A pénzügyi számlák előzetes adatai szerint az államháztartás nettó finanszírozási igénye 2010 negyedik negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 4,7 százalékát tette ki. Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított adóssága a GDP 80,1 százaléka volt 2010 negyedik negyedévének végén.
Az előzetes adatok szerint a háztartások nettó finanszírozási képessége (pénzügyi megtakarítása) 2010 negyedik negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 4,5 százalékát érte el.
*2010 negyedik negyedévére vonatkozó adathoz az MNB a saját GDP-becslését használta
Az államháztartás nettó finanszírozási igénye az előzetes adatok szerint 2010 negyedik negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 4,7 százaléka, vagyis 1277 milliárd forint volt. Ez a finanszírozási igény tartalmazza a jegybankkal szemben elszámolt újrabefektetett jövedelmet is, amely nélkül az éves GDP 4,4 százaléka (1185 milliárd forint) a pénzügyi számlákból számított nettó finanszírozási igény. 2010 negyedik negyedévében a nettó finanszírozási igény (208 milliárd forint) a negyedéves GDP 2,7 százalékát tette ki.
Maradt 80% fölött az államadósság
Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (maastrichti) adóssága 2010 negyedik negyedévének végén a GDP 80,1 százaléka volt: 21790 milliárd forint. Az államháztartás nettó tartozása (16497 milliárd forint) a GDP 60,6 százalékát tette ki 2010 negyedik negyedévének végén.
A pénztári tagdíjak súlya
A háztartások nettó finanszírozási képessége az előzetes adatok szerint 2010 negyedik negyedévével záruló
Rezeg a léc? Az önkormányzati szektor hiánya a tavalyi első három negyedévben 97 milliárd helyett 247 milliárd forint lett, holott a kormány eddig az egész tavalyi évre 190 milliárdos hiányt várt. Részletek >>> |
2010 negyedik negyedévében a pénzügyi eszközök esetében a betétek, a hitelintézeti értékpapírok és a nyugdíjpénztári követelések növelése volt jelentős, miközben számottevően csökkentek az egyéb követelések. A kötelezettségek esetében a forinthitelek növekedése és a devizahitelek nagyobb mértékű csökkenése volt jellemző, ugyanakkor számottevően növekedtek az egyéb kötelezettségek.
A FAZ a kormány és a jegybank "harcáról" A Magyar Nemzeti Bank a függetlenségéért harcol címmel közölt bécsi keltezésű beszámolót szerdán a Frankfurter Allgemeine Zeitung, alcímében kiemelve, hogy a jegybank elnöke szembeszáll a politikai befolyásolással - idézi a lapot a távirati iroda. A név nélkül, csak "ela" szignóval jegyzett tudósítás emlékeztet arra, hogy Orbán Viktor kormánya nemrég kezdeményezte az MNB monetáris tanácsában ülő tagok kinevezési szabályainak módosítását. Ennek értelmében a bankelnöktől megvonnák a jogot arra, hogy február végén maga nevezzen ki két új tagot a testületbe. E hónap végén a tanács hét tagja közül négyen távoznak. Ha a javaslat megvalósul, akkor szakemberek szerint a kormány olyan tagokat választhatna ki a tanácsba, akik a lazább pénzpolitikát támogatnák, szemben a tanács jelenlegi irányvonalával. Az alapkamat jelenleg 6 százalék, ezt a kormány túl magasnak tartja, a gazdasági tárca szerint pedig szakmailag semmi sem indokolta a kamatemelést. Az MNB lépései ellentétesek a kormány gazdaságpolitikájával, mivel a kamatemelés fékezi a növekedést és a foglakoztatás bővülését - érvelt a gazdasági minisztérium. Hétfőn esedékes a jelenlegi összetételű monetáris tanács utolsó ülése - írta a FAZ tudósítója, kérdésesnek nevezve, "vajon egy kormánybarát összetételű testület valóban képes lesz-e érdemben módosítani az MNB pénzpolitikáját. A forint árfolyama és a befektetők magatartása ugyanis korlátozni fogja a tanács mozgásterét, emiatt pedig a kamatszint nem távolodhat el nagyon a realitástól. Az Európai Központi Bank már korábban nyomást gyakorolt, amikor decemberben azt kérte a kormánytól, hogy tartsa tiszteletben a súlyosan eladósodott ország jegybankjának a függetlenségét" - írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung. |
"A végső adat szerint mintegy fél százalék körüli a helyi önkormányzatok hiánya, és 3,2 központi költségvetésé, azaz 3,8 százalék 2010-re" - mondta még január első hetében Orbán Viktor kormányfő a Nemzetgazdasági Minisztérium számításaira alapozva.
A nemzetgazdaság szektorait teljes körűen bemutató, 2010 negyedik negyedévére vonatkozó pénzügyi számlák 2011. április 1-jén kerülnek publikálásra.
Privátbankár - Zsiborás Gergő