1p
Nehéz gazdasági helyzetet örököl Barack Obama és a demokrata adminisztráció, a gazdaság jövőre a legjobb esetben is csak stagnálni fog, és miközben takarékosságra volna szükség, Obama választói a körülmények gyors javulását várják
Nehéz gazdasági helyzetet örököl Barack Obama és a demokrata adminisztráció, a gazdaság jövőre a legjobb esetben is csak stagnálni fog, és miközben takarékosságra volna szükség, Obama választói a körülmények gyors javulását várják. A piacok a demokraták gazdaságpolitikáját jobbnak minősítik, mint a vesztes republikánus koncepciót - összegezték az MTI által megkérdezett gazdasági, piaci szakértők.

Az amerikai gazdaság recesszióban van, a szeptemberi ipari termelés 5 százalékkal elmaradt az egy évvel azelőttitől, és nem lehet kizárni további csökkenést sem. Így optimális esetben is csak stagnálás várható az Egyesült Államokban, de rosszabb esetben 1-1,5 százalékos visszaesés is bekövetkezhet - mondta Simai Mihály. Az Amerika-szakértő akadémikus arra is felhívta a figyelmet, hogy januárig még a Bush-adminisztrációra hárul a cselekvés terhe, de Obamával és környezetével minden bizonnyal konzultál majd a jelenlegi vezetés.

Száznapos programot kapott Obama

A rosszabb forgatókönyvvel, az amerikai GDP 1 százalékos csökkenésével számol a Kopint-Tárki kutatóintézet vezető elemzője. Nagy Katalin elmondta: az ingatlan- és pénzügyi válság nyomán mind a fogyasztás, mind a beruházások visszaestek, így Obamára a válságmenedzselés nem túl lelkesítő feladata vár, miközben számolnia kell azzal, hogy az államháztartás GDP arányos hiánya 8 százalékra duzzadt fel.

Az amerikai határidős indexek szerdán lefelé indultak, ami a Wall Street árfolyamainak csökkenését vetíti előre, mert a befektetők figyelmének középpontjában immár az áll, milyen nehéz azonnali feladatok előtt áll az elnökké választott Barack Obama. Ami az egyes ágazatok esélyeit illeti, a választások előtt úgy tartották, hogy Obama győzelme az alternatív (nap-, szél-) energetikai cégeknek tenne jót, míg a nagy vesztesek az amerikai haderő iraki ellátói lehetnek.
Ebben a helyzetben Obamának takarékossági programot kell hirdetnie, és hozzá társadalmi támogatást szereznie, noha az őt megválasztók nem arra készülnek, hogy áldozatokat hozzanak - fejtette ki Nagy Katalin.

Mivel a pénzügyi válság miatt megrendült a bizalom, és zsugorodott a hitelképesnek minősített vállalkozások és fogyasztók tábora, ezért először ezt a helyzetet kell orvosolnia az új adminisztrációnak - állítják a gazdaságkutatók.

Simai Mihály szerint, ha az amerikai intézményi befektetők, elsősorban a nyugdíjalapok és a fedezeti alapok (hedge fund) elkezdik vásárolni a részvényeket, elsősorban a korábban leminősített bankokét, akkor már kifelé halad a gazdaság a válságból.

A 45 millió ingatlantulajdonos 10-12 százalékát érinti a jelzáloghitel-válság és közel 2 millió ingatlantulajdonos nem képes folyamatosan törleszteni a felvett kölcsönt - mondta. Átmeneti megoldás az az 50 milliárd dolláros hitelkeret lehet, amelyet az ismert 700 milliárd dolláros csomagból különített el a Bush-kormányzat annak érdekében, hogy a törleszteni nem képes adósokat "lélegeztető készüléken tartsák" - jelezte Sarkadi Szabó Kornél. Ennek ellenére a Cashline vezető elemzője úgy véli, hogy a pénz- és tőkepiacok a demokraták gazdaságpolitikáját jobbnak minősítik, mint a vesztes republikánusok koncepcióját, ezért az várja, hogy a részvénypiacok az év végéig lassú emelkedést mutatnak majd.


Rövid távon megoldhatatlan feladatok


Az új amerikai adminisztráció hatalmas, rövid távon megoldhatatlan feladatokat örököl elődjétől - mondta Simai Mihály akadémikus. Az Egyesült Államok George Bush kormányzása alatt rendkívül nehéz helyzetbe került. Így a többség a Bush-politika ellen és egy új korszakkal kapcsolatos várakozások miatt szavazott Barack Obamára. Az új adminisztráció azonban hatalmas, rövid távon megoldhatatlan feladatokat örökölt - hangsúlyozta Simai Mihály.

