok liberalizációja áll, amely rövid távon is eredményekkel járhat - fogalmazta meg Gurría. A piaci lépés korlátainak mérséklése a kiskereskedelemben és a professzionális szolgáltatások esetében is gyors bevétel-növekedéssel és munkahelyteremtéssel járna, de a vállalkozások adminisztratív terheinek mérséklése és a működőtőke-befektetések korlátainak leépítése is rövid időn belül éreztetné hatását - tette hozzá.
A válság foglalkoztatottságra gyakorolt drámai hatása aláhúzza a különösen a fiatalok helyzetének javítását célzó aktív munkaerőpiaci politikára fordított kiadások fenntartásának, illetve fejlesztésének fontosságát. Ehhez szükséges az ellátórendszerek munkavégzést ösztönző átalakítása, a munkát terhelő adók csökkentése, illetve a határozott és határozatlan idejű szerződéssel alkalmazottak megkülönböztetése révén kialakult munkaerőpiaci dualizmus felszámolása.
A nyugdíjintézkedések (a minimális korhatár és a munkában töltött évek számának emelése) nyomán növekedne a munkavállalók száma és erősödne a fogyasztás, amely végső soron a költségvetés pozícióit is javítaná.
Elkerülhetetlenek a reformok?
A BRIICS országokkal kapcsolatban elhangzott az is: ezek az országok a világgazdaság nélkülözhetetlen oszlopai, és a G20-on keresztül a döntéshozatalban is növekszik a szerepük. Valamennyiük érdeke, hogy olyan strukturális reformokat hajtsanak végre, melyek segíthetnek a közös kihívások, mint például a globális egyensúlytalanságok vagy a klímaváltozás kezelésében is - hangsúlyozta a főtitkár.
Ezekben az országokban - a Dél-afrikai Köztársaság kivételével - viszonylag magas a foglalkoztatottság, de széles körben elterjedtek ennek a formális gazdaságon kívüli vállfajai is, amely részben magyarázatot ad az OECD-országoktól elmaradó termelékenységre. A kiadvány megállapításai szerint a szociális ellátórendszerek, valamint az oktatás erősítése segíthet e probléma kezelésében - igaz, ezek önmagukban is kívánatos lépések.
A termelékenység jelenlegi szintjének emeléséhez az OECD ajánlásai között szerepel, hogy a BRIICS országok enyhítsenek a termékpiacok szigorú szabályozásán, építsék le a kereskedelmet és a tőkebeáramlást akadályozó tényezőket, erősítsék a szellemi tulajdon védelmét és a szerződési fegyelmet, valamint fejlesszék pénzügyi piacukat.
Privátbankár - Szilágyi Balázs