Az akadémikus szerint a Barack Obama által hangsúlyozott változások azonban nagyon nehezen képzelhetőek el rövid távon. A kampány alapján pedig nem lehet megmondani, hogy melyek lesznek az új elnök első lépései - tette hozzá. Mint mondta, a nagy kérdések közé tartozik, hogyan alakuljon az Egyesült Államok jövője a megváltozott globális környezetben.

Száz év óta nem volt olyan magas a részvételi arány amerikai elnökválasztáson, mint a mostanin - állította a RealClearPolitics független választási hírportál. A szavazásra jogosultak rekordszámban, 66 százalékban járultak az urnákhoz, amire 1908 óta nem volt példa. John F. Kennedy demokrata párti jelölt megválasztásakor 1960-ban csak 63,1 százalékos volt a részvételi arány. 2004-ben, amikor a hivatalban lévő republikánus George W. Bush másodszor is jelöltette magát az elnöki tisztségre, mindössze a választópolgárok 55,3 százaléka adta le voksát.
A keddi amerikai elnökválasztáson Barack Obama, a demokrata párt jelöltje fölényes győzelmet aratott republikánus ellenfelével, John McCainnel szemben. Obama a voksok 52 százalékát, McCain a 47 százalékát kapta a még nem végleges eredmények szerint.
Az Egyesült Államoknak mindenképpen választ kell adnia a pénzügyi és gazdasági válságra. Ezzel kapcsolatban több kérdés merül fel: meg tudja-e állítani az adminisztráció a már megkezdődött recessziót; hogyan reagálnak a tőzsdék, nő-e a bizalom az új adminisztráció iránt; csökken-e az amerikai költségvetési hiány - fűzte hozzá.

Stabilizálni kell a válság által megtépázott nyugdíjalapokat is. Nagyon komoly ugyanis annak a veszélye, hogy az amerikaiak jelentős része elvesztheti eddig megtakarított nyugdíját - húzta alá a szakember. A pénzügyi problémák mellett fontos az egészségügyi rendszer rendbetétele. Ezzel kapcsolatban Barack Obama nagyon komoly ígéreteket tett - mutatott rá Simai Mihály.

Az is fontos kérdés, hogy mit hajlandó és mit képes tenni az új elnök az iraki háborúval összefüggésben és hogyan tudja majd rendezni az afganisztáni helyzetet. A januárban hatalomra kerülő adminisztráció pedig a közel-keleti béke megteremtésének feladatát is megörökölte elődjétől. Éppen ezért kulcsfontosságú lesz, hogy kit választ majd Barack Obama külügyminiszternek, védelmi miniszternek és pénzügyminiszternek - húzta alá az akadémikus.

Az Egyesült Államok és Európa kapcsolata a nagy nemzetközi cégeknek köszönhetően rendkívül erős, ez pedig a Obama-korszakban sem fog változni. A gazdasági, kereskedelmi kapcsolatokban sem várható változás, hacsak az adminisztráció nem enged a protekcionizmust követelő - és az Obama-kampányt támogató - csoportok nyomásának - tette hozzá.

Hangsúlyozta, az Egyesült Államok és Európa kapcsolatában kulcsfontosságú az amerikai-orosz kapcsolatok alakulása, hiszen ezzel függ össze például Európa energiaellátása.

Arra a kérdésre, hogy Amerika az együttműködőbb arcát mutatja-e az új elnök idején a világnak, Simai Mihály azt mondta: az Egyesült Államok minden esetben a saját érdekeit tekinti elsőrendűnek.

Az akadémikus szerint Barack Obama mostani megválasztása azt mutatja, hogy történelmi mértékkel mérve viszonylag nagyon rövid idő alatt ment végbe jelentős változás az Egyesült Államokban a faji megkülönböztetés kérdésében. Azt azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az amerikai szélsőséges, radikális elemek az Egyesült Államok egyes részein még mindig aktívak, ezért ez nagyon kemény erőpróba lesz az amerikai rendszer számára - fűzte hozzá.


Sok minden csak ígéret marad


A Barack Obama kampányában ígért változások egy része valószínűleg csak ígéret marad - mondta Magyarics Tamás az MTI-nek. A Magyar Külügyi Intézet szakértője arról is beszélt, hogy az új elnök több párbeszédet ígért Európának, cserébe azonban nagyobb szerepvállalást vár az európaiaktól, például a NATO-ban.

"Egy kicsit minden másként néz ki a Fehér Házból, mint a kampánykörúton" - hangsúlyozta Magyarics Tamás az MTI-nek nyilatkozva.

Barack Obama korábban is nagyszabású gazdasági és társadalmi programokat ígért, például az egészségügyben és az oktatásban. A bevételek és az ehhez szükséges kiadások azonban nem álltak összhangban egymással. Így nagyon nehéz azt hinni, hogy maradéktalanul teljesülnek majd azok a belpolitikai célok, amelyeket Barack Obama a maga számára meghatározott - hangsúlyozta a szakember.

Magyarként és európaiként azt gondolom, lelkesítő Barack Obama győzelme, és egy nyugodtabb, biztonságosabb évtized elé nézünk - nyilatkozott Gyurcsány Ferenc. A magyar miniszterelnök szerint sok dolog vár az új elnökre. A világ bizonytalanabb, mint akárcsak tíz éve, és az is kiderült, hogy - legyen bármilyen erős és befolyásos Amerika - nem képes az új kihívásokra egyedül válaszolni.
"Európaiakként azt kell kérjük az új elnöktől, hogy alakítsunk ki egy, a korábbinál intenzívebb együttműködést, jobban számoljunk egymással és számítsunk egymásra. Ha ezt megtesszük, akkor szerintem sikeresebbek leszünk: Obama is, Amerika is, mi is és Európa is" - mondta Gyurcsány Ferenc.
Az elemző szerint a mostani választáson az amerikaiak Barack Obama programjára és a Bush-adminisztráció ellen szavaztak. Mindkét tényező nagy szerepet játszott abban, hogy a demokraták nyerték az elnökválasztást, hiszen egyrészt sok ember tudott azonosulni azzal az "amerikai álommal", amelyet Barack Obama beteljesített, másrészt George Bush a felmérések szerint az Egyesült Államok egyik legnépszerűtlenebb elnöke. Ráadásul a Republikánus Párt is válságba került, egyelőre nem sikerült megfelelő válaszokat adniuk az új kihívásokra, s a fiatalokat és a kisebbségi szavazókat sem tudták mozgósítani a mostani választásokon - tette hozzá.

Több tényező játszott abban szerepet, hogy az amerikaiak többsége egy afroamerikai jelöltet támogatott: egyrészt az idő múlása, másrészt a demográfiai változások, harmadrészt kihalt már az a generáció, amely a szegregáció időszakában nőtt fel - mondta Magyarics Tamás.

Barack Obamának első színes bőrű elnökként óriási a felelőssége: ha kormányzata kudarcot vall, azokat a sztereotípiákat erősítheti, hogy csak egy angolszász protestáns tudja megfelelően vezetni az Egyesült Államokat - mutatott rá az elemző. Barack Obama megválasztása ugyanakkor jó hír lehet a latino kisebbségnek is, hiszen azt üzenheti, hogy a közeljövőben ők is tudnak majd elnökjelöltet állítani - fűzte hozzá.

Az Egyesült Államok külpolitikájában elsősorban stílusbeli változásra lehet számítani. Ugyanakkor nem szabad összekeverni a stílust és a politikát: az amerikai érdekek nem fognak változni az új elnök beiktatása után sem - hangsúlyozta az elemző.

Sólyom László köztársasági elnök levélben gratulált Barack Obamának. Az államfő levelében méltatta a két ország eddigi sikeres együttműködését, amely megfelelő alapot teremt a kétoldalú kapcsolatok további fejlesztéséhez. A demokrata párti politikusnak írt üzenetében Sólyom László kiemelte a környezetvédelem témáját, mint olyan globális ügyet, amely Obama elnöki programjában is fontos helyen szerepel, és amelyben remélhetőleg szorosabb együttműködés alakulhat ki a két ország között.
Európának nagyobb megértést és több párbeszédet ígér Barack Obama, de ezzel párhuzamosan többet is vár el az európaiaktól, így például nagyobb szerepvállalást a NATO-ban - emelte ki Magyarics Tamás.

Irakkal és Afganisztánnal összefüggésben azonban új hangsúlyok lehetnek. Ha a helyzet engedi, Irakban valószínűleg csökkentik majd az amerikai katonák számát, ám Afganisztánban ezzel párhuzamosan várhatóan növelik az erőket. A közép-ázsiai országban emellett valószínűleg változik az amerikai stratégia: az iraki modellhez hasonlóan az adminisztráció megpróbál majd megegyezni a helyi hadurakkal. Ezzel kapcsolatban fontos kérdés lesz, hogyan alakul a viszony Pakisztánnal - tette hozzá.

Az amerikai kormánynak a közeljövőben valószínűleg nem sikerül áttörést elérnie a közel-keleti béke megteremtésében, az adminisztráció ugyanis el lesz foglalva a belpolitikai és gazdasági kérdésekkel, valamint Irak és Afganisztán problémájával - mondta Magyarics Tamás.

Obama "az ember, aki kell a világnak"
A válság megköti Obama kezét
Kik nyerték meg a választást Obamának?
Nincs szükség célfotóra - Obama a győztes
Rákapcsol a tőzsde: szárnyakat ad az új elnök  

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG